Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Mums ir par ko lepoties!

Laikraksts Latvietis Nr. 634, 2021. g. 27. janv.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Simts gadi – simtgade. Cik tas ir cilvēkam, un cik tas ir valstij? Ja valsts dibināšanu var uzskatīt kā cilvēka dzimšanas analoģiju, tad valsts de jure atzīšanu var uzskatīt kā cilvēka kristīšanas analoģiju. Tikai tad skaitās kā īsts cilvēks vai īsta valsts.

Te nāk prātā interesants atzinums, kas atklājas, pētot Latvijas draudžu baznīcu grāmatas no 19. gadsimta. Katram piedzimušajam bērnam ir piefiksēts dzimšanas un kristīšanas datums, un atķeksēta viena no 6 ailēm: laulībā dzimis puisis, laulībā dzimusi meitene, ārpus laulības dzimis puisis, ārpus laulības dzimusi meitene, nedzīvs dzimis puika, nedzīva dzimusi meitene.

Samērā stabili, apmēram, 10% ir piereģistrēti kā ārpus laulības dzimuši. Jebkuram aprakstam par „tradicionālām vērtībām“ šāds fakts ir jāņem vērā. Pētot uzmanīgāk, atklājas vēl trakāka lieta – ja neprecētam pārim ir piedzimis „ārlaulības“ bērns, bet bērnu kristības ir atliktas uz laiku pēc vecāku laulībām, tad bērns ir oficiāli reģistrēts kā „laulībā dzimis“.

Tātad dzemdības un dibināšana ir svētki „pašiem sev“, bet kristības un de jure atzīšana ir svētki „uz āru“. Tikai tad skaitas īsts cilvēks vai valsts.

Latvijai ir sarežģīta vēsture ar dibināšanu un atzīšanu. Latvijas pagaidu nacionālā padome jau 1917. gada 2. decembrī Valkā praktiski pieteica Latvijas neatkarību. Uz šī pamata Lielbritānija 1918. gada 11. novembrī rakstiski atzina Latvijas neatkarību de facto. Tikai nedēļu vēlāk, 18. novembrī, Latvijas Tautas padome proklamēja neatkarīgu Latvijas valsti.

Proklamēšanas laikā visu Latvijas teritoriju okupēja nupat kara zaudējusī Vācija. Jau 1918. gada 26. novembrī Vācijas pilnvarotais Baltijas zemēs Augusts Vinnigs nosūtīju Pagaidu valdībai notu, kura pēc būtības atzina Latvijas neatkarību.

Neatkarības karš beidzās ar Latvijas – Padomju Krievijas 1920. gada 11. augusta Miera līgumu. Šī bija pirmā neapšaubāmā Latvijas Republikas de jure atzīšana. Bez tās nebūtu sekojusi 1921. gada 26. janvāra de jure atzīšana, kad Antantes Augstākā padome vienbalsīgi nolēma atzīt Latviju un Igauniju de jure. Latviju atzina Lielbritānija, Francija, Japāna, Beļģija un Itālija. Citas pasaules valstis piebiedrojās – dažas ātrāk (Polija – ar atpakaļejošu datumu parakstīts atzīšanās raksts – ar 1920. gada 31. decembri), un dažas vēlāk (ASV – 1922. gada 28. jūlijā – ar vairākām atrunām).

Svinam de jure simtgadi. Esam viena no zem divsimt atzītām valstīm pasaulē. Esam izturējuši dzemdības, krustabas un arī ugunskristības. Mums ir par ko lepoties!

GN
2021. g. 27. janvārīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com