Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas Jauniešu koris BALSIS

Iepriecina Melburnu ar trim koncertiem

Laikraksts Latvietis Nr. 585, 2020. g. 3. martā
Greims Andersons (Graham Anderson) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Balsis-Jauniesu-koris-v2

Jauniešu koris BALSIS Viktorijas Valsts bibliotēkā diriģenta Inta Teterovska vadībā. FOTO Ilze Nāgela.

Publika jauniešu kora BALSIS uzstāšanās laikā Viktorijas Valsts bibliotēkā. FOTO Ilze Nāgela.

Publika jauniešu kora BALSIS uzstāšanās laikā Viktorijas Valsts bibliotēkā. FOTO Ilze Nāgela.

Anita Andersone ar Mežaparka vecās estrādes koristu sola fragmentu un Ints Teterovskis ar korim dāvinātiem saldumiem. FOTO Daila Piksone.

AL58KD

Pēdējos gados Austrālijas latviešiem, kā koristiem, tā sarīkojumu apmeklētājiem, ir bijusi privilēģija baudīt vairākus no Latvijas izcilākajiem kora diriģentiem. Beidzamajā gada laikā mūsu trīs visbiežākie viesu diriģenti – Ivars Cinkuss, Gints Ceplenieks un Ints Teterovskis – ir braukuši strādāt ar mūsu koriem, vadot dziedāšanas, reizēm kordiriģēšanas meistarklases un koncertus vairākos Austrālijas latviešu centros.

Ints Teterovskis februāra mēnesī uz Melburnu atveda jauniešu kori BALSIS. Melburnieši ar sajūsmu uzņēma kora sniegumu, vairākiem apmeklējot visus trīs koncertus. Koncertā Melburnas Latviešu namā sestdien, 2020. gada 8. februārī, klausītāji īpaši sirsnīgi novērtēja BALSIS koristus un kora ilggadīgo diriģentu un māksliniecisko vadītāju Intu. Atsaucoties uz Inta vēlmi savu kori iepazīstināt plašāk arī ar vietējo austrāliešu auditoriju, divas uzstāšanās iespējas tika piemeklētas – Viktorijas pavalsts bibliotēkā (State Library of Victoria) un klasiskās mūzikas koncertu norises telpās – Tempo Rubato.

Korim Austrālijā bija ļoti intensīvs grafiks. Pēc kora kopmēģinājumiem un diviem koncertiem Sidnejā, koris trešdien, 5. februārī, mēroja ceļu uz Melburnu, četru mikrobusiņu konvojā, katram savā galapunktā ierodoties pavēlā vakarā, pēc Ievas Ozoliņas ļoti rūpīgi izstrādātā koristu apmešanās grafika. Pa ceļam uz Melburnu BALSIS sniedza spontānu priekšnesumu kafejnīcā Gundagai pilsētiņā, apmēram, pusceļā starp Melburnu un Sidneju. Kafejnīcas apmeklētāji bija tik sajūsmināti par negaidīto kultūras sniegumu, ka kontaktēja Melburnas koncertu rīkotāju ar lūgumu korim atpakaļceļā uz Sidneju uzrīkot koncertu vietējiem iedzīvotājiem. Ja kora ceļš nebūtu no Melburnas tālāk vedis uz Adelaidi, varbūt šī iecere būtu piepildījusies.

Ceturtdienas, 6. februāra, vakarā tika noturēta pirmā no četrām Inta vadītājām dziedāšanas sesijām ar mūsu dziedātājiem – vīru kora mēģinājums ar BALSIS vīriem un Melburnas vīru kori Veseris.

BALSIS pirmais priekšnesums bija piektdien, 7. februārī, plkst. 17.00, kad flash-mob koncerta stilā Viktorijas pavalsts bibliotēkas nesen atjaunotajā zemesstāva Quad, rosības pilnajā informācijas centra un datoru lietošanas telpā, koris sniedza vokālu uzmundrinājumu bibliotēkas apmeklētājiem. Pulcējās arī ievērojams skaits latviešu interesenti, kopumā pāri par simts ļaužu. Starp sešām izvēlētajām dziesmām bija Ērika Ešenvalda Only in Sleep (dziesma ar tekstu angļu valodā un skaisto alta Alises Baumanes solo). Koris izpildīja arī tautasdziesmu Krauklīt's sēž ozolā, vietām palecoties, un pēc Inta aicinājuma uzjautrinātā publika centās lēkt korim līdzi. Publiku iepriecināja vēl Inta improvizētās bungas, izmantojot bibliotēkas papīrgrozu Valta Pūces Ik rudeni valodiņa pavadījumam. Zibkoncerta noslēgumā vareni izskanēja Rīga dimd.

Saites uz šī koncerta pārskatu ir Bibliotēkas Facebook lapā* un pilnu priekšnesumu var noskatīties YouTube kanālā**.

No bibliotēkas koristi devās uz Latviešu namu, lai vakarā noturētu jauktā kora mēģinājumu kopā ar Daina, Melburnas jauniešu kora dalībniekiem un papildspēkiem no Vesera – ar līdzīgu mērķi kā iepriekšējā vakarā ar vīru kori, gatavoties Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu (AL58.KD) Ieskandināšanas koncertam. Ieskandināšanas koncerta nodoms bija dot vietējiem dziedātājiem iespēju apgūt un izpildīt daļu no Kultūras dienām paredzētā kopkora koncerta repertuāru kopā ar kori BALSIS Inta Teterovska vadībā, kā arī mudināt publiku apmeklēt AL58.KD gada beigās, kad Ints ar savu kori atgriezīsies, lai piedalītos Kultūras dienās.

Sestdiena, 8. februāris, bija pienākumiem piesātināta diena. No rīta Ints strādāja atsevišķi ar Daugavas skolas bērniem, un ar Melburnas Latviešu vidusskolas audzēkņiem un citiem dziesmu draugiem, kuri vēlāk piebiedrojās kopkora koncerta mēģinājumam.

Ieskandināšanas koncerts sākās plkst. 15.00. Koncertu apmeklēja vairāk nekā 200 cilvēku, tostarp arī liels skaits audzēkņu no Blekbērnas vidusskolas (Blackburn High School) – viena no Melburnas nedaudzajām vidusskolām ar speciālistu mūzikas novirzi, kurā strādā mūsu diriģente Sandra Birze un kora Daina dalībniece Marianna Rigbija-Bleka (Marianne Rigby-Black).

Koncertprogramma bija divās daļās. Pirmajā daļā dziedāja BALSIS, pēc starpbrīža turpinot vēl ar četrām dziesmām. Koncerts sākās ar Lūgšanu (Ādolfs Ābele), korim dziedot uz skatuves aiz aizvērtā priekškara. Pēc dziesmas aizkari atvērās, un koris devās lejā no skatuves kā pa kāpnēm uz uzstādītajiem koristu podestiem, no kurienes sniedza atlikušo programmu. Ilona Brūvere, AL58.KD līdzvadītāja, ievadīja koncertu ar īsu aprakstu par BALSIS Austrālijas apmeklējumu, kura mērķis bija, lai ieskandinātu Kultūras dienas trīs latviešu centros, un mudinātu uz turpmāko ceļu gada beigās uz kultūras svētkiem Sidnejā.

Kora BALSIS Austrālijas sastāvā bija 4 tenori, 5 basi, 9 soprāni un 10 alti (un Ints – talantīgs baritons). Koris dzied skaidrā, tīrā tonī un skanēja izcili līdzsvarots. Jauno vīriešu balsis bija spēcīgas, ar patiesu skanējumu, un jaunās sievietes dziedāja ar spēku, reizē ar smalkumu. Es īpaši baudīju man pazīstamos skaņdarbus, tostarp Lūcijas Garūtas Mūsu tēvs un divas Lūgšanas ar Imanta Kalniņa mūziku: vienu ar senākajiem – Leonīda Breikša vārdiem, otru nesenāku – ar Knuta Skujenieka tekstu.

26 dziesmu programmā tika iekļautas vēl dziesmas no Valta Pūces dziesmu cikla Gadalaiku dziesmas – piecas pirmajā koncerta daļā un vēl viena pēc starpbrīža. Tā bija īsta bauda. Spriganais Bur, bur, velliņ (ar Aivara Neibarta tekstu) pamatoti saņēma klausītāju atsaucību un kontrastēja ar citiem cikla darbiem, kuri bija rāmāki un meditatīvāki.

Divas Raimonda Paula dziesmas noapaļoja koncerta pirmo daļu – Māte saule (ar Jāņa Petera vārdiem), kura bija man pazīstama, bet Venta (ar Ineses Zanderes vārdiem) un Paula cikla Upju dziesma daļa, bija man atklāsme, un mani mudinājusi piemeklēt vēl citus skaņdarbus no ūdensceļa cikla.

Izpildījuma otrajā daļā, skaņdarbam Venta izskanēja atbalss ar skaņdarbu, kas radies nesenā sadarbībā starp diviem no Kurzemes pazīstamākajiem iedzīvotājiem – Latvijas prezidenti un saules dziesmu eksperti Vairu Vīķi-Freibergu un komponistu Raimondu Tigulu – ar dziesmu Mēness savas zvaigznes, ko BALSIS nodziedāja kopā ar koriem Veseris un Daina.

Koncerta otrā daļa šķita eklektisks salikums, ietverot tautasdziesmu Mazs bij' tēva novadiņis, Ulda Stabulnieka cildinošo dziesmu Barons (par Krišjāni Baronu) un Raimonda Tigula un Noras Ikstenas kopā veidotais skaņdarbs Kā tu mani mīli? Veseris piebiedrojās jaunekļiem no kora BALSIS, kopā sniedzot trīs vīru koru dziesmas, tostarp ļoti populāro Emīla Dārziņa Mūžam zili. Pēc tam BALSIS kopā ar Veseris un Daina koristiem atskaņoja trīs jauktā kora dziesmas, ieskaitot Lauras Jēkabsones aizraujošo, raito Dindaru, dandaru.

Vietējā publika sirsnīgi izbaudīja vietējiem dziedātājiem doto iespēju stāvēt vienkopus uz podestiem kopā ar Latvijas koristiem. Apmēram 70 balsu spēcīgais kopkoris izcili izpildīja Pūces sarežģīto skaņdarbu Augu nakti. Koncerta noslēgumā kopkorim pievienojas vēl 15 jauni dziedātāji no nesen dibinātā Melburnas Jauniešu kora, kopā izpildot Gaismas pili.

Koncerta rīkotāja Anita Andersone sirsnīgi pateicās Intam un kora BALSIS dziedātājiem par viņu dziesmu dāvanu no Latvijas, aicinot publiku uz Sadziedāšanos vakaru, un atgādinot, ka būs vēl trešā iespēja baudīt kori nākamajā vakarā. Korim tika pasniegts grozs pildīts ar biskvītu paciņām, lai pietiktu spēka turpināt savu intensīvo Austrālijas režīmu. Šo rindiņu rakstītājam likās, ka koncerta rīkotāja nedaudz maldinoši aprakstīja Austrālijas šokolādes biskvītu klasiku par austrāliešu delikatesi, bet koristi par dāvinājumu izrādīja lielu sajūsmu. Ints pēc tam aicināja priekšā koru Daina un Veseris muzikālo vadītāju un diriģenti Sandru Birzi, kora Veseris diriģentu Edgaru Vegneru un Melburnas Jauniešu kora diriģenti Jolantu Lārmani. Ints Anitai, Melburnas latviešu kopienas vārdā, pasniedza Melburnas tautiešiem iegravētu koka klucīti – Mežaparka estrādes koristu sola fragmentu, kas pēdējo reizi lietots Simtgades Dziesmu svētkos. Soli ir tagad atvietoti estrādes modernizācijas un pārbūves gaitā. Ir iecerēts, ka šo īpašo dāvanu drīz varēs izstādīt aplūkošanai atbilstošā vietā Melburnas Latviešu namā.

Koncerta izskaņā, Ints aicināja koristus un klausītājus vienoties dziesmā Pūt, vējiņi, pēc kuras pacilāts ļaužu pūlis izklīda. Kora BALSIS dziedātājiem cienastu sniedza Lindas Drēziņas vadītā kafejnīcas Rīga komanda, pa to laiku Sandra un Roberts Birze ar savu komandu sakārtoja Lielo zāli, vienlaicīgi iekārtojot Mazo zāli Sadziedāšanās vakaram, kuru diemžēl jūsu korespondentam nācās izlaist. Vēlāk izskanēja dalībnieku sajūsma par kopīgo vakarēšanas omulīgumu un no koncerta rīkotājas skatpunkta – liela pateicība par sirsnīgo palīdzību, ko sniedza pašmājas koristi, arī BALSIS puiši, koncerta un Mazās zāles uzstādīšanas un sakopšanas darbos.

Nākamā diena sākās rāmāk, gaidot svētdienas vakara koncertu plkst. 20.00 nesen dibinātajā klasiskās mūzikas norises vietā Tempo Rubato Bransvikā. (To vada kora Daina dalībniece Džordžīna Luissa (Georgina Lewis)). Izrietot no pērn decembrī pārpildītā un ar sajūsmu uzņemtā Veseris koncerta Tempo Rubato, vadība bija ļoti priecīga par iespēju vēlreiz uzņemt savās telpās latviešu kori. Apmēram puse no telpas sēdvietu skaita tika pārdota jau iepriekš, caur tīmekļa vietni TryBooking.com – eksperiments, kas visticamāk tiks atkārtots arī citos šo koncertu virkņu rīkotājas sarīkojumos. Tempo Rubato bija ievērojams atbalsts no latviešu sabiedrības, bet arī labs skaits publikā bija koncertu norises vietas pastāvīgie apmeklētāji. Koncertu apmeklēja apmēram 100 cilvēku, nedaudz mazāk par pilnu zāli.

Ilze Nāgela bija sagatavojusi kārtējo eleganto drukāto koncerta programmu. Toties Ints koncerta norisi pārvērta par izlozi, dziesmu secību nosakot nejauša, klausītāja izvilktā numura zīmīte no kastes. Tas kāpināja publikā patīkamu satraukumu par to, kura dziesma nu būs.

Koncerts sākās ar aizkustinošu Rahmaņinova Bogoroditse Devo atskaņojumu (vai kā Ints to nodēvēja, komponista Ave Maria). Koncertā skanēja arī citas cittautiešu kompozīcijas, tostarp lietuviešu Vytautas Miškinis, norvēģu Ola Gjeilo un austrālieša Lūka Bērna (Luke Byrne).

Sidnejas komponista Lūka Bērna Desert Sea, šķiet, varētu būt iekļauta Kultūras dienu repertuārā. Dziedāts skaisti un ar ļoti pārliecinošām Austrālijas putnu skaņām; arī tuksnesī dzīvojošā dzeguze? Ola Gjeilo ir bijis viens no maniem mīļākajiem komponistiem kopš apmēram trim vai četriem gadiem, kad Rīgā biju noklausījies viņa Saullēkta misi. Ints pastāstīja klausītājiem, ka Gjeijo Ziemeļblāzma, ko BALSIS dziedāja, šobrīd ir populārākā kora dziesma Spotify.

Ints bija izcils sarīkojuma vadītājs ar ļoti uzjautrinošiem komentāriem starp dziesmām, kas norādīja uz viņa talantu aprakstīt it īpaši tautas dziesmu saturu tādiem, kuri nesaprot latviski. Bez Desert Sea klausītāju iecienītākie skaņdarbi bija Valta Pūces Bur, bur, velliņ, Ērika Ešenvalda Tikai miegā, Tigula un Vaira Vīķes-Freibergas Mēness savas zvaigznes skaita un vienīgo dziesmu ar pavadījumu – Imanta Kalniņa Jau ziediem rotātas pļavas ar Sandru Birzi pie flīģeļa.

Aizkustinošs bija koncerta noslēgumā Pūt, vējiņi izpildījums, Intam piesaistot publiku ar iespaidīgu vokālu piedalīšanos īpaši no zāles aizmugures, kur sēdēja vairāki mūsu koristi. Pacilājošs dziesmu vakars ļoti atmosfēriskajā, intīmajā telpā.

Liela pateicība pienākas Intam Teterovskim un viņa brīnišķīgajiem jaunajiem un talantīgajām koristiem par valdzinošo mūziku, ko viņi sniedza trīs skaistās februāra dienās, un par iedvesmu un prieku, ko viņi deva vietējiem koristiem un klausītājiem.

Greiems Andersons (Graham Anderson)
2020. gada 29. februārī
Laikrakstam „Latvietis“

* https://bit.ly/2OzM1AW

** https://www.youtube.com/watch?v=T5h6R_NuSKQAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com