Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


36. Jaunatnes dienas

Jauniešu koncerts

Laikraksts Latvietis Nr. 575, 2020. g. 9. janv.
Sandra Birze -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL36JD_DS

Selga Tuktēna un Kaspars Moore. FOTO Roberts Birze.

Maija Dārziņa un Kaspars Švolmanis. FOTO Roberts Birze.

Grupa „Blāzma“. No kreisās: Andrejs Jaudzems, Heidens Mits (Hayden Mitt), Kārla Jaudzema, Kārlis Daenke, Kaspars Švolmanis. FOTO Roberts Birze.

Fēlikss Baumanis. FOTO Anita Andersone.

Grupa „Jā“. No kreisās: Pie klavierēm Edmunds Eimanis, Ēriks Stepaņuks, Ronans Lārmanis, Kaspars Švolmanis. FOTO Anita Andersone.

Jauniešu koncerta dalībnieki. FOTO Anita Andersone.

LV100_KM_PBLA

Svētdien, 29. decembrī, plkst. 16.00 Melburnas Latviešu nama Lielajā zālē, JD ietvaros notika Jauniešu koncerts.

Jaunais gads ir jau ieradies ar sparīgu jaudu, un ar spilgtu atmiņas liesmu centīšos atstāstīt, ko dzirdēju, redzēju un izbaudīju 36. JD Jauniešu koncertā. Vispār, 36. JD komitejai un koncertu, uzvedumu un Jaungadu balles rīkotājiem vēlos izteikt sirsnīgu paldies par lielo, apdomāto un apjomīgo darbu – Jaunatnes dienas bija izcilas, skaistas, iedvesmotas un jautras!

Koncerta apmeklētāji no līksmās Rīgas kafejnīcas burzmas ieņēma sēdvietas Lielajā zālē un gaidīja jauniešu sniegumu. Pieteicējs – asprātīgais Kalvis Švolmanis uzreiz piesaistīja publiku ar savu humoristisko pieeju. Gaisotne mainījās, un zilganās gaismas blāzmā baudījām skatuves iekārtu. Melburnieši, Kaija Lārmane ar savu māti Jolantu un brāli Ronanu, atskaņoja tautas mūzikas apdares; meitenes izrādīja veiklu prasmi kokļu spēlē, tīru dziedājumu, bet brālis ar smalku, niansētu perkusijas prasmi (djembe, zvaniņi, lietus koks – rainstick). Baltie tērpi atspoguļoja Kaijas izjusto latvisko identitāti. Ģimene iejūtīgi un silti izpildīja trīs dziesmas, trešajā dziesmā Ronans piebiedrojas ar dzidru vokālo basa līniju.

Skaisti un sirsnīgi dziedāja Sidnejas Selga Tuktēna viņas vismīļākajā žanrā – pop mūzikas stilā. Baudījām viņas siltumu un gaišumu, tīro dikciju un samtaino vokālo izpildījumu, Kaspara Moore ģitāras pavadījumā.

Melburnietis Edmunds Eimanis – pianists, atskaņojot Hajime Wakai un Dave Brubeck skaņdarbus, pārliecināja par savu topošo un radošo džeza izjūtu – izskanēja krāsaini akordi ar trillerīšu izrotājumiem, veiklas un mainīgas modulācijas, efektīgas melodiskās kontūras un dejas ritmu akordi. Solo improvizācijas daļa otrajā skaņdarbā bija veiksmīga un stilīga, faktūra skanīgi izveidota. Sajūsmināti aplausi.

Karmena Drēziņa – flautiste, arī melburniete, Kerolina Morisa (Carolyn Morris) klavieru pavadījumā atskaņoja virtuozo Cecile Chaminade Concertino, parādot gan medainus, siltus un krāšņus toņus kā ar sapņainu fantāziju (reverie), vidus daļā ar vijošām modulācijām. Jautrās, veiklās pasāžas un draiskulīgā beigu daļa varonīgi pacēlās lidojošā kulminācijā. Publika atsaucās ar vētrainiem aplausiem. Ļoti iespaidīga bija sārtā, kā saulrieta apgaismotā skatuve, kas izteiksmīgi izsekoja muzikālajam izpildījumam.

Gaiši zaļa gaisma ar rozā akcentiem. Minēšu izcilo apgaismošanu vairākas reizes, jo ikkatram priekšnesumam Andrejs Jaudzems piešķīra savu māksliniecisko pieskārienu, kas līdz ar viņa profesionālo skaņas režiju, izveidoja ļoti augstvērtīgu koncertu.

Koncertu turpināja atkal melburniete Maija Dārziņa – balss, Kaspara Švolmaņa ģitāras pavadījumā, izpildot divas dziesmas: Holšteins-Upmanis/Ziedonis Ceļi un Prāta Vētra/Brāļi Grimmi – Spogulīt, spogulīt. Maijas patiesais izpildījums ar iejūtīgu un izjustu lirikas krāsojumu deva sirdsprieku. Kaspara spilgtie ģitāras un papildus balss pavadījumi arī izrotāja priekšnesumu. Ansambļa sirsnīgie smaidi un siltais izpildījums piesaistīja klausītājus.

Sekoja Magnuss Lainis – trompete, sintezators – kopā ar Jēkabu Stepaņuku – saksofons. Abi Melburnas puiši pārliecināja ar savu neparasto un moderno (Kalvis Švolmanis) apdari Renāra Kaupera/Ingas Cipes Mana dziesma. Pazīstamā melodija skanēja citās krāsās, papildināta ar Magnusa paša sintezatora pavadījumu. Skatuves fons tērpts dziļi sarkanā.

Valdzinošā un vienreizējā, kā pieteica Kalvis Švolmanis, grupa Blāzma aizrautīgi un ar jaudu izpildīja trīs dziesmas, izcilā ģitāru un bungu pavadījumā. Gaismas režisors Andrejs Jaudzems pie basģitāras. Priekšnesumā izcēlās Kārlas Jaudzemas samtainā balss un Hayden Mitt veiklie ģitāras solo. Izcēlās ansambļa dinamiskie kāpinājumi. Ar skanīgajiem aplausiem publika ļoti aizrautīgi pateicās mūziķiem.

Pēc starpbrīža otrās daļas pirmais priekšnesums sidnejietes Aijas Dragūnas rokās parādīja mums viņas augošo, radošo un apburošo kompozīcijas ķērienu. Jau izstudējusi Sidnejas konservatorijā trešo gadu kompozīcijā, multiinstrumentāliste vienlaicīgi spēlēja klavieres un saksofonu, un dziedāja spilgtā un izteiksmīgā izpildījumā. Aijas kompozīcijas elementi, izveidotie motīvi, radīja krāšņu faktūru, izdaiļoti ar virstoņu krāsām un elektroniskiem skaņas efektiem. Dzirdējām divus darbus: Aijas Dragūnas oriģināldarbs Miglā zudis, eksplotējot do minora virstoņus, sekundas, tembrālās skaņas un tad, ar Aspazijas tekstu, komponistes iespaidīgais Putns ar uguns spārniem.

Skatuvi pārņēma sarkana gaisma ar rozīgiem un zelta akcentiem, izveidojot džezīgu suārē gaisotni, kas radīja brīnišķīgu fonu melburnietes Maijas Drēziņas saksafona un Kerolinas Morisas klavieru sniegumam. Maijas liesmojošie, karstie toņi, brīžiem arī smalko vibrato un ar izteiksmīgo pavadījumu dziļi iespaidoja klausītājus. Izskanēja Erwin Schulhoff Movement II from Hot Sonate.

Ar dziļāko prieku izbaudīju vokālā ansambļa Māras Meitas sniegumu. Jaunizveidotā ansamblī dzied Aija Dragūna, Maija Dārziņa, Karmena Drēziņa, Kārla Jaudzema, pie klavierēm – Edmunds Eimanis. Ar pirmo dziesmu Zinu, zinu tēva sētu savā apdarē ansamblis apbūra klausītājus ar a cappella izpildījumu – ikkatra balss sniedza savu īpašo tembrālo krāsu un temperamentu solo izpildījumos. Kad izplatījās faktūra, ansamblis izveidoja efektīgas harmonijas. Otrā skaņdarbā, Edmunda klavieru pavadījumā, izskanēja Zigmara Liepiņa/Aspazijas daiļā, sapņainā Pasaciņa, izceļot vokālistu harmonisko saplūdumu un pārliecināto tēlojumu. Novēlu šim ansamblim starojošu nākotni!

Skatuvi atkal pārņēma aizraujoša saulrietu krāsa, gandrīz pat atdarinot ikonisko Ulurū. Fēlikss Baumanis, melburnietis, spēlē ģitāru, harmonikas un didžeridū. Ar dziļu pārliecību Fēlikss izteica savu cieņu aborigēnu Wurundjeri tautai. Didžeridū skaņas iespaidīgi radīja fundamentu, Fēliksa veiksmīgie dingo rējieni deva īpašus akcentus. Vienlaicīgi sitot basbungu, radās poliritmi un stabils pulss. Pievienojās viņa ģitāras akordi, kas turpināja izrotāt faktūru. Ceturtā posmā Fēlikss ar mutes harmonikām papildināja skaistu Austrālijas ainavu, atgriezās ritmiskie ģitāras akordi ar basbungas sirdspukstiem. Apsveicu Fēliksu ar viņa patieso, radošo izpildījumu!

Kaspara Švolmaņa paša komponētā dziesma Ziediņi parādīja vokālista kontrolēto balss un smalko ģitāra pavadījumu, radās siltas skaņas ar apdomātu harmonisku pieeju, būvējās faktūra ar dinamikas kāpinājumiem.

Enerģiskie, brašie mūziķi grupā Jā: Kaspars Švolmanis – ģitāra; Ēriks Stepaņuks – basģitāra; Ronans Lārmanis – bungas; Edmunds Eimanis – klavieres, radīja jautru un patīkamu priekšnesumu, izpildot divas pašu komponētas dziesmas ar šarmu un humoru. Grupas pozitīvā enerģija, sinerģija un rožainais skats uz dzīvi un nākotni izraisīja līksmu sajūtu visiem.

Pieteicēja Kalvja noslēguma vārdi vēlreiz izteica baudīto krāšņo muzikālo ceļojumu, un koncerta rīkotāja Kārla Jaudzema pateicās visiem māksliniekiem par viņu sniegumiem, kā arī Andrejam Jaudzemam par gaismas/skaņas režiju un Ivaram Štubim par skatuves menidžera lomu.

Vēlreiz sirsnīgi pateicos mūsu jauniešiem par iedvesmoto koncertu un vīzijas piepildīšanos – lai jums visiem nākotnē izdodas!

Sandra Birze
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com