Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gaidām Jūs Melburnas Latviešu skolā!

Atskats uz šo mācību gadu

Laikraksts Latvietis Nr. 556, 2019. g. 4. sept.
Ingrīda Biezaite -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

MLB Daugavas skolas saime. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Skolotāja Lilita Lauriņa ar skolēniem. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Disko. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Lieldienu izstāde. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Lieldienu izstāde. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Baltā galdauta svētki. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Ģimenes diena Latviešu ciemā. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Kino apmeklējums. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

Jāņu svinēšana „Tērvetē“. FOTO no MLB Daugavas skolas arhīviem.

MLBDaugavasSkola_2v

Sestdienas rītos uz Melburnas Latviešu skolu sabrauc ģimenes no tuvām un tālām Melburnas pusēm. Ierodoties skolā, aicinoši uz kafejnīcu vilina pīrādziņu un kafijas smarža. Saimnieces jau no agra rīta ir rosījušās pa virtuvi, lai uz plkst. 11.30, kad sākas skola, pīrāgi un citi gardumi, tikko izņemti no krāsns un gaidītu savus pircējus.

Te nu daudzi steidz iegādāties pīrāgus, smalkmaizītes, pārmij dažus teikumus, jo drīz jau ieskanas skolas zvans, ko rokās tur skolas pārzinis, kurš visus aicina uz līniju, kuras laikā tiek nodziedāta dziesma, noskaitīta Tēvreize un dažos teikumos izstāstīts, kas ir paredzēts skolas dienas programmā.

Skolēni dodas uz savām klasēm, kur skolotāju vadībā apgūst dažādus mācību priekšmetus latviešu valodā.

Ikdienas programmā ietilpst dejošanas nodarbības, folklora, dziedāšana, ģeogrāfija, vēsture, ticības mācība un, protams, latviešu valoda, kuras laikā tiek padziļināti mācīta ne vien latviešu valoda, bet arī latviešu valodas gramatika.

Skolu apmeklē 35 bērni, un mācību gadā skolēni ne vien apgūst latviešu valodu mācību klasēs, bet kopā ar vecākiem, radiem un draugiem ir aicināti svinēt Latvijai nozīmīgus svētkus, veikt dažādus praktiskus darbus un apmeklēt kopā izplānotus sarīkojumus ārpus skolas telpām.

Arī Latviešu skola, tāpat kā Austrālijas skolas, sākas februārī, un mācību gads noslēdzas decembrī. Skolēnu brīvdienas arī ir vienādos laikos – Austrālijas un Latviešu skolām.

Šogad mācību gads sākās 2. februārī,

kad pēc pirmās mācību dienas sekoja nelieli dārza svētki, kur skolas bērni kopā ar vecākiem bija aicināti baudīt pusdienas, ko bija sarūpējušas Melburnas Gaidu un Skautu vienības. Zilajās debesīs spīdēja spoža saule, sanākušie bija labā noskaņojumā, ēdot ceptas desiņas ar dažādām uzkodām un atspirdzinoties ar dažādiem dzērieniem, priecājās par satikšanos un arī iepazīšanos Latviešu skoliņā.

Disko!!!

2. martā pēc mācību stundām visa skolas saime bija aicināta uz Disko! Deju mūzika bija latviešu valodā, kas iepriekš ar lielu rūpību bija piemeklēta tā, lai apmierina gan mazus, gan lielus dancotājus. Skaļai mūzikai skanot un spoguļbumbai griežoties, īpaši mazākajiem bērniem bija liels prieks izdejot dažādus deju soļus, skriet, lēkāt un mest kūleņus uz grīdas! Arī šoreiz bija sarūpēti gardumi un atspirdzinoši dzērieni, kā tas piestāv, kad rīko jautru sanākšanu!

Lieldienas

6. aprīlī Latviešu skolā notika Lieldienu izstāde, kur piedalījās visu klašu skolēni, jau iepriekš mājās sagatavojot mākslas darbiņus, izmantojot visdažādākajos mākslas veidus, krāsojot, zīmējot, līmējot! Citi skolēni zīmēja un krāsoja paši, citi izmantoja jau gatavus krāsojamus un līmējamus materiālus. Dažos darbos bija izmantoti dabā sastopamas lietas – zīles, lapas, zariņi. Darbiņi bija krāsaini, un varēja redzēt, ka tajos ir ieguldīts darbs un izdoma. Un mācību dienas baigās, izstādei noslēdzoties, katrā klases grupā darbi bija izvērtēti, un laimīgie pirmo trīs vietu ieguvēji saņēma godalgas – lielas šokolādes olas!

Baltā galdauta svētki

4. maija sestdienā – dienā, kad Latvijā plaši tiek svinēti Baltā galdauta svētki (Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu 1990. gada 4. maijā) skolotāji ar skolēniem pārrunāja Baltā galdauta svētku nozīmi un svinēšanas tradīcijas Latvijā. Pēc mācību stundām bērni tika pulcināti pie gara galda, kas bija pārklāts ar baltu galdautu un daudzām šokolādes kūciņām, kuras bija izcepusi skolotāja Valda.

Vispirms kāds skolēns no katras klases klātesošajiem pastāstīja, kā Latvijā tiek svinēti Baltā galdauta svētki, kādas ir šo jauno svētku tradīcijas, un tad skolēni bez liekas vilcināšanās ķērās klāt gardajām kūciņām!

Ģimenes diena Latviešu ciemā

11. maijā Latviešu skolas bērni kopā ar vecākiem un arī vecvecākiem ciemojās Latviešu Ciemā. Šī ir jauka ikgadēja tradīcija, kad maija sākumā skolas bērni skaisti saposušies iepriecina Ciema ļaudis un visus pārējos sanākušos ar dažādiem, rūpīgi sagatavotiem priekšnesumiem.

Skolēni dziedāja kopīgas dziesmas, deklamēja dzejoļus un stāstīja stāstus par savu ģimeni un saviem vaļaspriekiem. Pēc svinīgā sarīkojuma sekoja kafijas galds un daudz gardas sāļas un saldas uzkodas, ko visiem par prieku bija sagādājuši Latviešu skolas skolēnu vecāki. Šī ir jauka tradīcija, kad vairākas paaudzes var būt kopā un kopā svētīt ģimenes dienu.

Pašiem savs kino!

8. jūnijā mācību vietā visa skolas saime bija aicināta apmeklēt kino Classic, kur tika rādīta jauna – Latvijas simtgades ietvaros veidota animācijas filma visai ģimenei Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi. Tas bija aizrautīgs piedzīvojumu stāsts par notikumiem Rīgas priekšpilsētā Maskačkā.

Filma bija ierunāta labi saprotamā latviešu valodā, un tās garums bija vairāk par stundu. Skatītājiem šī bija citādāka pieredze latviešu valodas apgūšanā. Tā kā zālē atradās tikai Latviešu skolas bērni un vecāki, tad jutāmies īpaši ērti.

Pēc kino skolas bērni un vecāki devās uz spēļu laukumu, kur skolēni no dažādām klasēm pavadīja laiku spēļu laukumā un vecāki sarunās. Diena bija saulaina un silta, tāpēc varēja izritināt segas zālienā un baudīt līdzpaņemtās sviestmaizes un citus našķus.

Jāņu svinēšana Tērvetē

Tā nu iznāk, ka Jāņu svinēšana Melburnā ir ziemas laikā, kad parasti laukā ir neganti auksts. Bet jau daudzus gadus tas nav nobiedējis Latviešu skolas skolēnus ar vecākiem un arī citus svinēt gribētājus ierasties Tērvetē svinēt Jāņus latviskās tradīcijās.

22. jūnija diena Tērvetē sākas ar vainagu pīšanu, kad daudzie sabraukušie no tuvākām un tālākām malām pina vainagus no līdzpaņemtiem ziediem un lapām. Tad sētā aicināja Jāņu māte un Jāņu tēvs un notika sadziedāšanās, apdziedāšanās, siera un alus smeķēšana, daudz un dažādas rotaļas, kurās piedalīties bija aicināts ikviens.

Tikmēr čaklās saimnieces rosījās pa virtuvi, sildot kartupeļus, kāpostus, desas un gādājot par citām gardām piedevām, kas ir tik tīkamas latviešu vēderam – marinēti gurķi, rupjmaize ar sviestu. Laiks pagāja nemanot, un drīz jau visi tika saukti uz pusdienām pie gariem ar dažādām lapām un ziediem pušķotiem galdiem. Par omulīgo gaisotni gādāja ne vien galda biedri, ar kuriem varēja iepazīties un sarunājoties baudot maltīti, bet arī muzikanti, kas spēlēja daudz un dažādas latviešu dziesmas.

Pēc sātīgās maltītes, kad lielais ugunskurs pagalmā bija pārvērties gruzdošās oglēs, bija laiks lēkt pāri tam. Daudzi to arī darīja pat vairākas reizes, sadoties rokās, lai lēciens augstāks un drošāks. Citi izmēģināja laimi, velkot kādu mantu no Laimes akas, bet vēl citi kavējās sarunās pie kafijas galda, līdz pamazām, tumsai iestājoties bija laiks doties mājās.

Rokdarbi un cepšana

Vecāki un arī citi palīgi iesaistās Latviešu skolas programmas dažādošanā – ierosinot vadīt praktiskas nodarbības, kas palīdz apgūt latviešu valodu darot kopīgi kādu darbu. Vienā no mācību dienām, Andai Banikos un Rasmai Melderei piepalīdzot, skolēni šuva un arī līmēja tautiskus latvju rakstus, iepazīstot tos un pie viena uzzinot rakstu nozīmi.

Citu reizi visu klašu skolēni pārmaiņus cepa pankūkas, kuras pēc izcepšanas apēda, tā iemācoties un atceroties latviešu vārdus un pie viena apgūstot jaunas praktiskas iemaņas.

Dežūras un talka

Lai nodrošinātu kārtību skolā, katru gadu tiek sastādīts dežūru grafiks, kur ir sadalīti dažādi darāmie darbi skolas bērnu vecākiem – kādam ir jādežūrē kafejnīcā, citam kioskā, citi atbildīgi par kāda sarīkojuma norisi, vēl citam jānodrošina kārtība uz ielas. Grafiks tiek sastādīts mācību gada sākumā, un vecāki jau laikus zin, kurā nedēļas nogalē būs jāpalīdz skolas kārtības uzturēšanā.

27. jūlijā notika talka, kad vecāki sakopa skolas apkārtni; izravēja krietni aizaugušas dobes, nomazgāja logus un veica citus darbus, lai visiem kopā būtu prieks satikties un mācīties tīrā vidē!

Aicinām visus 14. septembrī uz skolas sarīkojumu, kur visu klašu skolēni rādīs mācību klasēs sagatavotos priekšnesumus!

Šogad vēl skolas programmā ir paredzētas Valsts svētku svinības – 18. novembrī, kad sanāks kopā Melburnas latviešu saime, izlaidums un skolas eglīte.

Gaidām visus, kas vēlas mācīties vai mācīt latviešu valodu Melburnas Latviešu skolā!

Bērnus mācīties uzņem no 4 gadu vecuma – sagatavošanas klasē un māca bērnus līdz 8. klasei, kad skolēni sasniedz 14 gadu vecumu. Mācības notiek sestdienās (izņemot skolas brīvlaiku) no plkst. 11.30 – 15.30.

Brauciet sestdienā iedzert kafiju un paēst pīrāgus kafejnīcā Rīga, kur var satikties, sarunāties, iepazīties un arī vienoties par turpmāko sadarbību ar Latviešu skolu! Gaidīsim Jūs!

Skola atrodas ļoti skaistā vietā 3 Dickens St, Elwood, VIC 3184.

Vairāk par skolas dzīvi varat uzzināt, zvanot skolas pārzinim Aldim Sveilim pa tālr.: 0428 347 491 vai rakstot e-pastā: aldis@daugavasskola.com.au

Ingrīda Biezaite
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com