Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


36. Jaunatnes dienas

Atklāšana un Izstāde

Laikraksts Latvietis Nr. 575, 2020. g. 9. janv.
Andris Eimanis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL36JD_DS

Koris Jaunatnes dienu Atklāšanā. FOTO Andris Eimanis.

Izstāde – Agrāko Jaunatnes dienu emblēmas. FOTO Andris Eimanis.

36. Jaunatnes dienu izstāde. FOTO Anita Andersone.

LV100_KM_PBLA

„Pūt vējiņi, dzen laiviņu...“ ar dūdas skaņām, lepni un cēli, jauniešu goda sardze, greznojušies tautas tērpos, pavadīja Latvijas karogu. Tā iesākās, ilgi gaidītās 36. Jaunatnes dienas Austrālijā, kas šogad notika Melburnā. Tajās atkal bija pulcējušies jaunieši no visas Austrālijas, lai izpaustu latviešu dziesmu, deju, teātri un kultūru jautrā, draudzīgā vidē.

Latvieši no visām paaudzēm bija pulcējušies Melburnas Latviešu namā, lai baudītu 36. JD un izstādes atklāšanu, kurā varam skatīt par bijušajām JD. Iedzerot aukstu šampānieti, baudīju JD izstādi, kura bija krāsaina, vispusīga ar labi sakoptu vēsturisku informāciju no visām iepriekšējām JD, ieskaitot JD atmiņas, zīmogus, T-kreklus, fotogrāfijas un programmas.

Fotogrāfijās parādījās daudzas pazīstamas jaunas sejas, dažas no kurām ir tagad mazliet nosirmojušas, un kuriem pašiem bērni tagad piedalīsies šajos 36. JD sarīkojumos. Skatoties izstādi, man bija prieks, ka mūsdienu latviešu jauniešiem vēl ir liela interese un iekšējā degsme par savu latvietību. Melburnā jaunieši vēlreiz sanāca kopā un svinēja savus jauniešu rīkotos svētkus tā, kā tas ir jau iepriekš darīts 35 reizes kopš pirmajām JD 1962. gadā.

JD Atklāšanā (ar pirmo uzstāšanos) mūs pagodināja apvienotais jauniešu koris ar dziedātājiem no Melburnas un Sidnejas diriģentes Jolantas Lārmanes un Aijas Dragūnas vadībā ar Sandras Birzes klavieru pavadījumu. Vairāk nekā 30 jauni koristi (tieši puse – puiši un puse – meitenes) pulcējās uz podestiem un melodiski ievadīja Atklāšanu ar Tumša nakte (latviešu tautas dziesma, aranžējis Pēteris Plakidis).

36. Jaunatnes dienas atklāja Lija Andersone (36. JD priekšsēde), kura savā uzrunā patiecās JD komitejai par padarīto lielo darbu, organizējot šos svētkus, un par atbalstu tiem, kuri to bija snieguši. Viņa mums atgādināja, ka JD ir uzsvars uz mūsu vietējo jauniešu talantu izcelšanu, izveidojot telpu, kurā sanākt kopā, lai svinētu un godinātu mūsu latviešu kultūru – „tikai kā mēs to protam.“

Apvienotais jauniešu koris vēlreiz iepriecināja klātesošos ar divām melodiskām, tautā pazīstamām dziesmām, kuras bija: Tu esi (Raimonds Pauls, aranžējis Arvīds Platpers) un Novij man, māmuliņa (latviešu tautas dziesma, aranžējis Zigmars Liepiņš).

36. JD rīcības komiteju personīgi apsveica PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte un LJAA priekšsēde Daina Jefamova. Rakstisks apsveikums arī tika nolasīts no Latvijas Republikas Kultūras ministra Naura Puntuļa, kurš uzsvēra: „...kad mūsos ierunājās senču balss, kas skaidrā latviešu valodā saka – es esmu Latvija! Un šī balss kļūst spēcīgāka, ja ikdienā to izkopjam – ar saziņu, pulcēšanos dziesmām, dejām, sarunām un jokiem.“

Atsevišķs apsveikums, it sevišķi iepriekšējiem Sveika, Latvija! ceļotājiem, bija saņemts no Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Sveika, Latvija! ceļojuma koordinatores Marisas Gudrās.

Jauniešu koris kopā ar muzikālo pavadījumu nobeidza šo JD Atklāšanu ar modernu izpildījumu – Dziesma par mezgliem (Renārs Kaupers, Valts Pūce). Šis ir rets gadījums, kad rap dziedāšana ir skanējusi mums Latviešu namā. Bija forši!

Skaistās dūdu skaņas vēlreiz skanēja zālē, un mūs visus tagad aicināja uz Danču vakaru, un tā mēs visi tad sekojām Melburnas Tālavas taurētājai Jānai Andersonei uz Lielo zāli.

Ja pārējās JD būs tikpat sekmīgi novadītas kā šī JD Atklāšana, tad esmu pārliecināts, ka visiem būs jauka, lustīga nedēļa, latviskajā vidē, un ka mēs, vecie ļaudis, varēsim vēlreiz lepoties par mūsu Austrālijas latviešu jauniešu panākumiem, cildinot latviešu valodu, kultūru un tradīcijas.

Andris Eimanis,
„Bijušais jaunietis“
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com