Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Maldināšanas dažādi paveidi

Laikraksts Latvietis Nr. 604, 2020. g. 8. jūlijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Maldināšana ir vienmēr bijis spēcīgs politisks ierocis. Tā var būt vienkārša, kur viens fakts ir atvietots ar vienu nepatiesību, vai komplekss, kur vesels stāsts ir samudžināts ar puspatiesībām. Dažreiz maldināšana notiek kādas valsts uzdevumā, un kādreiz liekas, ka maldināšana ir ieguvusi pati savu dzīvību, un izplatās bez īpašas piepūles no ieinteresētas puses.

Spilgts piemērs no maldināšanas valsts uzdevumā ir Maskavas mūžīgie centieni pierādīt, ka visi viņus mīl; visi grib būt kopā ar viņiem un apvienoties lielā, draudzīgā saimē ar Maskavas vadoni priekšgalā. Nebija nekādas okupācijas ne Latvijā, ne Lietuvā, ne Igaunijā, ne Krimā, ne Austrumukrainā. Tauta brīvprātīgi taisījusi savu izvēli, un viss. Ja kāds to apšauba, tad tas ir tautas ienaidnieks.

Krievijas prezidenta Putina nesenais dogmas izklāsts ir loģiskais turpinājums. Kaimiņi jāapspiež, un pie reizes jāpieprasa, ka apspiestie kaimiņi dzied slavas dziesmas apspiedējam, apgalvojot, ka īstenībā ir ļoti jauki būt apspiestam. Un vispār, apspiestie ir paši vainīgi, jo viņi lielā mērā ir fašisti, kara noziedznieki, kuru rokas ir lielā mēra aptraipītas ar nevainīgo asinīm.

Mēs varam priecāties, ka esam izsprukuši no „brālīgo republiku saimes“, un mūs sargā NATO līguma 5. pants, bet tas nenozīmē, ka drīkstam zaudēt modrību. Maldināšanai ir graujošas ilgtermiņa sekas, kas var likt ne tikai mūsu sabiedrotiem, bet pat mums pašiem aizmirst patiesību, un sākt ticēt mūsu mazvērtībai.

Pie kompleksās maldināšana arī pieder uzmanību novēršana no īstā jautājuma, to izpludinot vai arī to pagriežot pilnīgi citā virzienā.

Iedomāsimies – 1987. gadā notiek latviešu demonstrācija kādā brīvās pasaules pilsētā ar prasību atbrīvot kādu ieslodzīto latviešu disidentu. Uzreiz iedarbojas maldināšanas aparāts. Pirmais – izpludināt uzmanību: „Nedrīkst iestāties tikai par vienu cilvēku. Jāatbalsta netaisnīgi ieslodzītie visā pasaulē“. Otrais – pataisīt cietušo par vainīgo: „Latvieši taču sadarbojas ar Hitleru un slepkavoja ebrejus. Visi ir nelieši“.

Salīdzināsim pasaulē aktuālu jautājumu – policijas brutalitāte pret melnādainiem Amerikā. Ir pazīstamais gadījums, kad policists nogalināja Džordžu Floidu pēc tam, kad viņu apcietināja par cigarešu paku nopirkšanu ar ļoti slikti viltotu naudas zīmi. Ir zināmi daudzi citi līdzīgi gadījumi, arī tāds, kad četri baltie policisti Seintluisā smagi piekāva melnādaino, kurš nepretojās, un, izrādījās, pats bija slepenpolicists, veicot dienesta pienākumus.

Tātad, pēc programmas. Pirmais – izpludināt uzmanību: „Visas dzīvības ir no svara, ne tikai melnās“. Otrais – pataisīt cietušo par vainīgo: „Melnādainie piedalās nekārtībās un marodierismā, Visi ir nelieši“.

Pie uzmanības novēršanas es arī pieskaitu visus, godīgi sakot, muļķīgos mēģinājumus būt pārspīlēti „politiski korekti“, gāžot pieminekļus, cenzēt mākslas darbus un ierobežot normālu valodu. Visu ar mēru, lūdzu!

Kā pienākas labai maldināšanai, abiem stāstiem ir patiesības elementi. Bet secinājums – nav ko demonstrēt – abos gadījumos ir nepareizs.

Nepaļausimies maldināšanai!

GN
2020. g. 8. jūlijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com