Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atskats uz PLMC darbu 2020. gadā

Darbs turpinājās arī pandēmijas laikā

Laikraksts Latvietis Nr. 634, 2021. g. 27. janv.
Kārlis Kanderovskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
PLMC

No kreisās: PLMC līdzdibinātājs Dainis Mjartāns, prezidenta padomnieks Rolands Lappuķe, Cēsu mērs Jānis Rozenbergs, Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, PLMC līdzdibinātāja un kuratore Lelde Kalmīte. FOTO Ilmārs Znotiņš - Valsts prezidenta kanceleja.

Mākslas zinātnieks Māris Brancis pie Austrālijas latvieša Haralda Norīša gleznām izstādē „Pavasaris Austrālijā“. FOTO Gunārs Nāgels.

Neskatoties uz 2020. gada ierobežoto pasākumu grafiku, Pasaules Latviešu mākslas centrs (PLMC) tomēr izveidoja vairākas aizraujošas izstādes un turpināja mūsu misiju saglabāt un izstādīt mākslu, ko radījuši latviešu izcelsmes mākslinieki strādājot ārzemēs.

Gads iesākās ar folklorista Austra Graša nozīmīgo ziedojumu – Jurģa Skulmes dramatisko gleznu, kurā attēlota dzīve Sibīrijā. Bijām plānojuši šo darbu iekļaut 2020. g. pirmajā izstādē – veltītu grafiķa Aleksandra Karpova daiļradei. Izstādi plānojām atklāt 25. martā, bet pandēmijas dēļ tā tika pārcelta uz 2021. gadu.

Mēs izmantojām ārkārtas situācijas radīto dīkstāvi, lai izveidotu YouTube kanālu, filmējot virtuālas ekskursijas pa mūsu galerijām, kā arī īsus izglītojošus videoklipus, kas izceļ atsevišķus PLMC kolekcijas darbus.

Jūnijā situācija Latvijā bija pietiekami stabila, lai mēs varētu atklāt izstādi Rolands Kaņeps – Tēlu Karuselis, līdz šim plašāko Kaņepa darba izstādi Latvijā. Lielākajai daļai apmeklētājiem tā bija pirmā iespēja sastapt šīs neparastās, intīmās un sirreālas gleznas, bagātas ar reliģisku ikonogrāfiju. Pārvestus uz Latviju kā velmētus audeklus, kas izstiepti Cēsīs, izstādījām Kaņepa darbus tradicionālajos zeltītajos rāmjos, kā arī izdevām izstādes katalogu, kuru iespējams iegādāties, rakstot uz plmc@inbox.lv. R. Kaņepa darbi, kas veidoti nelielā Manhetenas studijā, kontrastēja ar 2019. gada vasaras izstādi, kurā bija redzamas Jāņa Mintika lielās, abstraktās instalācijas, izveidotas Ņūmeksikā.

Mēs bijām pagodināti par Latvijas valsts prezidenta Egils Levita apciemojumu. Prezidents izstaigāja mūsu galerijas, kā arī iepazina arhīvu.

Cēsu novada mērs Jānis Rozenbergs (liels mākslas atbalstītājs un pats mākslinieku ģimenes atvase) savā darba kabinetā izstādījis mākslas darbus no PLMC kolekcijas. Mēs ceram uz turpmāku sadarbību ar Cēsu pašvaldību, kas cenšas kļūt par 2027. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Agrā rudenī atklājām grupas izstādi Pavasaris Austrālijā, izceļot labākos mūsu kolekcijas darbus, kas radīti tālajā kontinentā – 27 autoru gleznas, skulptūras un videoinstalācijas. Tiešām plašs mākslas darbu apskats, sākot ar pirmās bēgļu paaudzes mākslinieku ainavām, līdz Imanta Tillera, Lidijas Dombrovskas-Larsenas un Jāņa Nedēļas laikmetīgajiem darbiem. Pats pirmais, ko skatītāji sastapa – Edgara Grestes video darbu, kurā kontrastēja Austrālijas un Latvijas ainavas, un izstādes kulminācijā skatāms Ojāra Grestes video Sibīrijas tango. Divas paaudzes ar atšķirīgu pieeju dzimtajai vietai un identitātes tēmai.

PLMC galerijās joprojām skolēnu grupām ieeja bez maksas. Mūsu misiju atbalstīja dāsni finansiāli ziedojumi no diasporas organizācijām PBLA, PLMS un ALA. Nozīmīgu atbalstu sniegusi arī Kultūras ministrija. Izsaku sirsnīgu paldies visiem mūsu atbalstītājiem. Lūdzu, palieciet droši un veseli, mēs jūs gaidām ciemos skaistajās Cēsīs!

Kārlis Kanderovskis,
PLMC izpilddirektorsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com