Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


3x3 Austrālijā

2011. gadā Folskrīkā

Laikraksts Latvietis Nr. 126, 2011. g. 12. janv.
IN -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
3x3

Austrālijas 2011. g. 3x3 Folskrīkā saime. FOTO Gunārs Nāgels.

Ko dziedāšu, ko runāšu,
Svešu zemi staigājot(i)?
Es dziedāšu savu dziesmu,
Runāš' savu valodiņ(u).

Nebijām vēl elpu atvilkuši pēc Austrālijas latviešu 53. Kultūras dienām, kad jau 2. janvārī Viktorijas Alpos – Folskrīkā (Falls Creek), slēpotāju nometnē (Howmans Gap Alpine Centre) tika atklāts Austrālijas 2011. gada 3x3 saiets, jau 28. reizi Austrālijā.

Tā vadītāji šogad bija Irēne un Andris Ziedari.

Informācijai: 3x3 dibināts 1981. gadā Garezerā, ASV, un tā dibinātāja ir Līga Ruperte. Pavisam notikušas jau 187 3x3 nometnes ar kopīgo dalībnieku skaitu –27 893.

Apmēram 70 dalībnieki bija sabraukuši Folskrīkā gan no Adelaides, gan no Melburnas un Sidnejas, kā arī vairāki Latvijas viesi un viena Amerikas viešņa, lai pavadītu šai brīnišķīgajā vietā skaistu nedēļu.

2. janvāra pēcpusdienā, svinīgi paceļot Latvijas karogu, LAAJ priekšsēdis Dr. Juris Ruņģis atklāja 3x3 un pakavējās atmiņās pie 3x3 sākuma gadiem Austrālijā. Pirmais 3x3 Austrālijā notika 1983. gadā Kanberas tuvumā, un prieks bija redzēt, ka starp šī 3x3 dalībniekiem bija bija krietns pulciņš pirmā 3x3 saieta (toreiz vēl nometnes) dalībnieku. Visi klātesošie nodziedāja Dievs, svētī Latviju! Mācītājs Dainis Markovskis novadīja svētbrīdi. Sekoja iepazīšanās ar saieta vietu, apkārtni.

Tiem, kas tur nav bijuši, varu minēt, ka šī slēpotāju nometne vasarā, kad tur nav sniega, ir ļoti pievilcīga gan ar sakopoto apkārtni, gan ar daudz un dažādajām sporta un atpūtas aktivitātēm, ko piedāvā viesiem. Mazā pilsētiņa atrodas apmēram 1500 m virs jūras līmeņa; visapkārt gleznaini skati; dienā laiks silts, brīžiem saule pat karsē, bet naktis bija – vēsas, kā Melburnas ziemā, manuprāt. Jau pa gabalu var redzēt, kā saulei vaigu pagriezuši sildās Latvijas ciemiņi, Austrālijā dzīvojošie ziež saules aizsargkrēmus, bet visi sedz galvas cepurēm. Stādi koši zaļi, ziedi krāšņi un krāsaini, un bija mazs pārsteigums, ka zālājos darbojās laistītāji (sprinkleri), kurus mēs, Melburnā dzīvojošie, jau gandrīz esam piemirsuši pēc garajiem sausuma gadiem, kad to lietošana bija aizliegta. Putni Folskrīkā dzied dažnedažādās balsīs; kukabūras smej, krāsainie papagaiļi lidinājās apkārt un cilpo pa mauriņu kā pieradinātas mājās vistas. Viendien arī pavisam maziņa, bet gana indīgā tīģerčūska bija iegriezusies teritorijā, bet viņu ātri vien nometnes saimnieki pārvietoja tālāk no mums.

Noteikti jāpiemin kalnu gaiss tik svaigs!

Ik brīdi visas nedēļas garumā Irēne un Andris Ziedari bija klāt visur un rūpējās, lai visi justos ērti un priecīgi. Referāti, ievirzes un puduri – to bija tik daudz, ka ar nožēlu varu secināt, nu nevarēja visu iespēt, kaut arī ļoti būtu gribējies.

Kā jau vairākus gadus ierasts, arī šogad Dr. Uldis Ozoliņš vadīja Politikas ievirzi. Tai arvien daudz interesentu un klausītāju. Tāpat jau izveidojies krietns pulciņš Ilzes Tomasas (Thomas) vadītajam valodas pulciņam Mūsu tēvu valodiņa. Ilzes Nāgelas vadītajā zīda apgleznošanas ievirzē bija gan tādi, kas jau pagājušā 3x3 aizrautīgi iemēģināja roku šai darbā, gan tādi, kas sāka apgūt pašus pamatus, bet vēsturiski pirmo reizi zīda apgleznošanā 3x3 piedalījās vīrietis. Ilonas Brūveres vadītā ievirze par Garīgo labsajūtu un kā to iegūt pulcēja interesentus. Atmiņā palicis, ko Irēne stāstīja par viņas teikto: Nevaram vienmēr mainīt apstākļus, bet varam mainīt, kā mēs par tiem domājam.

Kā īpašie šī 3x3 viesi bija kapela Lauku muzikanti – muzikanti Normunds Ķietis (ģitāra, balss) un Inita Āboliņa (akordeons) kopā ar viņu ilggadējo kompanjoni mūziķi Hariju Reisneru (basģitāra), kā arī viņu pavadones Ilona Ķiete un Aleksandra Reisnere. Mūziķi ne tikai priecēja mūs ar koncertu, vadīja mūzikas ievirzi, bet arī piedalījās it visur, kur vien mūzikai jāskan, piedalījās referātu klāstā, pastāstot, piemēram, Inita Āboliņa par akordeona vēsturi, sniedzot dažādu mūzikas žanru piemērus. Viņu pavadīts bija arī ik vakara Aijā žūžū pēc vakara pasaciņas mazajiem.

No Latvijas ceļu mērojušas bija žurnāliste Anita Mellupe, skolotāja Indra Kore, bet tik pat tālu ceļu redaktore Astra Mora (Moore) no Amerikas. Anita Mellupe savā referātā stāstīja par Dokumentālo literatūru Latvijā, pastāstot, kā izdeva savās pirmās Teātra anekdotes, kā uzsākusi savu biznesu grāmatu izdevniecībā pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Astras Moras referāts bija ar nosaukumu Šī sasodīti sarežģītā latviešu valoda. Viņa stāstīja, kā rūpējas, lai koptu latviešu valodu, kā arī par savu redaktores darbu laikrakstam Laiks un Dienvidkalifornijas Latviešu informācijas biļetenam. Anita Mellupe minēja, ka tajā būšot lasāms arī Astras Moras vērojums un vērtējums mūsu Kultūras dienām un šim 3x3 saietam.

Noteikti vēlos pieminēt, ka Anita un Astra bija aizrautīgas pasaku stāstītājas (un arī tēlotājas) vakaros mazajiem, kā arī aizrautīgas pastaigu cienītājas, piedaloties Andra Ziedara vadītajās dabas pastaigās.

Interesantu referātu bija sagatavojusi Klāra Brūvere; tā temats bija Nereālās fantāzijas un skarbās realitātes: vīrišķība mūsdienu latviešu filmās. Savu stāstījumu Klāra papildināja, demonstrējot fragmentus no latviešu filmām.

Dr. Gunāra Nāgela referāta tēma bija Vai patiešām ir tā? Viņš stāstīja par pieredzēto, dzīvojot svešās zemēs, kur valda citi likumi un tikumi, kā arī par latviešu valodas vēsturi.

Tālis Švarcs ar degsmi vadīja sporta nodarbības; viņa ievirze bija ļoti populāra, un ko tik gan nedarīja drosmīgākie 3x3 saieta dalībnieki! Tika pārvarēti kāpšanas šķēršļi lielos augstumos: jānostaigā pa apaļu baļķi 17 m augstumā, tad jārāpo 15 m augstumā pa virvju tīklu un kur nu vēl klintī kāpšana, šaušana loku, bumbu spēles.

Interesanta un noderīga lieta bija Viktora Brennera vadītais pastalu puduris, pateicoties kuram vairāki 3x3 saieta dalībnieki nu ir tikuši pie jaunām, pašu rokām darinātām pastalām. Saieta noslēguma vakarā manīju, ka dažs labs ar savām jaunajām pastalām kājās jau itin raiti leca polku!

Dr. Jānis Priedkalns vadīja garīgo pārrunu puduri, sarunas bija interesantas.

½ x ½  – bērnu saimei katru dienu bija savas nodarbības un interesanta programma; Ivetas Laines un Aleksandras Reisneres vadībā tika darinātas maskas, tika apgleznoti trauki, zīmētas ilustrācijas pēc pasakas Kaķīša dzirnaviņas noklausīšanās un multfilmas Ezītis miglā noskatīšanās. Atvadu vakarā bērni rādīja mēmo teātri.

Met, Dieviņi, zelta krustu
Pār šo visu istabiņ'.
Lai paēda, kas neēdis,
Lai padzēra, kas nedzēr's.

Garšīgas un veselīgas maltītes, rīta vingrošana, vakara nīkšanas, novuss un, protams, tradicionālais Kārļa Ātrena novadītais zolītes turnīrs, kurā šoreiz par čempioni kļuva Vaira Ziedare.

Tauriķa redakcijā arvien bija kā bišu stropā; kad lielākā daļa saieta dalībnieku devās pie miera, tad Gunāram un Ilzei tur tik īsteni iesākās darbs, lai nākamās dienas rītā pie brokastīm varētu priecēt saieta dalībniekus ar jaunāko Tauriķa izdevumu. Paldies visiem fotogrāfiem un rakstītājiem!

Sestdien, 8. janvāra rītā, pēc Irēnes un Andra uzrunas, tika nolaists Latvijas karogs, un kopīgi nodziedot:

Šķiramies mēs, ļautiņi,
Gana labi dzīvojuši,

šķīrāmies uz gadu, lai tiktos nākamajā 3x3 saietā Sidnejā. Bija pavadīta interesanta, notikumiem un piedzīvojumiem bagāta nedēļa!

3x3 dalībniece IN

Red. Vairāk fotogrāfiju būs skatāmas nākamajos laikraksta „Latvietis“ numurā.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com