Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„KURSĀ“ Kursas valodiņa

Noslēguma programma Zoom platformā

Laikraksts Latvietis Nr. 610, 2020. g. 19. aug.
Vija Rauda -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Kursas“ vadītāji 2019. gadā. No kreisās: Indra Ekmane, Dace Melbārde, Reinis Vējiņš.

Kursas vasaras skolas neparastā noslēguma programma tiešsaistē Zoom platformā notika sestdien, 2020. g. 18. jūlijā, plkst. 11 no rīta pēc Sietlas laika.

Programmu atklājot direktore Dr. Indra Ekmane teica ļoti emocionālu runu par Kursu, jauniešiem un šī gada mācību programmu. No Kursas Rietumkrasta Izglītības centrā Šeltonā, redzējām Latvijas karoga pacelšanu, ko veica mūzikas skolotāja Maija Riekstiņa ar mazmeitu Ilzi Riekstiņu.

Kursas divu nedēļu mācību programmas galamērķis bija, lai jaunieši ar jauniegūtām latviešu valodas zināšanām katrs uzraksta pasaku, to ilustrē un nolasa Kursas noslēguma tiešsraidē 18. jūlija rītā. Kursas skolotāji Latvijā, – Reinis Vējiņš un Dace Melbārde, bija sastādījuši tiesšsaitē integrētu mācību programmu. To papildināja skolotāji Krista Brauere, mācot kā ilustrēt pasaku; Ilze Gaigala, iepazīstinot jauniešus ar latviešu folkloru, un vieslektori, kuri aplūkoja dažādus tematus.

Skolotāji Reinis Vējiņš un Dace Melbārde bija veicinājuši pasaku rakstīšanu, iesakot ievadu (,,Reiz dzīvoja...“, ,,Sen senos laikos….“) un arī devuši idejas, paši nolasot kādu pasaku, iztirzājot tematu, dodot paraugus no dzīvnieku valsts un idejas, ko ielikt pasakā - vientulība, skumjas, draudzība, ģimene, saticība, mīlestība, dalīšanās, bet, galvenais, veidot pasaku, izmanojot savu – jaunieša – pieredzi. Jauniešu pasakās bija gan kaķis, suns, vāvere, bruņurupucis, bērzs, gan arī ragana, garšīgi ēdieni (pīrāgi, rupjmaize) un Jāņi.

Zīmējumi bija dažādi – gan ar datora palīdzību ļoti profesionāli, gan ar roku zīmēti – bija skaists kaķa galvas zīmējums – Zippa Čuriskis, ar LEGO gatavoti skati – Roberts Ķeniņš Hanters (Hunter) un pat nofotogrāfēts dzīvs bruņrupucis zālē – Konors (Connor) Trnavskis! Atkarībā no jaunieša latviešu valodas zināšanām, pasakas bija gan īsas, gan 500 vārdu garas. Arī jaunieši bez iepriekšējām valodas zināšanām uzrakstīja un nolasīja īsu pasaku.

Daži piemēri.

* * *

Stāsts par žirafi, kura nokļuvusi ziemeļos, Liepājā un viņai salst! Kad žirafe ar savu garo kaklu jūrā izglābj Latvijas prezidentu Egilu Levitu, ļaudis uzbūvē žirafei siltu māju! – Vilis Zaķis.

* * *

Lācis un lapsa dzird, ka cilvēki runā par laimi. Kas ir laime? Arī viņi ies pilsētā meklēt laimi, bet nokļūst cirkū – sprostā. Beigās abi izbēg, ir atkal mežā, brīvībā un nu „abi saprata kas ir laime un kā būt laimīgam!“ – Lilja Purs.

* * *

Meitene ar sarkaniem matiem vairāk mīl dabu nekā cilvēkus; satiek mežā raganu un tā pārvērš meiteni par lapsu. „Lapsa ieguva savu skaisto rudo kažoku un vienmēr ir brīva un grūti notverama.“ – Roana Skaidrīte Glavera (Rowan Skaidrīte Glover).

* * *

Auduma zaķītis mežā pazaudējis savas skaistās pogas, meža draugi nevar tās atrast, bet tad draugi katrs uztaisa zaķītim jaunas pogas. – Ilze Riekstiņa.

* * *

Varde un muša sadraudzējās – Estella Vudsaida (Woodside).

* * *

Bebrs uzbūvē māju ģimenei un ir laimīgs – Kārlis Štolcers.

* * *

Bruņurupucim garšo zāle – Konors (Connor) Trnavskis.

* * *

Bite meklē draugu, iet no puķes uz puķi, beidzot atrod sarkanu puķi, draugu – Anna Vudsaida (Woodside).

* * *

Jūras kuģa kāmis nonāk pilsētā, meklēt draugus, bet viņš smird pēc zivīm un vāvere, žurka viņu negrib. Beidzot kāmis ir laimīgs, jo meitene viņu aiznes uz Petco veikalu, un nu kāmis ir blakus citām zivīm un kāmjiem – Aleksa Dekstera (Alexa Dexter).

* * *

Zelta bērzs. Vecītis mīlēja dārzu, laistīja puķes un, kad viņš nomira, tur iestādīja bērziņu. Bērzs auga kupls, un pie mazā bērza gāja puišelis Maksis aprunāties ar bērzu, izsūdzēt savas bēdas. Visiem par brīnumu bērzam veidojās zelta lapiņas – vai tā bija vecīša dvēsele(?), jo bērzs un Maksis sajuta laimi un mīlestību! – Daniels Melbārdis.

* * *

Bez pasakām bija arī muzikāli priekšnesumi: kokles solo – Zippa Čuriskis, klavieru solo – Roberts Ķeniņš Hanters un pat virtuālā korā priekšnesums ar dziesmām: Mana dziesma (Prāta Vētras Renāra Kaupera kompozīcija) un Kursas dziesma (Lolita Ritmanes kompozīcija, Olafa Stumbra dzeja). Dziesmas grupai jauniešu iemācīja Kursas mūzikas skolotāja Ingrīda Birzniece ar Maijas Riekstiņas klavierpavadījumu. Dziedot, katrs jaunietis parādījās atsevišķā lodziņā, bet visi bija vienoti dziesmā!

Noslēguma programmas tiešraidē katram jaunietim bija savs lodziņš, kur parādījās viņa pasaka un ilustrācija. Vairāki jaunieši, kuri lasīja savus darbus, bija ģērbušies Kursas zilajos kreklos, citi tautastērpos. Direktorei Dr. Indrai Ekmanei bija tautastērpa vainags un latviskas rotas, skolotājai Dacei Melbārdei pārlikta pār pleciem latviska josta, Reinim Vējiņam – prievītes kaklasaite ar latviskiem rakstiem. Viņš atgādināja mūsu Rietumkrasta jauniešus agrākos gados, kad tie valkāja prievīšu kaklasaites Latviešu skolā, Mežotnē un Kursā.

Kursas jauniešu noslēguma programmas skatītajos Zoom platformas 80 lodziņos bija redzami arī daži Rietumkrasta Kursas atbalstītāji – Lolita Ritmane-Mattson ar meitām, Edvīns Rūsis, Biruta Zommere, Edvīns & Līvija Circeņi, Inta Vīsta (Wiest), Valdis Jodais, Inese & Ivars Graudiņi, Jānis Rogainis, Zaiga Filipa (Phillips), Dace un Laila Reimanes... un dabīgi arī Kursas jauniešu vecāki un Kursas skolotāji.

Kursas 2020. g. programmai nozīmīgu atbalstu sniedza Latvijas Republikas Izglītības un Zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Sabiedrības integrācijas fonds, Amerikas Latviešu apvienība, Amerikas Latviešu jaunatnes apvienība un Latviešu biedrība Vašingtona štatā.

Vija Rauda
2020. g. 24. jūlijā, Sietlā
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com