Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atsākas koncerti Melburnā

Interesanta programma, kurā skanēs lielākoties latviešu komponistu skaņdarbi

Laikraksts Latvietis Nr. 635, 2021. g. 3. febr.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Sofija Kirsanova, Džordžīna Lēvisa (Georgina Lewis). FOTO Lūkas Elberts.

No kreisās: Džordžīna Lēvisa (Georgina Lewis), Sofija Kirsanova. FOTO Lūkas Elberts.

Pēc ilgāka laika, pēc garā pandēmijas gada ir prieks aicināt melburniešus uz koncertu sestdien, 13. februārī, plkst. 20.00 (ar iespējamu papildus koncertu 18. februārī) Tempo Rubato, 34 Breese Street, Bransvikā. Koncertu sniegs Džordžīna Lēvisa (Georgina Lewis) – klavieres, Sofija Kirsanova – vijole, ar čellista Kambela Banksa (Campbell Banks) piedalīšanos Pētera Vaska Castillo Interior izpildījumā.

Mūzikas cienītājus sagaida interesanta programma, kurā skanēs lielākoties latviešu komponistu skaņdarbi.

Koncerta programmas kodols ir 1995. gadā komponētais Džons Adams Ceļa filmas (Road Movies), kas veidos programmas vadlīniju – minimālisma stilu mūzikā.

Amerikas minimālisms mūzikā attīstījies 20. gs. otrajā pusē. Baltijā un Latvijā, tostarp toreiz citās padomju savienības republikās, 1970. gados kā opozīcija padomju mākslas kanoniem radās interese par Rietumu klasiskās mūzikas modernismu. Tajā ietilpa baroka mūzika, džezs, populārā mūzika un tai skaitā arī – Amerikas minimālisms.

Rīgā notika pagrīdes koncertu sērijas, kurās latviešu auditorija tika iepazīstināta ar amerikāņu minimālisma komponistiem. Arī Tallinā notika laikmetīgās mūzikas festivāls, kurā piedalījās arī daudzi latviešu komponisti. Kā daļa no modernisma ietekmes Baltijā minimālisma iespaids ir jūtams igauņu komponista Arvo Perta (Pärt) un Latvijā – Pētera Vaska, Pētera Plakida un mūsdienu paaudzes komponista – Platona Buravicka kompozīcijās.

Pētera Vaska skaņdarbs Iekšējā pils (Castillo Interior) vijolei un čellam rakstīts 2012. gadā pēc čellistes Sol Gabetta aicinājuma un iedvesmā atsaucas uz Svētās Terēzes no Avilas grāmatu Moradas del Catillo Interior (Dwellings of the Interior Castle). Šī darba atskaņojumā koncertā piedalīsies arī čellists Kambels Banks no Syzygy ansambļa, ar kuru 2021. gada sezonā būs pirmatskaņojums Sofijai un ansamblim speciāli pasūtītais latvietes un LNSO rezidējošās komponistes Lindas Leimanes jaundarbs.

Indras Rišes 1994. gadā rakstītais skaņdarbs Ainava miglā (Landscape in Fog) vijolei un klavierēm ir kontrastējošs minimālisma programmai, bet sasaucas ar laiku, kurā rakstīts. Šī darba iedvesma, kā raksta pati komponiste, nāk no dabas – atainojot dabas parādības, krāsas un noskaņas.

Kanādiešu komponistes Ann Sautama (Southam) 1993. gada kompozīcija Atceroties Šūbertu (Remembering Schubert – solo klavierēm atkal ir cits paraugs minimālisma stilam, caur kuru komponiste mūzikā attēlo viņas vārdiem: „rokdarbus, piemēram, aušanu, kas atspoguļo tradicionālo sieviešu darbu raksturu, kas ir atkārtots, dzīvību uzturošs un pieprasošs laiku un pacietību.“

Viena no vadošajiem jaunākās paaudzes komponistiem Latvijā Platona Buravicka 2016. gadā uzrakstītais skaņdarbs Eņģeļa skatiens (Angel's Sight) vijolei un klavierēm ir Pētera Vaska Fonda 2016. gadā pasūtītais darbs, kuru pirmatskaņoja vijolnieks Sandis Šteinbergs un Jānis Maļeckis. Šī darba ierakstu Sofijas un Džordžijas izpildījumā ir iespēja noklausīties Youtube (https://youtu.be/GiT_FM9QtWk) vai Barikādēm veltītajā koncerta ierakstā: https://vimeo.com/502435404.

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com