Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Dzintara ceļš“

Tautas deju uzvedums 36. Jaunatnes dienās Melburnā

Laikraksts Latvietis Nr. 575, 2020. g. 9. janv.
Linda Graudiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL36JD_DS

„Sadancis“ – tautas deju kopas „Sprigulītis“ un „Auseklītis“. FOTO Andis Graudiņš.

Tautas deja kopa „Ritenītis“. FOTO Andis Graudiņš.

Tautas dejas kopa „Sprigulītis“ ar „Jautrā pāra“ dejotājiem. FOTO Andis Graudiņš.

Visas kopas dejo „Čukai Ņukai“. FOTO Andis Graudiņš.

Tautas deju uzvedums. FOTO Anita Andersone.

Tautas deju uzvedums. FOTO Anita Andersone.

Tautas deju uzvedums. FOTO Anita Andersone.

Tautas deju uzvedums. FOTO Anita Andersone.

LV100_KM_PBLA

2019. gadā baltieši atzīmēja 30 gadus kopš Baltijas ceļa akcijas. Toreiz, apmēram, divi miljoni cilvēku – jauni un veci – sadevušies rokās veidoja dzīvo ķēdi no Tallinas, caur Rīgu līdz Viļņai, lai parādītu cieņu pret tēvu zemi un dotu cerību, ka kopā mēs varam veidot savu nākotni. Jaunieši lietoja šo tēmu tautas dejas uzvedumā, lai atspoguļotu tautas dejas attīstību beidzamajos trīsdesmit gados.

Jaunatnes dienu Tautas deju uzvedums notika 2019. g. 30. decembrī Melburnas Latviešu namā. Kā bieži notiek JD, diena bija rekordkarsta, +40°C. Laimīgā kārtā ēka bija labi dzesināta. Sēdvietas zālē bija noliktas U formā, un dejotāji izmantoja gan zāli, gan skatuvi. Uzvedums notika ieskaņotas mūzikas pavadījumā. Dejotāji gatavojās foajē, pa trepēm iedejojot zālē, kur skatītājus iepazīstināja ar katru grupu: Adelaides Auseklītis – trīs dejotāji Tamāras Līdumas vadībā; Kanberas Sprigulītis – vadītais Tomas Volša (Walsh) kopā ar piecām meitenēm; Sidnejas Jautrais pāris – Ivetas Rones vadībā un paši mājinieki – Melburnas Ritenītis, JD priekšsēdes Lijas Andersones vadībā.

Uzveduma pirmās daļa dejas bija ņemtas no iemīļotās Zilās grāmatas, ieskaitot Muškadrillis, Sešdancis, Maģais dancis, un dejotāji tos labi izpildīja. Lai skatītājiem atgādinātu par šī vakaru tēmu, pirmo daļu noslēdza ar jaunu sniegumu – Kates Jaunalksnes horeogrāfēto interesanto dejas un kustības gabalu Dzintara ceļš izpildīja visas kopas, un tā tika papildināta ar filmu un ieskaņotu dziesmu Atmosties Baltija.

Pēc starpbrīža koncerta otrā daļa bija veltīta dejām, kuras ir bijušas horeogrāfētas kopš neatkarības atgūšanas. Izvēlētās dejas lielākā daļa bija no Austrālijas deja pūru. Augškojnieku deju (hor. Juris Runģis) izpildīja Jautrais Pāris – kopa, kuru Juris pats ilgus gadus vadīja. Šajās dienās grupā ir jauni dejotāji, kuri pat nebija dzimuši, kad Jautrais pāris ceļoja pa pasauli ar Saules Jostas ansambli Jura vadībā. Tomēr jaunieši labi nodejoja, veidojot taisnas rindas un labi izveidoja musturus. Kurzemnieka pērkoņdancis (hor. Zigis Miezītis no Kanādas), Auseklītis aiztecēja saules meita lūkoties. Šo stilizēto deju ar dramatiskām tūrēm cēli izpildīja Ritenītis, un publika Meburnas grupu pavadīja ar aizrautīgiem aplausiem.

Sadanci (hor. Skaidrīte Dariusa) kopā sandancoja Sprigulītis ar Auseklīti, ar diviem puišiem un septiņām meitenēm. Vēl divas Skaidrītes dejas tika izpildītas. Ziediņš ir Saules Jostas iemīļotā deja. Jautrais pāris to nodejoja ar smaidi uz lupām un ar viegliem soļiem. Un nebūtu Tautas dejas lieluzvedums bez meiteņu dejas – Skani, skani trīdeksnīti izpildīja Sprigulīša meitenes.

Ritenītis iepriecināja publiku ar Ieviņa. Lija Andersone, grupas vadītāja, arī ir šī dejas horeogrāfe. Deja iesākās ar interesantu uznākšanu un dejotāji turpināja ar spraugaino ritmu, kas publikai ļoti patika.

Vēl vien jaunā horeogrāfēta deju, šoreiz no Sidnejas, ir Sarmas Strazdas – Laid iekša'i. Šī deja ir rotaļas veidā un ļoti piemērota jaunajiem dejotājiem.

Skatītājus arī ļoti iepriecināja pēdējā jaunrades deju Munģklung klaņģis, kuru Ritenīša dejotāji paši bija horeogrāfējuši speciāli Jaunatnes dienām. Dejā izmantotas dejotāju vingrošanas spējas, pārsteidzot publiku no paša sākuma ar meiteņu ratu riteņiem uz skatuves. Skatītāji priecājās ar dejas oriģinalitāti un puiku spēku, ceļot meitenes gaisā. Mūzika turpinājās straujā ritmā, un dejotāji ritinājās virpulī, kamēr publika aplaudēja ritmā un sauca Atkārtot! Tomēr 40°C siltā vakarā skatītāji saprata, ka tādu bagātību tomēr neatkārtos.

Sekoja kopdeja Čukai, ņukai; atkal tika izmantota gan skatuve, gan arī zāle. Uzvedums nobeidzās ar publikas aplausiem un siltu sajūtu ap sirdi.

Kad aplausi aprima, ziedus pasniedza kopu vadītājiem, pateicības bija pateiktas un Lija Andersone nodeva JD karogu Tamārai Līdumai, kura, karogu saņemot, ielūdza visus piedalīties Adelaides JD 2021. gadā.

Bija mazliet skumji redzēt, tik mazu skaitu dejotāju, it sevišķi no Adelaides. Cerams, ka jaunieši saņemsies, iesaistīs vecus un jaunus dejotājus, lai Auseklītī atkal būtu daudz pāru. JD sarīkojumos šogad redzējām un klausījām, ka jauniešiem ir daudz talantīgu mūziķu. Vēlētos atkal redzēt, ka muzikanti pavada dejotājus, lai izceltu dejas un dotu vēl jautrāku gaisotni.

Prieks bija atkal redzēt, ka Skaidrītes Dariusas mazdēls Tomas, kā arī Kate Jaunalksne, Lija Andersone un daudz dejotāju ar prieku un visu dvēseli turpina iet savu vecāku tautas deju pēdās. Paldies visiem vadītājiem par izrādi un vīziju, īstenojot šo interesanto programmu.

Dejotāju apkūlības notika namu kafejnīcas telpā par Havajas tēmu. Pašreizējie un bijušie dejotāji varēja kavēties pie krāsainiem kokteiļiem un ķiploku grauzdiņiem un apmainīties anekdotēm. Melburnas laikapstākļi arī nelika vilties; 40°C karstumu izrādes laikā, nomainīja pērkona negaiss vakarā, un temperatūra nokrita uz 20°C naktī.

Kas būs ar nākotni? Jaunieši turpinās rakstīt dejas, mudinās citus jauniešus sastrādāties uz uzturēs latviešu saites!

Uz redzēšanos Austrālijas Latviešu Kultūras dienās Sidnejā – 2020. gada nogalē!

Linda Graudiņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com