Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas briljanti

LATVIAN VOICES koncertē ASV

Laikraksts Latvietis Nr. 566, 2019. g. 15. nov.
Sarmīte Lunde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Selfie“ koncertā. No kreisās: Laura Jēkabsone, Zane Stafecka, Beāte Locika, Elīna Ose (priekšā), Laura Leontjeva, Una Stade. FOTO Elīna Ose.

„Selfie“ uz koncertā. No kreisās: Zane Stafecka, Beāte Locika, Laura Jēkabsone, Elīna Ose, Laura Leontjeva, Una Stade. FOTO Publicitātes foto.

Latvian Voices kopā ar „Mägi“ ansambli un „Inglemoor“ meiteņu koris. FOTO Publicitātes foto.

LATVIAN VOICES – profesionāla a capella grupa no Latvijas šī gada oktobrī koncertēja vairākās ASV pilsētās un arī mūsu skaistajā, rudens koši iekrāsotajā Sietlā, respektablajā Benaroya Illsley Ball Nordstrom koncertzālē. Ziņa par a capellas jauno, skaisto, eleganto dziedātāju unikālo, individuālo stilu un teiksmaino izpildījuma manieri jau sen bija sasniegusi sietliešu ausis, un rezultējās klausītāju pārpildītā zālē.

LATVIAN VOICES ir seši izcili, precīzi uzskaņoti apbrīnojami mūzikas instrumenti – sieviešu balsis. Koncertā atskaņotie muzikālie vēstījumi, kas krietni pārsniedza jau tā jūsmīgās atsauces, ir pašu vokālistu un grupas vadītājas Lauras Jēkabsones oriģināldziesmas un dažādu muzikālo žanru aranžējumi a capella. Grupas desmit gadu pastāvēšanas vēsture ir tās izaugsmes vēsture: augsti godalgotas vietas starptautiskajos konkursos, jauni skaņdarbi, meistarklases gan Latvijā, gan ārzemēs, Amerikā un arī šeit Sietlā akadēmiskā līmenī.

Pirms koncerta turpat koncertzālē interesentiem bija iespēja noklausīties LATVIAN VOICES vadītājas, komponistes Lauras Jēkabsones ievadrunu angļu valodā un Sietlas Vašingtonas Universitātes profesora Dr. Gunta Šmidchena lekciju ar dziļu ieskatu Latvijas vēsturē, koru mūzikas vēsturē; dziesma kā tautas vienotāja, dziesma kā tautas mentalitātes izpausme, misija pasaulē, dziesma kā neatkarības cīņu ierocis, īpaši izgaismojot Baltijas ceļa vēsturisko aspektu.

Koncerta pirmajā daļā dzirdējām piecas dziesmas Inglemoor vidusskolas koristu izpildījumā (diriģente Ailisa Ņūhola (Newhall)) un arī Latvijā jau pazīstamo izcilo, interesanto Mägi ansambli ar tās vadītāju un diriģenti Dr. Hetera Makloklina Gārbs (Heather MacLaughlin Garbes). Mägi dziedājumā klausījāmies divas igauņu dziesmas (komponisti Veljo Tormis un Ester Mägi), somu jaunās paaudzes komponistes Mias Makaroff maigo, melodisko Taureni un latviešu komponistu Uģa Prauliņa Vakardziesmas, Jura Kļavas aranžēto tautas dziesmu Aijā, žū-žū... Īpaši dinamiska, trokšņaina, īsta buramdziesma, kas izsauca vētrainus aplausus bija Veljo Tormisa komponētā Raua needmine (Dzelzs apvārdošana). Meistarīgs izpildījums!

Pēc neilga pārtraukuma koncerta otro daļu ievadīja Amerikas Latviešu apvienības (ALA) ģenerālsekretāre Marisa Gudrā, iepazīstinot publiku ar dziedātājām no Latvijas, un klausījāmies desmit dziesmas LATVIAN VOICES izpildījumā. Patīkams šoks! Pārsteidza dziesmu stilistiski daudzveidīgais, emocionāli spēcīgais izpildījums, apbrīnojamā vokālā harmonija un fascinēja dažviet gandrīz vai tīri intuitīvi uztveramie vieglie, gaistošie toņi. Ne mazāk iespaidīgs likās arī vizuālais skatuviskais tēls. Dažādi tērpi, bet vienota etniskā līnija, BALTU ROTAS kolekcija katrai individuāli. STILS!

Dzirdējām vairāku tautas dziesmu, klasikas un popmūzikas aranžējumus. Lauras Jēkabsones aranžētās tautas dziesmu melodijas, vārdi, ķermeņu valoda – viss raksturo latvisko mentalitāti un pasaules uztveri, saikni ar dabu, īpaši tautas dziesmā Latvietes mīts par sievietes dzīvi mūža garumā. Ļoti skaisti ir aranžējumi Gloria, Sanctus un Melanholiskajam valsim. Savukārt Zane Stafecka aranžējusi pop klasiku Cranberries Dreams un Frigga Keidas, nodēvējot to par mazu pārsteigumu no Somijas, bet mūziku līvu tautas dziesmai Pūgo Tūl bija komponējusi Laura Leontjeva. Katra dziedātāja ar nelieliem komentiem tulkoja dziesmu tekstus raitā angļu valodā, un mēs atkal un atkal varējām priecāties par lieliskajām LATVIAN VOICES.

Koncerta izskaņā grupa sumināja profesoru Gunti Šmidchenu un pateicās koncertu rīkotājiem ALA, Marisai Gudrajai. Savukārt publika vēl ilgi dārdināja aplausus, piemirstot, ka priekštelpā to gaida glāze šampānieša un iespēja parunāties ar māksliniecēm.

No sirds novēlam mūsu brīnišķīgajām BALSĪM labu veiksmi, panākumus un neizsīkstošu enerģiju radošajā darbā.

Sarmīte Lunde
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com