Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Kuras ziņas svarīgākas?

Laikraksts Latvietis Nr. 599, 2020. g. 3. jūnijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Ko ir svarīgi zināt? Un kas to noteiks? Pirms daudziem gadiem, populāru TV ziņu raidījumu Austrālijā sludināja ar dziesmiņu – „Es zinu visu, kas man būtu jāzin, jo Braians man tā pateica“.*

Austrālijas komerciālo televīziju ziņās bija raksturīgi tas, ka bez nedaudziem nopietniem stāstiem, starp kuriem bija ļoti minimāli kaut kas no ārzemēm, parasti bija „sirdi iesildošs“ sižets par aizklīdušu un atkal atrastu sunīti vai kaut ko tamlīdzīgu.

Mums tagad ir tik daudz iespēju uzzināt to, kas notiek pasaulē, ka varētu pavadīt visu dienu, skatot ziņu avotus internetā, televīzijā, klausoties radio – un kur vēl drukātās avīzes. Protams, to nedarīsim un apgūsim tikai mazu daļiņu no pilnīgā stāsta. Izvēloties mums tīkamos ziņu avotus, mēs līdz ar to arī izvēlamies savu „Braianu“ (vai „Braianus“), kurš izfiltrē ziņas pēc savas saprašanas.

Diemžēl, daudzi sev izvēlas tikai ļoti tendenciozus ziņu apkopotājus – „Braianus“. Bet, kas vienam ir tendenciozs, otram ir svētā patiesība.

Visā pasaulē notiek tik daudzas lietas, ka nav iespējams par visām ziņot, pat visobjektīvākam „Braianam“. Neizbēgami, daudzi svarīgi stāsti netiks stāstīti. Faktiski – lielākā daļa netiks stāstīti. Lai bīdītu kādu stāstu saulītē, ir bieži pamatīgi jāpiestrādā preses konsultantiem un sabiedrisko attiecību ekspertiem.

Bet dažreiz ir stāsti, kuri, piemēram, ASV ir ārkārtīgi zīmīgi, bet Latvijā tikpat kā nav redzami. Kamēr pagājušā nedēļā varējām lasīt par lauvu, kura Austrālijas zvērudārzā sakoda savu kopēju, bija grūti atrast ziņas par incidentu Mineapolisā, ASV, kur policista rīcības dēļ mira afroamerikāņu vīrietis.

Apcietinātais vīrietis gulēja uz ielas, un policists ar celi spieda viņam kaklu, pat arī tad, kad vīrietis sūdzas, ka nevar elpot, un lūdzas, lai viņu nenogalinātu. Arī tad, kad vairs nav sajūtams pulss, policists turpina spiest ar celi. Incidentu filmēja garāmgājēji, un tas ātri kļuva par lielākajām ziņām ASV.

Vīrieša nāve izraisīja plašus protestus vairāk nekā 30 ASV pilsētās. Veikali tika dedzināti un izlaupīti, mašīnas dedzinātas. Arī policijas iecirknis dedzināts un Nacionālā gvarde izsaukta. Prezidents Tramps piedraudēja lietot vardarbību pret protestētājiem pie Baltā nama, ja tie ielaužas cauri sētai.

Tikai pēc dažām dienām Latvijas mediji sāka tam pievērst uzmanību. Kurš „Braians“ izvēlas, ka lauva svarīgāka par mirušo vīrieti un protestiem ASV?

Un kas notika ar oriģinālo Brainu – Brian Naylor? Viņš, kopā ar sievu gāja bojā lielajos meža ugunsgrēkos pie Melburnas 2009. gada februārī.

GN
2020. g. 3. jūnijā

* „I know everything I need to know, because Brian told me so“.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com