Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Muzejs „Latvieši pasaulē“

Mēneša priekšmets – novembris 2019

Laikraksts Latvietis Nr. 567, 2019. g. 19. nov.
Marianna Auliciema -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs

Kaspara Tolka darba zābaki. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Rimants Kobanovs, strādājot zivju fabrikā „Tufjord“ Rolvsøy salā Ziemeļnorvēģijā 2006. gadā. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Liene Tolka, strādājot zivju fabrikā „Tufjord“ Rolvsøy salā Ziemeļnorvēģijā 2006. gadā. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

2019. gadā ik mēnesi Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vestibila apmeklētāji var iepazīties ar vienu priekšmetu no muzeja Latvieši pasaulē krājuma. Katrs no izstādes priekšmetiem atspoguļo kādu īpašu stāstu par latviešu dzīvi ārpus Latvijas. Šis stāsts arī tiek publicēts ik mēnesi presē. Izstādi Mēneša priekšmets 2019. gadā atbalsta Latvijas Universitātes Literatūras, folk­loras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Muzejs satiek mūsdienu izbraucējus

Muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē vāc vēsturiskus stāstus, priekšmetus, dokumentus un fotogrāfijas par latviešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ ir izbraukuši no Latvijas un dzīvo ārpus tās robežām. Muzeju interesē ne tikai izceļošanas iemesli, bet arī izbraukšanas apstākļi un tas, kā, nonākot jaunajā mītnes zemē, latvieši nodrošina sev iztiku, uztur vai neuztur latviešu valodu un tradīcijas, kādas ir viņu domas par latvisko identitāti un kultūru.

Muzeja 12 pastāvēšanas gados ir intensīvi krāti materiāli par latviešu izceļošanu no 19. gs. vidus līdz Otrā Pasaules kara beigām. Tagad muzejs ir sācis mērķtiecīgi vākt informāciju arī par tiem simtiem tūkstošu latviešu, kuri ir izbraukuši pēc valsts neatkarības atgūšanas 1991. gadā un veidojuši savu dzīvi ārpus Latvijas. Šie jaunizbraucēju stāsti nav vienkārši atspoguļojami muzeja krājumā; kā parādīt neseno izbraukšanas pieredzi interneta un digitālo fotogrāfiju laikmetā?

Šoruden muzejs Latvieši pasaulē devās uz Norvēģiju, lai satiktu nesenos izbraucējus un pierakstītu viņu stāstus par dzīvi, darbu ziemeļu zemē un attiecībām ar Latviju.

Kaspara Tolka darba zābaki

Valkāti no 2012. līdz 2017. gadam, strādājot uz Norvēģijas zvejas kuģa Stording

Pirmais, kurš no ventspilnieku Tolku ģimenes aizbrauca uz Norvēģiju, bija Kaspara Tolka māsa Liene – viņa turp devās 2005. gadā, lai piepelnītos, strādājot zivju fabrikā Ziemeļnorvēģijā. Lieni Norvēģijā sagaidīja viņas draugs Rimants, kurš jau bija izbraucis, lai pelnītu iztiku ģimenei un varētu atmaksāt kredītu par māju Latvijā. Pēc kāda laika globālās ekonomikas krīzes iespaidā viņiem pievienojās vairāki radinieki, arī Lienes brālis Kaspars 2007. gadā. Rimants un Kaspars vairākus gadus smagi strādāja uz zvejas kuģa Stording, zvejojot zivis gar Norvēģijas piekrasti. Šodien Liene un Rimants ar savu ģimeni dzīvo Dåfjord ciematā Norvēģijā. Kaspars ir nopircis pats savu zvejas kuģi un dzīvo ar ģimeni Havøysund salā Norvēģijas ziemeļos.

Marianna Auliciema
Muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com