Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Aktieru atļautās lomas

Laikraksts Latvietis Nr. 603, 2020. g. 1. jūlijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Aktiera pamatuzdevums ir izlikties par kaut ko citu, nekā viņš vai viņa patiesībā ir. Jau teātra sākumos bija tradīcija, ka vīrieši tēloja visas lomas, arī sieviešu lomas. Vēlāk tas pats arī notika apgrieztā veidā, proti, sievietes tēloja vīriešu lomas. Londonas teātros šādas „bikšu lomas“ bija populāras jau no 17. gadsimta, un operā tas notiek simtiem gadu. „Bikšu lomas“ ir jau no sākuma paredzētas sievietēm, kuras tēlo vīriešus. Angliski: „breeches role“, vāciski „Hosenrolle“. Mūsu pašu Elīna Garanča ir dziedājusi vairākas šādas lomas, piemēram Oktaviāna lomu Riharda Štrausa operā „Rožu kavalieris“.

Pašsaprotami, nav jābūt slepkavam, lai tēlotu slepkavu; nav jābūt ārstam, lai tēlotu ārstu; nav jābūt muļķim, lai tēlotu muļķi; nav jābūt ģēnijam, lai tēlotu ģēniju.

Kādu laiku jau ir pārmetumi baltiem aktieriem, kuri tēlo citu rasu lomas. Tās bieži, bet ne vienmēr, izvēršas par karikatūrām. Aktierim būtu jāizskatās piemēroti lomai – ar grimu var daudz ko panākt, bet ne visu. Bet pārmetumi jau ir pārauguši no vizuālās piemērotības uz kaut ko dziļāku. Uz jaunu morālu principu – ko katrs drīkst vai nedrīkst tēlot.

Populārā amerikāņu animācijas seriāla „Simpsoni“ producenti 26. jūnijā paziņoja, ka „turpmāk baltie aktieri vairs neierunās balsis nebaltajiem tēliem“. Ilgstošas sūdzības bija par indiešu veikalnieka Apu tēlu, kuram balsi deva Hanks Azaria, pataisot viņu par indiešu karikatūru.

Te uzreiz rodas vairāki jautājumi. Kāpēc nebija norādes, lai tēla balss runātu citā veidā? Ja „nebaltais“ aktieris ierunātu balsi tieši tādā pašā veidā, vai tas to pataisītu pieņemamu?

Vai tagad jebkurš „nebaltais“ būs pieņemams „nebaltajiem“ tēliem? Ķīnietis drīkstēs ierakstīt indiešu balsis? Indietis drīkstēs ierakstīt melnādaino balsis?

Kurš drīkstēs ierakstīt „baltos“ tēlus? Vai francūzis drīkstēs ierakstīt vācieša balsi?

Beigās būs jāpēta katra aktiera senčus (cik daudzās paaudzēs?), lai noskaidrotu, vai viņš ir politiski pieņemams. Jo, ja gala rezultāts nav vienīgais kritērijs, bet gan darbinieka ādas krāsa, tad to var tikai saukt par politiku vai rasismu. Un šādu senču pārbaudi jau esam 20. gadsimtā piedzīvojuši.

Loģiskais secinājums šai attīstībai ir tas, ka turpmāk aktieri drīkstēs tēlot tikai paši sevi.

Pēcvārds – „aizliegtais“ Hanks Azaria ir ebrejs, un tiek aizliegts ne darba rezultāta, bet gan asinis dēļ.

GN
2020. g. 1. jūlijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com