Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


12. Lielā nometne „Solījums“

Ieradās dalībnieki no visas pasaules

Laikraksts Latvietis Nr. 557, 2019. g. 12. sept.
Liene Kukaine -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

12. Lielās nometnes „Solījums“ dalībnieki. FOTO A. Spalviņa.

Kanū apmācības Massawepie ezerā. FOTO A. Spalviņa.

Nometnes dalībnieki pie atklāšanas karoga. FOTO R. Kukainis.

Mazskauti šauj raķetes. FOTO R. Kukainis.

Vad. Kalvja Cera vadītais pirmais ugunskurs. FOTO Z. Alksnīte.

Piecdesmit divus gadus pēc latviešu gaidas un skauti pirmo reizi pulcējās ASV uz Lielo nometni Tēvzeme, simt divdesmit četri skauti un gaidas devās uz Ņujorkas Adirondack kalniem uz 12. Lielo nometni Solījums. No 2019. gada 11. līdz 17. augustam Boy Scouts of America (BSA) Camp Massawepie īpašumā atskanēja latviešu valoda, dziesmas, saucieni un solījums būt labiem skautiem un gaidām!

Nometne jau divus gadus veidojās, kopš Latviešu skautu kustības un Latviešu gaidu kustības pārstāvji atgriezās no LSGCO rīkotās Simtgades ugunskurs nometnes Latvijā, atzīmējot skautisma simts gadus. Skautu nometnes rīkotājam vad. Arnim Korolkevicam un gaidu nometnes rīkotājai vad. Marutai Auģei bija liels darbs, sarīkot nometni, kura nebija to vienību pilsētās: vad. Korolkevics darbojās ar Rīgas (72. ) skautu vienību Toronto, un vad. Auģe ar Sauleskalna (7. ) gaidu vienību Bostonā. Nometnes organizēšanas komitejā nāca palīgā vad. Ēriks Kleperis no Toronto kā tehniskās nozares vadītājs, Linda Byron no Ņujorkas kā finanšu nozares vadītāja un vad. Liene Kukaina no Dienvidkarolīnas kā informācijas nozares vadītāja. 12. Lielās nometnes Solījums dziesmu sacerēja bijušais Rīga (72. ) skautu vienības rovers Viktors Kūlnieks. Tai piedziedājums skan šā:

„...Un mans solījums šodien
Tas skrien un skrien un skrien,
Tas neguļ, tas negurst, uz nākotni.
(Un) Iedami uz nākotni
Tas piepildīsies,
Jo to mēs apsolām no pašas sirds,
Jo to mēs dāvinām no pašas sirds.“

Massawepie nometne atrodas Ņujorkas štata ziemeļu galā, Adirondack kalnos, netālu no Tupper ezera. BSA skautu īpašums ir 3,769 akrus liels un ieskauj Massawepie ezeru līdz ar vairākiem mazākiem dīķiem. Īpašuma plašums piedāvāja unikālas iespējas 12. Lielās nometnes dalībniekiem, piemēram, garākus sirojumus un kanū braucienus ar pārnakšņošanu – visu nometnes teritorijā. Platība arī nodrošināja latviešu skautiem un gaidām mierīgu nometņošanu, bez vajadzības sacensties pēc nodarbībām ar citām nometnēm, traucējumiem no vietējiem iedzīvotājiem/tuvām pilsētiņām vai kārdinājumam lietot elektroniku.

Ieradās dalībnieki no visas pasaules: Austrālijas, Francijas, Kanādas, Latvijas un pusducis no ASV štatiem. Autobusus, mikrobusiņus un mašīnas sagaidīja reģistrācijas komiteja, kura pārbaudīja veselības lapas, dalīja Solījums ūdens pudeles un deva rīkojumus dalīties par apakšnometnēm. Solījums nometnē tādas bija septiņas: Stabradzēni (mazskautu), Dzirkstelītes (guntiņu), Modrība (skautu), Liesmas (gaidu), Dzimtene (roveru), Dedzība (lielgaidu) un Kvēlo (Vadītāju). Apakšnometņu nosaukumi balstīti uz gaidu un skautu tikumiem un likumiem, un uz mūsu solījumiem.

Skautu nometnes priekšnieks bija Latviešu skautu priekšnieks, vad. Arnis Vējiņš un gaidu nometnes priekšniece, Latviešu gaidu priekšniece vad. Anita Vējiņa. Nometnē arī bija klāt Latviešu skautu un gaidu centrālās organizācijas (LSGCO) Latvijas skautu priekšnieks, vad. Gundars Krīpēns. No Latvijas uz Ņujorku ieradās divdesmit astoņi skauti un gaidas, no kuriem desmit bija taisnā ceļā no 24. Pasaules skautu džamboreja nometnes Rietumu Virdžīnijā. Latvijas kontingenta sakarniece bija vad. Sanita Salgus. No ASV jendas vad. Maija Šķiņķe, vad. Pēters Aivars, vad. Nora Aivars un vad. Kristīna Putene veica lielo koordinēšanas darbu: mūsu ciemiņus vest pilsētas apskatēs, izkārtot tiem naktsmājas un sarunāt pieņemšanu Latvijas vēstniecībā.

BSA Camp Massawepie īpašumā piedāvāja lielu dažādību aktivitātes. Gaidas un skauti nodarbībās šāva gan ar loku un bultu, gan ar plinti. Tie kāpa akmens kāpšanas sienā, un kāpelēja pa COPE (Challenging Outdoor Personal Experience) augsto virvju kursu (high ropes course). Visiem ļoti patika cirvju mešanas nodarbības, kalna riteņu braukšana, un spēlēt gaga bumbu. Tomēr arī bija visiem pazīstamās un iemīļotās nodarbības: šķēršļu, kanū un pētniecības gājieni, kā arī vakaros – ugunskuri. Apakšnometnēm arī bija dažas pavisam unikālas nodarbības; mazskauti šāva raķetes, guntiņas piedalījās mākslas nodarbībās, un gaidām bija spa nodarbības un pionieru projekti. Visa nometne kopīgi piedalījās LSGCO rīkotās nodarbībās ceturtdienas pēcpusdienā (kur arī vadītājiem sanāca pārbaudīt savas zināšanas), Austrālijas vienību vadītā nakts rotaļā un kosmoss tēmas ballē.

Massawepie nometnes īpašumā ir liela ēdamzāle. Tur guntiņas un mazskauti pulcējās ēdienreizēm, izņemot vienā vakarā, kad paši sev gatavoja uz oglēm mednieku vakariņas. Vecākās pakāpes pusdienas ēda ēdamzālē, atvieglojot apakšnometņu pavarda pienākumus un atbrīvojot laiku saistošām nodarbībām. Ēdamzāli arī izmantoja Lielā ugunskura vakarā, kad pērkona negaiss neaicināts ieradās nometnē. Bija interesanti pielāgoties amerikāņu skautu nometnes ēdienu pienešanas paražām... un vadītājiem bija 24 stundas dienā pieejama kafija!

12. Lielā nometnē bija ļoti radoša gaisotne. Ugunskura priekšnesumi bija labi izdomāti, uzvesti un arī bieži vien pavisam asprātīgi. Gaidas gatavoja bungas, uz kurām veidoja ritmus un saucienus. Guntiņām nepārtraukti veidojās jauni panti es teicu būm, čika būm dziesmai, kuri tad atskanēja pie ēdamzāles, pludmalē, pie ugunskuriem un teltīs. Un lielgaidu apakšnometnē iestaigājot, brīžiem, kad nebija nodarbības, varēja atrast lielgaidas sacerot pantiņus, mācoties jaunas dziesmas spēlēt uz ģitāras, veidojot mākslas projektus vai fotogrāfējot gaismas spēles blakus esošajā karoga laukumā ar roveriem.

Solījums nometnē arī bija svinīgi brīži. 2019. g. 13. augustā Marete Austriņa un Ella Baipsys (Gaujas 6. gaidu vienība Čikagā) deva solījumu un kļuva par gaidu kustības jaunākām pilntiesīgām gaidām. 15. augustā Eva Brūvere un Ella Gulbe (Zilā kalna 4. gaidu vienība Ņujorkā) un Annika un Emīlija Hirsta-Vaita (Hirst-Whyte) (Rīgas 1. gaidu vienība Melburnā, Austrālijā) deva solījumu un kļuva par gaidu kustības jaunākām pilntiesīgām guntiņām. No mazskautiem trīs deva solījumu nometnē: Mikus Kukainis, Maksis Lowe un Valdis Paskovs (Staburaga 70. skautu vienība, Čikagā). 15. augustā Kristaps Hach (Rīgas 102. skautu vienība Melburnā, Austrālijā) un Kārlis Zālīte (Rīgas 90. skautu vienība Ņujorkā) kļuva par skautu kustības jaunākiem pilntiesīgiem skautiem. Un nometnes Solījums pēdējā vakarā skautu kustība ieguva trīs jaunus vadītājus; apsveicam vad. Jāni Bungu (Rīgas 90. skautu vienība, Ņujorkā), vad. Andreju Kristovski un vad. Pauli Rumpi (Rīgas 102. skautu vienība Melburnā, Austrālijā)!

12. Lielās nometnes organizēšanas komiteja sirsnīgi pateicas visiem, kas roku pielika, lai būtu prieku un atmiņu pilna nometne, kā arī tiem, kuri ziedoja fondus, lai šo nometni īstenotu. It sevišķs paldies Amerikas Latviešu apvienībai (ALA), Elite Protective Services, Ģenerāļa Kārļa Goppera fondam, vad. Uldim Sīpolam, Latviešu Nacionālai apvienībai Kanādā Kultūras fondam, Daugavas Vanagiem ASV un Kanādā un Latviešu kara invalīdu apvienībai ROTA. Paldies arī tiem labvēļiem, kuri ziedoja nometnes ­gofundme.com – 12. Lielā nometne „Solījums“ kampaņai. Piezīme: 12. Lielās nometnes organizēšanas komiteja vēl laipni pieņem ziedojumus, lai palīdzētu finansēt atmiņas grāmatu, kā arī pārdod Solījums nometnes kafijas krūzes. Lūdzu kontaktēt NOK info nozares vadītāju, vad. Lieni Kukaini (liene@zilgma.com).

Nometnes pēdējā dienā teltis nojauktas, karogi salocīti, un busiņi izbraukuši uz attālām pilsētām, tomēr Massawepie mežā vēl sadzirdama nometnes dziesma atskanot, un solījums – solījums no skautiem, gaidām turpināt dzīvot pēc skautu un gaidu likumiem, palīdzēt tuvākajiem katrā brīdī, un būt uzticīgiem Dievam un Latvijai. Uz redzēšanos citā nometnē!

vad. Liene Kukaine,
2019. g. 7. septembrī
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com