Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Dagamba“ un „Tautumeitas“

Sakuļ Juglas ezera ūdeņus

Laikraksts Latvietis Nr. 610, 2020. g. 19. aug.
Aiga Leitholde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Festivāls „Laivā“ Juglas ezerā. FOTO Lauris Vīksne.

„Tautumeitas“. FOTO Lauris Vīksne.

„Tautumeitas“. FOTO Lauris Vīksne.

„Mazais princis“. FOTO Lauris Vīksne.

„Dagamba“. No kreisās: Dainis Tenis, Valters Pūce, Antons Trocjuks; aizmugurē Hamids (Hamid Rahbaralam). FOTO Lauris Vīksne.

„Dagamba“. No kreisās: Valters Pūce, Antons Trocjuks. FOTO Lauris Vīksne.

„Dagamba“. Dainis Tenis. FOTO Lauris Vīksne.

„Dagamba“ un „Tautumeitas“. FOTO Lauris Vīksne.

„Dagamba“jaunais sastāvs. No kreisās: Antons Trocjuks, Dainis Tenis, Valters Pūce, Alise Broka – kontrabasiste, kas šajā vakarā tika oficiāli uzņemta grupas sastāvā un Artūrs Jermaks. Grupā vairs nespēlēs Hamids (Hamid Rahbaralam), kurš ar ģimeni pārceļas uz dzīvi Vācijā. FOTO Lauris Vīksne.

Pandēmijas laiks koncertus pārnesa digitālajā vidē un klausītājus pieradināja pie jauniem formātiem – piemēram, auto koncertiem. Iedvesmojoties no šī laika aktualitātēm un spēlējoties ar vārda „laivā“ mūsdienu nozīmi, 8. augustā Juglas ezerā notika pirmais crossover jeb starpžanru mūzikas festivāls Baltijā, ko organizēja grupa Dagamba. Klausītāji tika sēdināti laivās (un citos ūdens braucamlīdzekļos), un koncerts tika pārraidīts arī „laivā“ („live“) internetā.

Sestdienas vakars lutināja ar ideāliem laika apstākļiem – līdz pat plkst. 21 gaisa temperatūra bija 25 °C, pēc saulrieta – ap 20°C. Dažādu krāsu, formu un izmēru ūdens braucamlīdzekļi slīdēja pa Juglas ezera spoguļa virsmu cauri ūdensrožu lapām skatuves virzienā. Skatuve bija novietota Brīvdabas muzeja pusē uz sauszemes.

Pirmajā festivālā Laivā spēlēja Laima Jansone, grupa Tautumeitas, muzikālu paklanīšanos, ar mērķi iesildīt publiku, veica arī Mazais princis un noslēgumā nodārdēja namatēvi – grupa Dagamba.

Festivālu atklāja virtuozā koklētāja Laima Jansone. Viņas programmu veidoja gan tautas mūzika, gan arī rokmūzika – Scorpion dziesmas versija.

Publika ļoti uzmanīgi klausījās – bija pati uzmanība. Kā nākamās uz skatuves kāpa Tautumeitas ar temperamentīgu priekšnesumu, ko raksturoja daudzbalsība un ritmiska bagātība, kā arī asprātība dziesmu stāstos. Meiteņu nolūks bija iekustināt publiku uz līdzi dziedāšanu.

Vakara pārsteiguma viesi, kā jau ierasts, bija neatkārtojamais Mazais princis. Šis trio tautiskās zināšanas lika vienā laivā ar vēdiskajām un šo viedumu nostiprināja ar plašu auditorijas kritiku izturējušām pop dziesmām šlāgermūzikas estētikā. Īsi, bet ļoti efektīvi – laivās sēdošie atplauka plašā smaidā un bija gatavi Dagambas priekšnesumam.

Dagamba akadēmiski skolotie mūziķi jau izsenis pārsteiguši ar izdomu un radošumu, asu prātu un asprātību, un izcilu tehniku darbojoties tieši crossover stilistikā. Dagamba ir viena no divām latviešu grupām, kas ir uzstājusies Glastonberijas festivālā un klasiskās mūzikas koncertu noorganizējuši Arēnā Rīga. Tagad tam visam klāt nācis arī festivāls Laivā.

Dagambas uzstāšanās laikā Juglas ezeru pārklāja krēsla, kas deva iespēju spēlēties arī skatuves gaismu māksliniekam. Dagamba atskaņoja kompozīcijas no programmām, kur dižgari Bēthovens, Prokofjevs, Čaikovskis satikuši mūsdienu klasiķus Radiohead, Muse un Rammstein.

Bet Dagamba joprojām sirdīs ir rokstāri – laivas tika sakustinātas! Pacilāti izskanēja arī Oda priekam.

Piecas stundas uz Juglas ezera aizritēja ļoti ātri. Neierastais formāts, skaistā apkārtne, izcilie laikapstākļi un, galvenais, ilgas pēc koncertu apmeklēšanas festivālu Laivā padarīja par neaizmirstamu vakaru. Protams, šādam formātam ir savi mīnusi – smalkākās drānas laivā nevilksi, un ilgā sēdēšana var kļūt apgrūtinoša, bet, iespējams, tieši šie faktori atkal pievērš klausītāju uzmanību galvenajam – mūzikai, kas pārāk ilgi ir bijusi fons. Festivāls Laivā notikšot arī nākamajā gadā.

Aiga Leitholde,
sabiedrisko mediju portāls lsm.lv

Pilns raksts lasāms https://www.lsm.lv/raksts/kultura/muzika/dagamba-un-tautumeitas-sakul-juglas-ezera-udenus—festivala-laiva-apskats.a370011/Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com