Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pertas Latviešu dramatiskās kopas pēdējais cēliens

Pēc 69 gadiem izbeidz darbību

Laikraksts Latvietis Nr. 566, 2019. g. 15. nov.
Jānis Purvinskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

PLDK pēdējās pilnsapulces dalībnieki: „Bija skaisti laiki! Un paliek tikai atmiņas.“ FOTO Jānis Purvinskis.

Man bieži ir nācies dzirdēt jautājumu: kā jūs tur tālumā, trimdā, visus tos gadus varējāt tik labi saglabāt latviešu valodu un mūsu tradīcijas? Atbilde ir tāda, ka mēs jau mūsu latvietību nekur nepazaudējām, jo mēs to kopām un tajā pēc iespējas dzīvojām. Tas notika Vācijā, bēgļu nometnēs, un to ņēmām sev līdzi arī uz Austrāliju. Mūsu latvietība glabājās mūsu dibinātajos un pastāvošajos koros, tautas deju kopās, jaunatnes kopās, teātru kopās, skautos un gaidās un sestdienas skolās. Un tā ļaudis, kuri gan Latvijā, gan Vācijā bija apguvuši teātra mākslu, nupat no bēgļu nometnēm bija ieradušies Pertā, sāka meklēt citus, savai teātra pieredzei līdzīgus cilvēkus, ar cerībām vēl turpināt staigāt pa latviešu teātra skatuves dēļiem arī Austrālijā.

1950. g. maijā Pertā sanāca grupiņa tieši šādu cilvēku. Šai pirmajā grupiņā bija Bobete Blicava, Dailonis Olmanis, Leo Geidāns, Jūlijs Bernšteins, Anna Lanske un Gunārs Kaģis; tie tad turpat tai dienā arī nolēma nodibināt Pertas Latviešu dramatisko kopu (PLDK).

Pagāja gadi, un no šiem sešiem teātriniekiem izauga varena teātra kopa, kura Pertas latviešu sabiedrībai sniedza caurmērā divus latviešu lugu iestudējumus gadā, kurus uzveda gan Pertā, gan arī veda uz Teātru festivāliem citos latviešu centros Austrālijā. 1980. gados PLDK jau bija darbojušies ap 145 aktieri, iestudējot ap 74 lugas. Tomēr laiks ņēma savu lomu, un pamazām dilstot Pertas latviešu kopienai, PLDK pamazām zuda spējīgi režisori, zuda aktieri un zuda dekoratori un skatuves meistari; bija arvien grūtāk iesaistīt jaunus spēkus. Tomēr vēl 2010. gadā PLDK ar vienu lugu piedalījās 50. Teātru Festivālā, Sidnejā. Pēc tam Kopas aktivitāte arvien samazinājās, līdz kamēr tagad, jau tikai meklējam kādu teātra aktieri, lai mums noskaita kādu dzejoli Pertas latviešu sarīkojumos, kas tomēr ir arī devums, un ko tikai labs aktieris to var labi sniegt.

Pienāca brīdis, kad vajadzēja lemt gan par teātra mantu, gan vēsturiskiem albumiem un vēsturiskiem datiem. Ko nu darīt ar pagurušo PLDK un tās teātra piederumiem? 3. novembrī sanāca teātra biedru pilnsapulce un ar smagu sirdi nolēma, ka Pertā teātra darbību, vismaz tuvākā nākotnē, nav iespējams atjaunot un tātad: no šīs dienas, 2019. g. 3. novembra, pēc 69 gadiem PLDK vairs nepastāv. Mūsu Pēdējais Cēliens ir beidzies, un tagad ir tikai atlicis savākt savas mantiņas un Latviešu Centrā atstāt mūsu vietu kādam citam.

Mēs sakām paldies tiem simtiem jauniem un veciem aktieriem, kuri uzturēja savu un mācīja citiem uzturēt mūsu mīļo latviešu valodu, mācoties daudzos lugu tekstus, vai kaut arī latviešu dzejoļus, bet tomēr kopjot mūsu latviešu valodu. Jūsu darbs nebija veltīgs, jo tieši jūsu dēļ daudzi Pertas latviešu jaunieši vēl runā labā latviešu valodā. Paldies.

Jānis Purvinskis
2019. g. 3. novembrī
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com