Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ansamblis „Zigrīda“ debitē Vudfordas Folk festivālā

Iepazīstināja klausītājus ar latviešu mūziku

Laikraksts Latvietis Nr. 576, 2020. g. 14. janv.
Ance Deksne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ansamblis „Zigrīda“. No kreisās: Ance Deksne, Valda Biezaite. FOTO Garens Krūmiņš.

Brisbanietes Valda Biezaite un Ance Deksne (ansamblis Zigrīda) ar latviešu mūzikas programmu savāca lielu skatītāju pulku un piekrišanu vienā no no pasaules lielākajiem festivāliem, Vudfordas (Woodford) folk festivālā Kvīnslandē.

Vudforda ir maza pilsētiņa, apmēram, stundas un piecpadsmit minūšu braucienā no Brisbanes uz Ziemeļrietumiem. Festivāla teritorija ir 202 ha, un tā norises nedēļā tur piedalās ap 2000 dalībnieku, apmēram, 132 000 apmeklētāju, un visā norisē piedalās 2500 brīvprātīgie. Festivāls notiek katru gadu no 27. decembra līdz 1. janvārim, un tajā var baudīt pilnīgi visu, ko sirds kāro – dažādu stilu mūziku, dejas, meistarklases, klausīties sarunas, ielu priekšnesumus, akrobātus, komēdiju un citas neskaitāmas aktivitātes. Es noteikti iesaku to apmeklēt – tas jums būs neaizmirstams piedzīvojums!

Ansamblis Zigrīda ir eksistējis gandrīz 20 gadus ar mainīgu dalībnieku skaitu, regulāri uzstājoties Austrālijas Latviešu Kultūras dienās, Jaunatnes dienās, dažādos sarīkojumos gan Brisbanē, gan citās Austrālijas pilsētās. Dalībnieces arī piedalījās National Folk Festival 2009. gadā ar atsevišķu projektu Zigrīdas kalpi kopā ar mūziķiem no Adelaides.

Ansamblis Zigrīda izlaida savu pirmo disku 2006. gadā, un otru disku – 2009. gadā ar projektu Zigrīdas kalpi.

Pēdējo divu gadu laikā, pēc dažu gadu pauzes, Valda un Ance atsāka sirdij tuvo kokles spēli un dziedāšanu. Pēc vairākiem mēģinājumiem, radās interese pieteikties Vudfordas Festivālā, kas vienmēr ir bijis tāls sapnis. Ar pieņemšanu festivālā, mūziķes varēja sākt radīt programmu, kas iepazīstinātu klausītājus ar latviešu mūziku, īpaši ar kokli. Zigrīda sniedza divus koncertus – 28. un 29. decembrī ar uzsvaru uz kokli kā galveno instrumentu, klāt piesaistot balsis, vargānu un stabules. Programmu caurvija laika plūsma – tradicionālas etnogrāfikas Do skaņojuma kokles melodijas un dziesmas, kā piemēram, Mugurdancis un Kaķītei bērns nomira; trimdas latviešu aranžējumi un Kurzemes kokļu spēles akcentējums – Ačkups, Ej, saulīte, drīz pie dieva, Augškojenieku polka. Programmas pēdējā daļā izskanēja Zigrīdas aranžējumi un oriģinālkompozīcijas kā Iebrauca saulīte, Tymsiņš goja un Māte mana, māmulīte. Kā pēdējā dziesma izskanēja visiem labi pazīstamā dziesma līvu versijā Pūt, vējiņi.

Klausītāji varēja uzzināt par kokles vēsturi, tās spēlēšanu un dziesmu nozīmi. Ar lielām ovācijām koncerta beigās klausītāji varēja apskatīt kokles tuvāk, un aprunāties ar mūziķēm. Arī vairākas radiostacijas izrādīja interesi uzzināt vairāk par tradicionālo latviešu mūziku un kokli. Visjaukākais bija tas, ka klausītāju vidū redzējām mīļas sejas! Jutāmies tik laimīgas par to, ka pirmo reizi festivālā varējām pasniegt mūziku ar mūsu mazās, mīļās Latvijas saknēm.

Zigrīda saka lielu paldies visiem, kas mūs ir ilgi atbalstījuši, un it īpaši mūsu ģimenēm un partneriem šī pēdējā gada garumā, kad garie mēģinājumi, vēlie vakari un agrie rīti, kas pagāja spēlējot, rakstot un plānojot priekšnesumus.

Ance Deksne
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com