Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tūkstošā sēde!

Adelaides latviešu kooperatīvs turpina darbu

Laikraksts Latvietis Nr. 613, 2020. g. 9. sept.
Rudīte Bērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: „Tālavas“ kafejnīcā direktori Daina Bērziņa, Andis Bērziņš, Rudīte Bērziņa, Varis Līdums un Dāvids Vēdigs, un neklātienē datora ekrānā Dainis Skābe, Valdis Jaudzems un Imants Didrichsons. FOTO Matīss Reinhards.

Adelaide_kooperativs_2

„Tālavas“ pārvaldnieks Matīss Rein­hards. FOTO Rudīte Bērziņa.

Š.g. 25. augustā Adelaides Latviešu kooperatīvs, kuram pieder Adelaides latviešu nams Tālava, atzīmēja savu tūkstošo valdes sēdi.

Nama vēsture sākās ar 1953. g. jūliju, kad astoņi tālredzīgi latvieši nodomāja nodibināt Adelaides Latviešu kooperatīvu ar galveno mērķi – iegādāties īpašumu, kur varētu pulcēties Adelaides latviešu tautieši. Vai dibinātāji varēja iedomāties, ka pēc sešdesmit septiņiem gadiem un tūkstoš sēdēm, Kooperatīva darbība turpināsies ar tādu pašu degsmi kā sākuma gados? Patreizējais priekšsēdis Andis Bērziņš bija gadu vecs, kad piedzima ideja par latviešu namu Adelaidē!

Pirmo īpašumu, kas atrodas 4 Klārka ielā, Veivillē (Clark Street, Wayville) netālu no pilsētas centra, nopirka 1955. g. par 6 400 mārciņām. Pēc četriem gadiem Kooperatīvs iegādājās blakus īpašumu (2 Klārka ielā), un 1965. g. uz šī blakus īpašuma atklāja ēku, ko pazīstam par Lielo zāli, kam augšstāvā atrodas Latviešu skolas telpas. Kooperatīvs līdz šai dienai turpina atbalstīt latviešu skolu ar bezmaksas telpām.

Šajās dienās Kooperatīva valde sastāv no četriem locekļiem no otrās paaudzes latviešiem Adelaidē un četriem – no trešās paaudzes. Valde ir atbildīga uzturēt Namu un tādā sakarā satiekas ik mēnesi. Gadu tecējumā gan valdības un pašvaldības reglamenti ir pieprasījuši arvien vairāk valdes vērību, un valdei ir arī jācenšas piesaistīt arvien vairāk īrniekus ārpus latviešu loka, jo Nama izdevumus vairs mūsu sabiedrība nespēj segt. Nams, protams, ir novecojis, un patreizējā valde ir daudz piestrādājusi, to remontējot un modernizējot. Centieni ir nesuši augļus, un ir pozitīvas atsauksmes par paveikto. It sevišķi iepriecina pieprasījums īrēt mazo zāli, kurai pēdējā finansiālā gadā tika veikti lieli remonti.

Sakarā ar Covid 19 ierobežojumiem, šogad vairākas valdes sēdes notika neklātienē, izmantojot Skype. Līdz tūkstošai sēdei bija iespēja atkal tikties klātienē, un tā valdes locekļi Andis Bērziņš – priekšsēdis, Varis Līdums – vicepriekšsedis, Rudīte Bērziņa – sekretāre, Daina Bērziņa – kasiere, Dāvids Vēdigs un nama pārvaldnieks Matīss Reinhards nosvinēja šo sēdi Tālavā ar šampānieti un torti, kamēr neklātienē ar Skype piedalījās Valdis Jaudzems, Dainis Skābe un Imants Didrichsons.

Covid 19 ir izraisījis smagus izaicinājumus. Nama īres ienākumi stingri samazinājās, bet pateicoties prāvam atbalstam no federālās un Dienvidaustrālijas valdībām, varam savu darbību turpināt. Liela pateicība pienākas priekšsēdim un kasierei, kuri nemitīgi sekoja līdzi biežajām pārmaiņām un pildīja nepieciešamo dokumentāciju, lai saņemtu valdību atbalstu.

Nez vai Kooperatīvs piedzīvos vēl tūkstoti valdes sēdes, bet – kas to lai zina? Ceturtā paaudze jau apmeklē latviešu skolu (to starpā Kooperatīva valdes locekļu bērni un mazbērni), un pēdējos gados Adelaides latviešu sabiedrībā ir iedzīvojušies vairāki iebraucēji no Latvijas. Šobrīd vismaz Adelaides latviešu sabiedrības dzīve ir patiešām neiedomājama bez Tālavas.

Rudīte Bērziņa,
Adelaides latviešu kooperatīva sekretāre
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com