Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


18. novembris Rīgā

Latvijai sācies otrais simts

Laikraksts Latvietis Nr. 568, 2019. g. 27. nov.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pirmajā rindā no kreisās: Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. FOTO Aina Gailīte.

Bijušie prezidenti, no kreisās: Guntis Ulmanis, Raimonds Vējonis, Andris Bērziņš pie Brīvības pieminekļa. FOTO Aina Gailīte.

Ārzemju vēstnieki pie Brīvības pieminekļa Rīgā. FOTO Aina Gailīte.

Pie Brīvības pieminekļa Rīgā. FOTO Aina Gailīte.

Valsts prezidents Egils Levits un aizsardzības ministrs Artis Pabriks pirms militārās parādes. FOTO Aina Gailīte.

Valsts prezidents Egils Levits pasniedz Triju Zvaigžņu ordeni mācītājam Guntim Kalmem, ieceļot viņu par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri. FOTO Aina Gailīte.

Valsts prezidents Egils Levits pasniedz Viestura ordeni Latvijas brīvības cīnītājai Lidijai Lasmanei, ieceļot viņu par Viestura ordeņa lielkrusta komandieri. FOTO Aina Gailīte.

Latvijai sācies otrais simts zem sarkanbaltsarkanā karoga. Tagad atskatāmies uz sākumu, uz brīvības cīņām arī kino ekrānā; kaut pēc simts gadiem nebūtu jāpiemin jauni kari un okupācijas.

Arī šogad biju Rīgā pavērot ļaudis Valsts svētkos. Par Doma baznīcas ekumēnisko dievkalpojumu neko nevaru pastāstīt, jo uz baznīcu neeju, agrāk man bija nepatika pret mācītājiem, jo biju sastapusies ar viņu divkosību, mūža otrajā pusē esmu domājusi par ticības lietām un tagad izsakos tikai par baznīcu arhitektūru.

Biju pie Brīvības pieminekļa un noskatījos ziedu nolikšanas ceremoniju. Laukuma noformējums, kā parasti, un norises kārtība tāpat: goda sardze, Jūras spēku pūtēju orķestris. Ziedu licēju oficiālais pulks nebija diži liels. Tauta pārsvarā ar ziediem nāca vēlāk, kad varēja arī mobilo telefonu pogas paspaidīt. Šoreiz bija arī kaimiņvalsts vēstnieks, kas 25. martā un 14. jūnijā nekad nav sastopams ar ziediem pie pieminekļa. Ļoti labi izskatījās blakus stāvošie trīs bijušie prezidenti, diži augumā. Kamēr pēdējie liek ziedus, pirmie stāv rindā laukuma malā un ir visiem labi apskatāmi. Kā jau pie mums pierasts, vairums melni pelēkās drēbēs, bet zinot, ka šādam oficiālam pasākumam ir protokols, tad bija daži ļoti koši krāsu pārkāpumi.

Jauni laiki, jauna mode, – braukāšana ar bērnu ratiņiem pašās beigās, lai visi redz, aizkavējot nobeigumu; viens deputāts ar bērnu ratiņiem vēlāk apbraukāja malā stāvošos skatītājus, laikam cerot uz balsīm plānotajās ārkārtas vēlēšanās.

Ļoti patīkams un cieņpilns skats bija Latvijas himnas izpildīšanas laikā, kad malā stāvošie ārzemju karavīri salutēja. Ziedu pie pieminekļa bija daudz – karoga krāsās; tos vēlāk divas ilggadīgas darbinieces skaisti sakārto visapkārt piemineklim. Par ziediem – te būtu stāsti vairumā; vistipiskākais ir: viszinošas kundzes stāv un noskatās ziedu pārkārtošanā un indīgi spriež – redz', redz', kā atdala tās, ko nesīs pārdot. Tādi mēs esam...

Pa ceļam uz Rīgas pili paskatījos uz armijas parādes sākumu. Ko nu tur daudz redzēsi aiz baznīcas žoga. Skatītājos – ļoti daudz mazu bērnu, daļa nāk atrādīties mobilajos, daļa kā īsti patrioti, citi tikai meklēt kašķi.

Rīgas pilī šogad otrais Valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanas pasākums, prezidentam Egilam Levitam pirmais; viņš kā jaunais Valsts prezidents uz savu pilnvaru laiku ir iecēlis jaunu Ordeņu kapitula kancleru Sarmīti Ēlerti un sešus tā locekļus: Andri Kronbergu, Gundu Vaivodi, Raimondu Graubi, Tālavu Jundzi, Elitu Kuzmu un Dinu Gailīti. Pasākumu vada aktieris Juris Kalniņš ar burvīgu balsi un nesatricināmā mierā, akceptēts no iepriekšējā prezidenta laika. Koncertē un himnu dzied Valsts akadēmiskais koris Māra Sirmā vadībā. It kā viss kā parasti – sarkanas rozes, kastītes ar ordeņiem, karogi, milzu ziedu pušķi uz postamentiem, apbalvojamās personas un lūgtie viesi, daudz operatoru, ne tik daudz fotogrāfu, jo tiem grūti tikt pie pareiza kadra. Prezidents Egils Levits ar uzrunu sveic klātesošos un sākas 73 Valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta pasniegšana. Šajā procedūrā jūtama atšķirība, it sevišķi dokumentējot fotogrāfijā, ordeni prezidents apskatās kastītē un klakš, vāks ciet, to neredz ne fotogrāfijā, ne pats apbalvotais. (Interesē, kā būs 4. maijā.) Nobeigums bija tāds aprauts, apbalvotajiem necik daudz nesanāca laika nofotografēties pie karogiem, un šampānietis arī izpalika, jo visiem bija jāsteidzas uz autobusu, lai aizbrauktu uz koncertu. Vairāku gadu garumā skatot šo pasākumu, mani vairs tik daudz neinteresē tā vizuālā puse, cik dažādā informācija. Kādreiz biju nesaprašanā, kā var atteikties no Triju Zvaigžņu ordeņa, tagad es domāju, kā to var piešķirt. Ak, taisnība, kur tu esi?

Tālāk svētku programmā bija koncerts arī pie Brīvības pieminekļa un prezidenta uzruna tautai, himnas dziedāšana krastmalā un svētku uguņošana. Lāpu gājienu, kas vienmēr piesaista ļoti daudz cilvēku, organizē Nacionālā apvienība. Svētku dienas vakarā bija iespēja redzēt gaismas festivāla Staro Rīga pārsteigumus.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com