Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tās BALSIS! Tās BALSIS!

Jauniešu kora BALSIS koncerts Piligrim baznīcā, Adelaidē

Laikraksts Latvietis Nr. 583, 2020. g. 20. febr.
Marija Perejma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Balsis-Jauniesu-koris-v2

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā Pilgrim baznīcā. FOTO Pēteris Strazds.

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā Pilgrim baznīcā. FOTO Pēteris Strazds.

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā Pilgrim baznīcā. FOTO Pēteris Strazds.

Koncerta publika. FOTO Pēteris Strazds.

AL58KD

Gadalaika pārvaldnieks bija piemirsis, ka vēl ir vasara, jo 2020. gada 14. februāra vakarā bija vēsāks vējiņš, mākoņainas debesis, un Adelaides pilsētā garām ejošie ļaudis bija apģērbušies jakās ar garām piedurknēm, daži pat mēteļos.

Bija piektdiena, un pilsētā bija ļaužu čalošana, jo tika atklāts Nomales festivāls („Adelaide Fringe“). Staigājot uz koncerta vietu, vietām redzēju, ka dažiem Valentīna dienā bija rokās ziedu pušķi, steidzoties pie savas mīļākās.

Mans galapunkts bija Piligrim baznīcas (Piligrim Church) sols, gaidot plkst. 19.00, lai baudītu Latvijas Jauniešu kora BALSIS garīgo koncertu. BALSIS pie mums Adelaidē viesojās 2006. gada Kultūras dienās un 2007. gada janvārī, sniedzot patstāvīgu koncertu plašākai publikai. Gan sastāvs ir izmainījies vairākas reizes, bet diriģents tas pats.

Iecerēju, ka klausītāji, baudot BALSIS dziesmas ticības telpā, iesmels skaņas, kas ievīsies dvēselē, rodot savu unikālo spēku un ietīs mūs visus kopīgā mīlestības jostā.

Intīmā baznīcas telpā ieradās pie 100 klausītāju, altāra priekšā sastājās 26 koristi, astoņi no tiem puiši un kora priekšā tās diriģents Ints Teterovskis.

Programma iesākās ar Ādolfa Ābeles Lūgšanu, kas mierināja un saistīja. Dziesma ar dzejas noskaņu bija kā ceļa rādītājs pārējām vakara dziesmām. Bija interesanti klausīties kora saskaņu. Tenoru un basu balsīm bija perfekts līdzsvars ar 18 soprānu un altu balsīm.

Riharda Dubras Exaudi Nos ir anglikāņu himna, kas izskanēja un plūda ar dinamiskiem pretstatiem un noslēguma takts ar savu klusumu sniedza meditācijas sajūtu.

Vytautas Miškinis O Salutaris Hostia ir katoļu lūgšana atvērt debess valstības vārtus. Lirika uzrakstīta 13. gadsimtā, bet kompozīcija 1991. BALSIS to izpildīja, ar spēku piepildot telpu. Izcēlās vīru balsis, kontrolētā skaņa, izveidotās frāzes un solo partitūra. Klusais dziesmas noslēgums pievienoja maigumu.

Vācu komponista Josefa Reinberga Anima Nostra izcēlās ar izveidotiem disonanti akordiem un plūstošām modulācijas pārejām.

Itāļu komponists Pietro Ferrario ir biežāk pazīstams ar populāro un džeza dziesmu aranžējumiem. Ubi Caritas ir gregoriskais dziedājums, kuras melodija komponēta starp 4. –10. gs. BALSIS to izdziedāja ar izveidotām frāzēm un izjustu tekstu. Laikmetīgo izpildījumu izcēla sieviešu balsis, kuras vijās ritma maiņās. Melodijas frāzes paslēpās kā mēnestiņš aiz mākoņiem, bet it kā pabāžot savu seju, savijot ar dzeju, un nobeidzot ar izjusto Āmen.

Sergeja Rahmaņinova Bogoroditse Devo teksts ir viena no krievu pareizticīgo tradicionālām lūgšanām, un ir viens no komponista mīļākajiem darbiem. BALSIS to saistoši nodziedāja ar izveidotām dinamiskām frāzēm.

Norvēģu komponista Ola Gjeilo dziesma Northern Lights ir komponēta 2012. gadā. Kompozīcija ir ar unikālu izjūtu un krāsu maiņām. BALSIS parādīja mums gaismas vijumus un debess raksturus, kur izcēlās debešķīgie soprāni un burvīgās akordu maiņas. Šīs dziesmas izpildījums it sevišķi spēja piesaistīt emocijas, bija vēlēšanās, lai tā turpinās.

Raimonda Tigula Mēness skaita savas zvaigznes ar Vairas Vīķes-Freibergas pierakstīto latviešu tautas dziesmu tekstu bija laikmetīga; tajā valdīja gan plašums, gan interesanti akordi, un tās izpildījums deva gan spēku, gan arī mieru. Dzirdot šo skaisto melodiju un tās izveidotos frazējumus, man skudriņas skrēja un aizkustināja.

Lūks Bērns (Luke Byrne) ir pazīstams Austrālijas komponists, kas biežāk darbojās ar teātra kompānijām. 2015. gada komponētā Desert Sea (Tuksneša jūra) izcēlās ar garastāvokļa maiņām, reizēm sinkopēto ritmu un mierīgo legato, kur izcēlās dinamika. BALSIS to izpildīja ar spēcīgu skaņu, kas reizēm likās, ka atsitās pret baznīcas sienām. Atdarinātās jūras/putnu skaņas noslēdza dziesmu, radot mierinājuma sajūtu.

Raimonda Paula Māte Saule ar Jāņa Petera vārdiem ir iemīļota dziesma, un BALSIS vīri to izpildīja ar skaistiem pantiņu kontrastiem. Ļoti gribējās tai dziedāt līdzi.

BALSIS burvīgi izveidoja stāstījumu Ērika Ešenvalda Only in Sleep komponētai 2010. gadā ar Sāras Tīsdaile (Sara Teasdale) vārdiem dziesmai. Tās saturs ir, ka sapņojot mēs varam atkal paciemoties bērnības draudzībās, tās ainavās un atcerēties kopīgi pavadītos laikus. Soprānu solo plīvoja, un izpildījums ar burvīgām skaņām aizrāva jūtas, un man saskrēja asaras acis, domājot par tiem, kas bija, bet vairs nav šaisaulē. Basi bija prīmā.

Gula meitīna (t.dz) – BALSIS diriģents apsēdās klausītāju pirmajā rindā, no kurienes viņš tupināja diriģēt koristus. Daļa no koristiem bija apsēdušies altāra priekšā, pārējie stāvēja. Dziesma par mīlestību un nāvi no zēna viedokļa, kurš bija pazaudējis savu meiteni un to izjuta ar visu dvēseli, bija pasniegta ar izdomu un izjūtu. Klusais un rāmais noslēgums efektīgi atstāja baznīcas telpā totāli vienotu klusumu.

Uldis Stabulnieks ir labāk pazīstams ar džeza un vieglās mūzikas dziesmām. Viņa 2012. gada komponētā Barons ar Ojāra Vācieša dzeju parādīja kontrastus, atkārtotas tēmas, tautisku izjūtu un lirisku dziedājumu, kur melodija plūda populārā žanra ietekmē. BALSIS to pasniedza ar izsmalcinātiem muzikāliem veidojumiem.

Pēdīgi BALSIS dziedāja Imanta Kalniņa Lūgšana ar Knuta Skujnieka vārdiem. Tā bija spēcīga un atstāja pacilātu sajūtu. (2015. gadā komponists pārgāja islāma ticībā.)

Klausītāji ļoti novērtēja koncertu, un visām dziesmām bija liela atsaucība. Visi kā viens nevēlējās laist BALSIS prom un gandrīz kā unisonā piecēlās kājās un turpināja aplausus, kamēr saņēma piedevu. Jāņa Lūsēna Guli, guli, mazais šmuli ar Pētera Brūvera vārdiem, ko koriem aranžējis Franks Hermans bija mierīga ar meditācijas elementiem.

Daudzpusīgais koncerts ikvienu aizkustināja un iedvesmoja. Tās BALSIS... tās BALSIS! Bagātajā programmā bija burvīgi saliedēta skaņa, kas pieklauvēja dvēseles durvīm, ietinot mūs kopīgā dziesmas jostā.

Valentīna dienā BALSIS mums pasniedza dziesmu ziedu klēpi, un skaistie pumpuri 90 minūtēs uzplauka dzidrās, muzikālās krāsās.

Paldies diriģentam Intam Teterovskim, BALSIS koristiem, kā arī Aldim Silam par koncerta organizēšanu!

Marija Perejma
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com