Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dzimšanas dienas ceļojums (3)

Džūdija Darvinā

Laikraksts Latvietis Nr. 565, 2019. g. 7. nov.
Kristaps Zariņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kristaps pie lielgabala kara muzejā. FOTO Suzanna Zariņa.

Otrais turpinājums. Sākums LL563, LL564.

Nesteidzoši iesākam svētdienas nodarbības. Pirmkārt, kafija un kukurūzas pārslas uz balkona, un jāapstiprina dienas plānu. Apmeklēsim slaveno militāro muzeju Darvinas austrumu ragā, un pusdienas vai pat vakariņas pavadīsim jahtklubā Fenībeija (Fannie Bay) krastmalā. Norunāts un sēžamies Bertī ceļā uz muzeju, ap 12 km attālumā.

Tā kā pašlaik Darvinā slapjā sezona, muzejs atver durvis tikai pēc plkst. 10, un pēc plkst. 14 nepieņem vairāk apmeklētājus, jo īsi pēc plkst. 15 slēdzās durvis.

Muzejs ir patiešām dīvains un informācijas pilns. Iekštelpās atrodamas plašas kolekcijas, ieskaitot uniformas, ieročus, fotogrāfijas, afišas, skaņu ierakstus, filmas un pat lidmašīnu, kas attēlo un iedzīvina to laiku, kad karš ieradās Darvinā. Brīvā dabā sastopami aizsardzības bunkuri, visādi lielgabali, arī viens 9,2 collu milzis, ložmetēji, militārās smagās mašīnas un džipi un vēl daudz kas cits. Šeit būs jāpavada diezgan daudz laika, lai varētu visu apskatīt.

Vai jūs zinājāt, ka 1942. gada 19. februārī pulksten 9.58 no rīta 188 japāņu lidmašīnas uzbruka un sabumboja Darvinu, bet tad plkst. 11.45, tajā pašā dienā otrais vilnis ar 54 lidmašīnām atkārtoja bumbošanu, kopā nometot 681 bumbu. Darvinu nobumboja daudz vairāk nekā slaveno Pērļu Harbor (Pearl Harbor). Šeit 235 cilvēki, militārie un vietējie aizgāja bojā. Bet vēl pirms tam, janvārī, japāņu zemūdenes iesāka uzbrukumu Darvinai, un viena 80 jūrnieku liela zemūdene vēl līdz šodienai guļ nogrimusi ārpus Darvinas ostas. Viss kopā, starp 1942. gada februāri un 1943. gada novembri japāņu kara lidmašīnas uzbruka Darvinai kādas 70 reizes.

Ieskanas gaisa trauksme! Nav jābēg, bet steidzamies uz bunkuru, kur rādīs īsfilmu, kas uzņemta gaisu uzbrukuma laikā 1942. gadā. Noskatāmies. Bumbas krita uz ostu un apkārtnē; tieši, kur tagad atrodas mūsu dzīvoklis, gremdējot kuģus un sagraujot ostu un pilsētas mājas. Tajā laikā ziņas par Darvinas izpostīšanu netika paziņotas Austrālijas dienvidos. Valdība negribēja satraukt publiku, jo dzeltenais apdraudētājs bija visiem domās. Būtu nesavaldāma histērija, ja tādas ziņas laistu tautā!

Muzejā arī apskatam izstādes veltītas Austrālijas karavīru darbībām Vjetnamas, Austrumtimoras un Borneo valstīs. Var pat ielīst vjetnamiešu tunelī, ja nebaidās no zirnekļu tīkliem. Mēs visi trīs atstājam šo iespēju citiem!

Nu, kur tas laiks ir aizskrējis? Pulksten's trīs, laiks ir īss! Vēders sauc uz lutināšanu. Pateicamies dežurantei un ejam, kur Berti gaida zem koka ēnā. Pa ceļam uz dzīvokli apstāsimies pie jahtklubu, tur varēsim pasēdēt un pārrunāt redzēto, līdz saulīte nosēžas jūrā.

Kristaps Zariņš
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēlAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com