Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Covids, kori un maskas

Laikraksts Latvietis Nr. 620, 2020. g. 22. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Melburnā Covid-19, tā sauktais „Otrais vilnis“, ir pārvarēts, bet stingri ierobežojumi ir vēl spēkā. Latvijā „Otrais vilnis“ plosās ar visu spēku, bet ierobežojumi ir salīdzinoši viegli. Un vēl arvien „gudrinieki“ noliedz Covid-19 bīstamību, un noliedz to, cik viegli tas pārnēsājams, neievērojot drošības pasākumus.

Vēl nesen dzirdējām apgalvojumu, ka koru mēģinājumi ir bez riska, un ka tikai vienreiz visā pasaulē ir konstatēta inficēšana kora mēģinājumā vai koncertā. Tas esot bijis Amerikā, un turienes amatierkoris vispār neesot uzskatāms par kori Latvijas izpratnē. Patiesība ir tāda, ka ir zināmi vairāki gadījumi, kad koros notiek inficēšanās. Piemēram, Nīderlandē, īsi pirms ierobežojumu ieviešanas, Amsterdamas jauktais koris sniedza koncertu Concertgebouw auditorijā. Neilgi pēc koncerta 102 no 130 koristiem saslima ar Covid-19, viens 78 gadus vecs korists nomira, trīs koristu dzīvesbiedri nomira, un diriģents smagi saslima.

Tāpat 50 Berlīnes Katedrāles koristi saslima ar Covid-19 pēc mēģinājuma martā, un ir bijuši līdzīgi gadījumi Anglijā un citur.

Var jau teikt, ka tas bija pandēmijas sākumā, kad vēl nepievērsa tik lielu uzmanību distancēšanai un maskām. Bet izskanējušais apgalvojums, ka tāda lieta nevarētu notikt Latvijā, kur ir ļoti stingra koru disciplīna, ir izrādījies par nepatiesu. Kultūras ministrs pirmdien atklāja, ka Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) korī ir atklāti četri Covid-19 slimnieki. Līdz ar to LNOB pārtrauks publisko darbību līdz 1. novembrim. Vēl pie tam 10 no 24 Latvijas Radio kora dziedātājiem atklāts Covid-19, un atcelti koncerti 21. un 30. oktobrī.

Zināšanas par Covid-19 un kā tas izplatās visu laiku uzlabojas. Uzliesmojuma sākumā domāja, ka Covid-19 ir pilienu infekcija, un šķaudot, klepojot vai pat tikai runājot vai dziedot, pilieni nelido tālāk par 2 metriem. Tāpēc arī pietiktu ar 2 metru distancēšanos. Tagad lielu ticamību iegūst pārnešana ar vēl sīkākiem pilieniņiem – aerosoliem, kuri paliek gaisā ilgāku laiku, ceļo tālāk par diviem metriem un var izplatītas pa veselu telpu, sevišķi, ja tā nav labi vēdināta. Ir zināms, ka dažas citas lipīgas slimības, kā piemēram, tuberkoloze, var izplatīties šādā veidā.

Ja cilvēks ir inficējies ar Covid-19, tad viņš var inficēt citus pat pirms pašam parādās simptomi. Tas nozīmē, ka mēs neviens nevaram būt drošs, vai esam ar, vai bez Covid-19 un vai varam to nodot tālāk. Tieši tāpēc masku valkāšana ir obligāta – lai aizturētu izelpā pilienus un pilieniņus, kuri, iespējams, satur Covid-19. Mutes un deguna masku valkāšana arī daļēji aizsargā valkātāju, bet ne 100%, jo var arī inficēties, ja šie pilieniņi nokļūst acīs.

Kareivīgie masku nevalkātāji ir neganti egoisti, kuriem ir vienalga, vai viņi kādam nodod bīstamu slimību, un ir vienalga, vai kāds cieš un pat mirst viņu ērtības dēļ. Covid-19 ir īpaši nejauka, un tikai ar lielām grūtībām ir panākts tas, ka šogad no tā ir miruši tikai 1 miljons cilvēku pasaulē.

Paturēsim Latviju drošu!

GN
2020. g. 22. okt.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com