Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lielās mūzikas balvas 2019 nominanti

Kategorija „Gada uzvedums“

Laikraksts Latvietis Nr. 584, 2020. g. 25. febr.
Rinta Bružēvica -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LMB

„Karmeliešu dialogi“. FOTO Agnese Zeltiņa.

„Vestsaidas stāsts“. FOTO Gatis Rozenfelds.

„Spēlēju, dancoju“. FOTO Agnese Zeltiņa.

Latvijas_koncerti

Lielajai mūzikas balvai 2019 (LMB) kategorijā Gada uzvedums ir nominēti: Fransisa Pulenka opera Karmelīšu dialogi, kuras pirmizrāde notika 24. maijā Latvijas Nacionālajā operā; Leonarda Bernsteina mūzikls Vestsaidas stāsts, kas tika uzvests Cēsu pils parka estrādē 3. augustā un Imanta Kalniņa operas Spēlēju, dancoju jauniestudējums Latvijas Nacionālajā operā.

24. maijā Latvijā pirmoreiz uzvestā franču skaņraža Fransisa Pulenka opera Karmelīšu dialogi ir spēcīgs mākslas darbs, kas ieraksta spožu lappusi Latvijas Nacionālās operas un baleta iestudējumu vēsturē. Aizvadītā gadsimta vidū tapušais meistardarbs ir traģisks stāsts par Franču revolūcijas laikā uz ešafota nonāvētām karmelīšu mūķenēm, par drosmi un varonību, arī mīlestības piepildītu pārliecību un ticību, kas stiprāka par visaptverošām nāves bailēm. Veiksmīgi sastrādājusies starptautiska radošā komanda – diriģents Mārtiņš Ozoliņš, režisors Vensāns Busārs, scenogrāfs Vensāns Lemērs, kustību režisore Elīna Lutce, kostīmu māksliniece Klāra Pelufo Valentīni, gaismu mākslinieks Nikolā Žilī. „Katrs radošās komandas pārstāvis izcili veicis savu darbu, izveidojot izrādi, kurā no vienas puses, nav nekā lieka, šķiet nevienas liekas kustības vai žesta, bet, no otras puses, dziļi lasāma ir simbolu valoda, raksturojot operas darbības vidi un arī pāršķirot laikmetu lappuses,“ saka LMB 2019 žūrijas locekle, muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Muzikoloģijas katedras vadītāja – Ieva Rozenbaha. „Jāizceļ mūsu Operas orķestra veikums un solisti, sevišķi solistes Ilona Bagele, Aira Rūrāne, Evija Martinsone, Kristīne Gailīte, Laura Grecka, Ieva Parša, Inga Šļubovska-Kancēviča un Marlēna Keine.“

Leonarda Bernsteina mūzikla Vestsaidas stāsts iestudējums tapa sadarbībā ar Cēsu Mākslas festivālu, Liepājas Simfonisko orķestri, diriģentu Andri Pogu un režisoru Viesturu Kairišu. Leģendārā amerikāņu meistara dzirkstošā un kontrastiem cauraustā skatuves darba rūpīgi veidotais iestudējums izvērtās par festivāla emocionālo un māksliniecisko kulmināciju. Solisti – Daumants Kalniņš, Rihards Mačanovskis, Ansis Bētiņš, Rūta Dūduma, un ārvalstu mūziklu zvaigznes – Vanesa Bekera, Endrū Bidlaks un Sigalita Feiga, kā arī koris Kamēr... pārliecināja ar aizrautīgu un nevainojamu sniegumu.

Pirms vairāk nekā simt gadiem rakstītā Raiņa luga Spēlēju, dancoju vēsta par liesmojošu enerģiju, kas modina un, uzveicot ļaunumu, ved uz gaismu. Raiņa lugas iedvesmotā Imanta Ziedoņa un Imanta Kalniņa 1977. gadā radītā opera savulaik bija nozīmīgs enerģijas lādiņš. Muzikoloģe Ieva Rozenbaha: „Kas ir Spēlēju, dancoju šodien? Jauniestudējums uz operas skatuves piedāvā laikmetīgu idejas šķetinājumu, darbību risinot pavisam nesenā pagātnē, konkrētā laikā un vietā – Rīgas pilī 2013. gada 20. jūnija ugunsgrēkā un drīz pēc tā, aktualizējot Raiņa lugu ar simbolu valodu un daudznozīmīgajām mīklām mūslaiku vidē un sabiedrībā. Iestudējuma radošā komanda visās izpausmēs ir bijusi savos uzdevumu augstumos: līdzās diriģentam Mārtiņam Ozoliņam un režisorei Laurai Grozai-Ķiberei jāmin scenogrāfs Miķelis Fišers, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, kustību režisors Rūdolfs Gediņš un citi. Imanta Kalniņa nebūt ne viegli īstenojamā mūzikas valoda operas solistu, kora un orķestra sniegumā skan dzīvi, smalki, pārliecinoši.“

Balvu pasniegšanas ceremonija notiks 25. februārī Latvijas Nacionālajā operā pl. 19.00. Pasākumu tiešraidē atspoguļos Latvijas Radio 3 Klasika pl. 19.00 un Latvijas Televīzijas 1. kanāls atliktajā tiešraidē pl. 21. 20.

Lielā mūzikas balva (LMB) ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā, kuru organizē Latvijas Republikas Kultūras ministrija un VSIA Latvijas Koncerti.

Rinta Bružēvica
„Latvijas Koncertu“ sabiedrisko attiecību speciālisteAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com