Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Muzejs „Latvieši pasaulē“

Mēneša priekšmets – novembris

Laikraksts Latvietis Nr. 629, 2020. g. 22. dec.
Marianna Auliciema -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs

Marijas Zapāns šūtais vainags. FOTO Lauma Cenne.

Marija Zapāns (pa labi) ar māsu Jad­vigu Latvijā, 20. gs. 30. gados. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Latvija vienmēr līdzi

Izceļojot latvieši ņēmuši līdzi dažādas noderīgas lietas. Tomēr gandrīz vienmēr daudzi ir izvēlējušies likt koferī arī šķietami nepraktiskus priekšmetus, kas kļuva par svarīgiem simboliem un deva spēku grūtos brīžos. Ja pietika vietas bagāžā, šie simboli varēja būt tautas tērps, Latvijas karogs vai pat smagas grāmatas. Bieži vien kabatā nokļuva kāda neliela, bet emocionāli ļoti nozīmīga lietiņa. Sākuma gados šīs lietas palīdzēja izturēt un nesalūzt grūtībās, bet, iedzīvojoties mītņu zemēs, tās uzturēja saikni ar pagātni un senču zemi.

Mūsdienās, iespējams, vairs nav tik svarīgi ņemt līdzi lietas, kas simbolizē Latviju, jo tagad gandrīz katram, kurš vēlas, ir pieejama Latvija datorā. Tajā varam piekļūt gan pie mīļākajām dziesmām, gan skaistākajām ainavām, gan filmām un koncertiem. Un tomēr varbūt kabatā ir aizķēries kāds slepenais Latvijas talismans?!

Vainags

Vainags, kurā tika iešūts paslēpts Latvijas karogs, darinājusi Marija Zapāns (dz. Vanags).

Marija Zapāns (1911-1950) darināja šo vainagu un Krustpils tautas tērpu kā diplomdarbu biedrības Saule sieviešu arodskolā Daugavpilī 20. gs. 30. gados. Otrā pasaules kara laikā, kad Latvijā bija pirmā Padomju okupācija, Marija vainagā bija iešuvusi Latvijas karoga krāsas, un to vilkusi, dziedot kora koncertos. 1944. gadā Marija šo tērpu ar vainagu paņēma līdzi bēgļu gaitās kā lielāko dārgumu.

Pēc vairākiem gadiem, pavadītiem bēgļu nometnēs Vācijā, Marija ar savu ģimeni izceļoja uz Austrāliju, kur agri devās mūžībā, 41 gada vecumā. Tautas tērpu ar leģendu par vainagā iešūto Latvijas valsts simboliku mantoja Marijas brālis – Jānis Vanags.

Marianna Auliciema
„Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com