Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


BALSIS skan skaidri un skaļi Adelaidē!

Kultūras dienu ieskandināšana

Laikraksts Latvietis Nr. 584, 2020. g. 25. febr.
Rūdis Dancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Balsis-Jauniesu-koris-v2

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā Adelaides latviešu namā „Tālava“. FOTO Pēteris Strazds.

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā Adelaides latviešu nama „Tālava“ foajē. FOTO Pēteris Strazds.

Jauniešu koris BALSIS kopā ar Adelaides dziedātājiem. FOTO Pēteris Strazds.

Jauniešu koris BALSIS kopā ar Adelaides dziedātājiem. FOTO Pēteris Strazds.

Koncerta publika. FOTO Pēteris Strazds.

AL58KD

Ir vienmēr jauki sagaidīt, kad Latvijas viesi paņem laiku no savas ļoti aizņemtās Rīgas dzīves un veic tālo ceļu uz Austrāliju, lai mūs iepriecinātu ar dziesmām. Šoreiz klausījāmies Latvijas Jauniešu kori BALSIS, ko vada pazīstamais, talantīgais diriģents Ints Teterovskis.

Pirms Adelaides koncerta koris dziedāja Sidnejā un Melburnā. Svētdienas, 16. februāra, koncerts Adelaidē bija īpašs, jo bija pēdējais kora Austrālijas ceļojumā. Iepriekšējo reizi BALSIS apciemoja Adelaidi AL51. Kultūras dienās, ko vadīja Dace Dārziņa OAM. Kora sastāvs ir mainījies, bet diriģents Ints vēl joprojām ir dziedātāju priekšā ar savu neizsmeļamo enerģiju un prasmi. Koncerta programma bija plaša. Dziesmu izvēle liela. Dažas pazīstamas dziesmas kā Saule. Pērkons. Daugava, Manai Dzimtenei un Dziesma, ar ko tu sācies izraisīja publikas nedalītu sajūsmu.

Kultūras dienu (KD) Rīcības komitejas līdzpriekšsēde Ilona Brūvere sacīja ievadvārdus un aicināja visus uz Sidneju apmeklēt Kultūras dienas. Kā saprotu, Brūveres kundzes – Ilona un Klāra, kas oficiāli tagad abas var saukt par doktoriem, plāno pacelt KD dienu programmas latiņu uz augšu un izmantot pašām savu uzskatu, kā rīkot Austrālijas vislielākos latviešu svētkus. Mēs ceram, ka maiņas būs iepriecinošas KD apmeklētājiem, bet nešaubos, ka programma būs sekmīga ar vairākiem sagaidāmiem jaunumiem.

Koncerta sākums neparasts, Ādolfa Ābeles Lūgšana tiek dziedāta Tālavas foajē. Apmulsuši klausītāji iesākumā nemanīja, ka BALSIS skanēja no telpas aizmugures un bija jāpagriež galvu uz otru pusi vai vienkārši jāatvērt plašāk ausis un jāklausās mierīgo skaņu plūdumu. Dziesmas noslēgumā koristi lēnam ienāca Lielajā zālē, kur katrs dziedātājs sasveicinājās ar Intu tāpat kā sportisti – dod pieci. Šajā brīdi varēja redzēt to īpašo diriģenta sasaisti ar dziedātājiem, jo bez tās kora BALSIS augstais dziedāšanas līmenis laikam nebūtu.

Koncerta pirmā daļa piederēja korim BALSIS ar 7 zēnu un 19 meiteņu sastāvu, kas viegli izpildīja arī grūtas balsu partijas. Klausītāji bija pagodināti ar vairākām ļoti skaistām dziesmām – Lūcijas Garūtas Mūsu Tēvs debesīs, Raimonda Paula Venta un Māte saule.

Ints mūs arī iepazīstināja ar Valta Pūces Gadalaiku dziesmu ciklu un izstāstīja, ka silto laiku vārdi nāk no vīriešu kārtas dzejniekiem Pētera Brūvera un Aivara Neibarta un pretēji – aukstākos laikus ataino dzejnieces Inese Zandere un Amanda Aizpuriete. Katra dziesma ir mierīga un aizkustinoša. Tikām iepazīstināti ar solisti Alisi Baumani. Alisei attieksme pret Austrāliju ir īpaša, jo nesen Adelaides Kultūras dienās piedalījās Alises tēvs, nelaiķis horeogrāfs Gints Baumanis ar TDA Rotaļu. Alisei bija gods iepazīties ar Austrālijas latviešiem, kam bija tā laime satikt viņas tēvu Gintu.

Pēc īsa starpbrīža iesākās koncerta otrā daļa ar Barisona un Skalbes Dziesmai šodien liela diena. Klausītājiem radās iespaids, ka dzied ļoti liels koris, jo skanējums bija ļoti spēcīgs. Pat zāles aizmugurē tāpat kā pirmajās rindās skaidri izskanēja katra skaņa. Koristu dikcija perfekta katram vārdam. Tāpat vareni skanēja Mazs bij' tēva novadiņis un Ik rudeni valodiņa.

Pievienojās koristi no Adelaides jauktā kora Dziesmu laiva un Adelaides Daugavas Vanagu vīru kora Daugava. Tagad koris bija lielākā sastāvā un piepildīja visu skatuvi. No publikas varēja ļoti maigi dzirdēt pārsteiguma skaņas: „uuu“, it kā publika nebija sagaidījusi tik plašu un lielu kori. Dzirdējām Dārziņa un Jēkabsona Birzēm rotāts. Intam bija pamatīgs darbs vadīt lielo kori un sagatavot šādu programmu tikai dažās dienās, bet nebija šaubu par diriģenta prasmi, jo koris vareni skanēja. Intam ir ļoti īpašs talants pārvērst cilvēkus, kuri ikdienā daudz nedzied, par gandrīz vai profesionāliem dziedātājiem, un to mēs esam jau pieredzējuši, kad diriģents vadīja AZVV kori un citus KD dziedātāju ansambļus.

Ints diriģē it kā gleznojot miljonu dolāru gleznu. Viņa izteiksmīgā ķermeņa valoda ļoti palīdz dziedātājiem – ko, kā un kad jādzied. Inta ķermeņa kustības ir tik plastiskas, ka līdzinās baleta valodai, kas harmonizē kopā ar dziedātāju balsīm un sanāk brīnišķīgs līdzsvars starp diriģentu un dziedātājiem. Rezultāts pieder klausītājiem, kas ir liecinieki varenam un aizkustinošam skanējumam.

Koncerta turpinājumā skanēja Kā labadi galdiņami un Barons, ko publika sveica ar ilgiem aplausiem.

Laikam koris vēl nebija pilnā sastāvā, jo uz beidzamām dziesmām pievienojās Adelaides latviešu skolas bērni. Klausītāji jutās kā vinnējuši svētdienas loterijā, to apstiprināja apvienotais koris, dziedot Imanta Kalniņa Fināla dziesma, kas nav tā vieglākā. Skolas jaunieši bija iemācījušies šo dziesmu kopā ar Intu dienu iepriekš, gatavojoties šim koncertam, un izskatījās, ka bērniem nebija iebildumu palīdzēt ar koncerta noslēgumu. Bet publika negribēja tā vienkārši kori laist projām. Bija vēl jānodzied Krauklīt's sēž ozolā. Šajā dziesmā koris izpildīja arī vienotus palēcienus publikai par prieku un pārsteigumu.

Koncerts bija daļa no Ilonas Brūveres vīzijas paaugstināt Kultūras dienu profilu. Koncerts bija labs ievads Adelaides koristiem, kas plāno piedalīties Kultūras dienās ar dziesmām, kas tiks dziedātas KD kora koncertā. Vienalga kā, bet koncerts Tālavā pacēla apmeklētāju emocijas un daudzi palika vēl pēc koncerta, lai iepazītos ar koristiem. Tā ir pazīme, ka dziedāšana bija augstākā kvalitātē.

Nākamajā dienā Adelaides lidostā pirms izlidošanas Adelaides iedzīvotājiem un ceļotājiem bija iespēja atkal baudīt kora BALSIS skaņu. Ceļotāji bija liecinieki, dzirdot Rīga dimd un angļu valodā dziedāto Irish Blessing. Pēc dziesmām bija dzirdami aplausi visā lidostā.

Baudījām patiešām izcilu muzikālu un omulības apdvestu sniegumu. Pateicība Intam Teterovskim un korim BALSIS kopā ar KD Rīcības komitejas līdzpriekšsēdi Ilonu Brūveri par kora BALSIS viesošanos Adelaidē. Adelaidiešiem ir tagad pozitīvs nākotnes skats uz Kultūras dienām Sidnejā!

„Lielisks KD ieskandināšanas noslēgums – zāle pilna klausītāju, uz skatuves apmēram 70 dziedātāju un svētdienas skolas bērni kopkorī... BALSĪM šī bija neaizmirstama atgriešanās (pirmo reizi koncertējām 2006. gadā) – spilgts koncerts un emocionāli mirkļi, kas ilgi paliks atmiņā. Milzīgs paldies visiem, kas deva mums iespēju un palīdzēja īstenot sapni – atkal uzstāties Adelaidē. Ilona, Aldi, Rūdi, Lilita un visas mūsu mīļās ģimenes, paldies Jums un uz tikšanos Sidnejā!“ Ints Teterovskis

Rūdis Dancis
Laikrakstam „Latvietis“
16.02.2020.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com