Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mūsdienīgs un saistošs mācību saturs

Amerikas Latviešu apvienības Izglītības nozares skolotāju konference Losandželosā

Laikraksts Latvietis Nr. 560, 2019. g. 4. okt.
Andra Zommere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Skolotāju konferences dalībnieki Losandželosas Latviešu nama pagalmā. FOTO Līga Svikss.

Dace Mažeika demonstrē skolās izmantojamu lietotni. FOTO Līga Svikss.

Valsts izglītības satura centra speciālistes (Ineta Upeniece un Anta Lazareva) apdāvina Losandželosas skolu, Aiju Zeltiņu-Kalniņu un ALA Izglītības nozari – Elisu Freimani ar jaunā prezidenta plakātu. FOTO Līga Svikss.

Mārtiņš Putenis demonstrē mācību metodes, kas piesaista skolēnus vēstures mācību stundās. FOTO Līga Svikss.

ALA_NT

Septembra vidū, pāris nedēļas pēc skolas gada sākuma, Losandželosā satikās skolotāji no desmit ASV latviešu skolām. Kopā pavadījām pusotru dienu, pilnveidojot mūsu skolotāju prasmes. Kā atzina paši skolotāji, no Latvijas ekspertēm uzzinājām, ka ir diasporas izglītības vadlīnijas, kas ir izmantojamas kā ceļa stabi latviešu skolu darbā. Iepazināmies ar skolotāja Mārtiņa Puteņa izveidotajiem vēstures mācību materiāliem un ar tiešsaistes lietotnēm mācību stundu dažādošanai. Uzklausījām ieteikumus un skatījāmies paraugus par valodas mācības integrēšanu citos mācību priekšmetos. Saņēmām praktiskus padomus, kā mācīt dažāda vecuma un dažādu valodas prasmju skolēnus mācību stundās. Un visiem par prieku daudz dziedājām!

Ineta Upeniece, Valsts izglītības satura centra, Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītāja, pirmā uzrunāja konferences dalībniekus. Pusotrā stundā Ineta iepazīstināja skolotājus ar latviskā mācību satura tapšanas vēsturi un nozīmi. Diasporas vadlīniju Es esmu vajadzīgs Latvijai, un Latvija ir vajadzīga man uzdevums ir palīdzēt jaunietim būt lepnam par savu latvietību, motivēt kopt valodu un attīstīt pilsonisko līdzdalību. Mācību saturs tiek piedāvāts četrās jomās: latviešu valoda, kultūra, daba un ģeogrāfija un vēsture.

Otrais darba posms sākās ar piemēru – Jāņa Petera un Raimonda Paula dziesmu Manai dzimtenei. Par dziesmas bagātajiem vēsturiskiem elementiem mums stāstīja Mārtiņš Putenis, kas ilgus gadus māca vēsturi Ņūdžersijas latviešu pamatskolā. Radās nepieciešamība pēc saistošas vēstures vielas vienam mācību gadam. Mārtiņš ņēma dziesmas par pamatu, lai mācītu skolēniem Latvijas vēsturi no ledus laikmeta līdz mūsdienām. Mārtiņš Putenis demonstrēja daudz interesantu nodarbību, dažādas spēles un paņēmienus, kā ieinteresēt skolēnus vēstures mācību stundās. Piemēram, iepazīstinot skolēnus ar 1972. gadā komponēto dziesmu Manai dzimtenei noklausoties ierakstu no dziesmu svētkiem Rīgā, skolēniem rodas priekšstats par to, kā dziesma stiprināja nacionālo pašapziņu un vairoja tautas spēku. Mārtiņa jaunie materiāli ir pieejami Latviešu valodas aģentūras mājas lapā Māci un mācies portālā.

Sekoja Antas Lazarevas, VISC Valsts valodas pārbaudes nodaļas vadītājas, prezentācija Integrēta latviešu valodas mācīšanās. Anta uzsvēra, ka lai pilnveidotu latviešu valodas prasmi, ir svarīgi integrēt latviešu valodas mācību vēstures, kultūras un ģeogrāfijas mācību saturā un mācību stundās. Jaunās diasporas vadlīnijas to padara skaidrāku. A. Lazareva dalījās ar latviešu valodas programmas svarīgākām sadaļām un pēc tam demonstrēja integrētas programmas veidošanu, saistot valodas mācīšanu ar vēsturi, ģeogrāfiju, literatūru un folkloru. Lektore arī rādīja piemērus kā programmas adaptēt dažādiem valodas līmeņiem.

Pēc trešās uzrunas sekoja pārrunu laiks, kurā skolotāji identificēja jaunā mācību satura izaicinājumus. Tika sarakstīti šķēršļi un grūtības, veidojot efektīvas mācību stundas. Izskanēja arī daži risinājumi.

Dienas pēdējais posms tika veltīts sarunām par to, kā dzīvāk padarīt mācību stundas, izmantojot internetā atrodamo materiālu. Izmantojām savus telefonus, planšetes un datorus, lai spēlētu spēles, kas viegli izmantojamas mūsu skolās. Tiešsaistes materiāli līdzinās skolēnu pieredzei amerikāņu skolās, un dažādās lietotnes viegli izmantojamas latviešu valodas vingrinājumu un pārbaudījumu veidošanai. Informāciju sniedza Dace Mažeika, ALA Izglītības nozares konsultante.

Daces ieteikumus var lasīt viņas blogā, Tikai latviski, un FB lapā Raita valoda,

Pēc tam blakus telpā skanēja dziesmas Daces Mažeikas un Mārtiņa Puteņa vadībā. Izmantojot sagatavotās grāmatas, dziedājām karavīru dziesmas par godu Rīgas atbrīvošanas simtgadei. Par daudzām dziesmām Mārtiņš pastāstīja par dziesmu nozīmi un par pieminētajiem vēsturiskajiem notikumiem.

ALA skolotāju konferenci šogad uzņēma jaukā Losandželosas Latviešu skolas saime. Aija Zeltiņa-Kalniņa uzņēmās rūpes par telpu iekārtošanu un viesu labklājību. Baudījām gardas maltītes un brīnišķīgu viesmīlību. Paldies Losandželosas skolotājiem, kas piedalījās konferences rīkošanā! Pateicamies nama pārvaldniekam Jānim Taubem par palīdzību ar tehnoloģiju un jautro uzņemšanu nama krodziņā. Liela daļa dalībnieku bija mērojuši tālu ceļu no pilsētām, kur vasara strauji ieiet rudenī. Baudījām arī Losandželosas silto sauli, tādējādi pastiepjot vasaru garāku.

Svētdienas rīts tika veltīts darba grupām. Skolotājiem bija iespēja iepazīties ar tematisko plānu veidošanu kopā ar lektorēm Inetu un Antu. Bija vairāki skolotāji, kas iedziļinājās lietotņu izmantošanā ar Daci. Grupa skolotāju ar interesi klausījās Mārtiņa ieteikumus par vēstures mācīšanu latviešu skolās.

Amerikas Latviešu apvienība izsludinājusi 2019./2020. skolas gadu par Sveika, Latvija! gadu. Dzirdējām Ņūdžersijas latviešu pamatskolas ieteikumus par skolēnu projektiem saistībā ar Sveika, Latvija! izglītojošajiem braucieniem. ALA vēlas nodrošināt nākotni programmai, ko baudījuši 820 latviešu jaunieši. Skolu uzdevums ir būt par Sveika, Latvija! vēstnešiem savās pilsētās, cerībā piesaistīt plašāku latviešu publiku programmu atbalstīšanā.

Nobeidzot konferences dienas, lūdzām dalībniekiem izteikties par konferencē iegūto un par to kā pietrūka. Par laimi dalībnieki labāk saprot vadlīnijas un varēs tās pielietot mācību stundās. Par laimi skolotāji iepazinās ar jauniem materiāliem un saņēma konkrētus piemērus, kā veidot mācību stundas, izmantojot vadlīnijas un minētos materiālus. Par laimi dalībniekiem bija iespēja dalīties pieredzē un apspriest risinājumus dažādiem izaicinājumiem. Diemžēl konference bija par īsu, un nepietika laika praktiskām nodarbībām. Diemžēl neizdziedājām visas karavīru dziesmas. Tas lai paliek uz nākošo konferenci!

Pateicamies visiem 33 dalībniekiem par piedalīšanos un par visu, ko darāt par labu mūsu latviešu bērniem ASV. Kursus atbalstīja Amerikas Latviešu apvienība un Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas Valsts valodas politika un pārvalde.

Andra ZommereAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com