Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gads, ko nevaram un nedrīkstam aizmirst

Ievadraksts Latviešu ārstu un zobārstu apvienības Apkārtrakstam Nr. 169

Laikraksts Latvietis Nr. 639, 2021. g. 3. martā
Uģis Gruntmanis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LAZA

2020. gads ir bijis kā neviens cits, un tas mūsu atmiņā ieies kā Covid gads. Kad rakstu šo ievadu, inficējušies ir gandrīz 38 miljoni cilvēku, miruši virs viena miljona. Tai skaitā 1800 mediķi no 63 valstīm. Ir skaidrs, ka pasaulē mediķi ir iznesuši uz saviem pleciem ļoti smagu nastu, sākuma periodā par maz masku, halātu, slimnīcas un ambulatorās iestādes, kuras ir diemžēl nepiemērotas pandēmijas apstākļiem.

Latvijā uz 11. oktobri inficējušies 2765 cilvēki, miruši 40 cilvēku, jeb uz vienu miljonu iedzīvotājiem 21 mirušais, kas ES ir labs rādītājs, taču būtiski atpaliek no Jaunzēlandes un Singapūras – 5, Dienvidkorejas – 8, Slovākijas – 9, Honkongā – 14 mirušie uz vienu miljonu, taču Norvēģijā – 50, Somijā – 62, Vācijā – 114 un ASV – 637, un inficēto skaits Latvijā pieaug visātrāk ES, un tikai tagad sāksies ziema, kas saistās ar citām vīrusu infekcijām un arī gripas pieaugumu.

Ir skaidrs, ka valstīs, kur politiķi ieklausās zinātniskos pētījumos, epidemiologos, rezultāti ir būtiski labāki, un tas nevienam no mums, šķiet, nav pārsteigums. Visi gaidām vakcīnas apstiprināšanu un tās nonākšanu pie tiem, kas ikdienā saskaras ar vislielāko risku, kā arī tiem, kuru imunitāte ir būtiski novājināta.

Man nepatīk šis teiciens, ka katrs šāds trieciens ir arī zināma iespēja, jo tiem, kam miruši vai saslimuši kolēģi, draugi, ģimenes locekļi, kuri zaudējuši darbu un ienākumus, tas viss rada nedrošības sajūtu, trauksmi, pat depresiju, kas var ilgt gadiem ilgi. Taču skaidrs, ka šīs epidēmijas rezultātā medicīnā un augstākajā izglītībā bija daudz ātrāk jāpārorientējas uz distances jeb attālināto medicīnu, kas pacientiem ir daudz ērtāka, lētāka (nav jāpavada diena autobusos, mašīnās un uzgaidāmās telpās) un pieejamāka. Diemžēl Latvijas E-veselības sistēma ir bērnu autiņos un nav spējīga nodrošināt attālinātās pacientu vizītes, kā arī Veselības ministrijas lēmums to apmaksāt tikai 60% apmērā no klātienes vizītes stimulē ambulatorās iestādes izvairīties no šī pakalpojuma sniegšanas.

Lai gan ar Covid Latvijai veicies labāk nekā kaimiņiem, IKP kritums mums ir straujākais. Varētu būtu grūti izpildīt valdības solījumus, ja vien talkā nenāktu ES ar apsolītiem Covid atlabšanai domāto naudu 1,6 miljardu eiro apmērā. Domāju, tas ir kritiski svarīgi, lai daļa no šīs naudas tiktu izmantota kvalitatīvas E-veselības sistēmas iegādē, tā dos pienesumu katram mediķim un pacientam gadu desmitus uz priekšu.

LĀZA ir arī aktīvi strādājusi pie statūtu pārstrādāšanas. No sirds paldies darba grupai, kas pie šī darba pavadīja ilgas stundas. LĀZA statūtu jauno redakciju publicējam gan mūsu mājaslapā, gan Apkārtrakstā. Manuprāt bija būtiski statūtos ierakstīt, ka LĀZA priekšsēdis nevar atrasties organizācijas vadībā ilgāk par diviem termiņiem, kā arī tas, ka LĀZA biedri var būt valdē un to vadīt, neatkarīgi no valsts, kurā viņi dzīvo.

Latvijas Ārstu biedrību nāca pretim LĀZA ieteikumam paplašināt to valstu loku, kurās strādājošie kolēģi var pretendēt uz savas profesionālās kvalifikācijas atzīšanu papildus ES un EEZ valstīm. Paplašinājums attiecas uz NATO dalībvalstīs, kā arī valstīm, ar kurām Latvija atzīst dubultpilsonību, kā Austrālija, Jaunzēlande un Brazīlija. 100% visi LĀB 2020. gada 14. janvāra sapulces dalībnieki atbalstīja šo priekšlikumu, par ko sirsnīgs paldies.

Pēc gada kopīga darba, LĀZA cieši sadarbojoties ar PBLA, ELA, kustību Ar pasaules pieredzi Latvijā, Izglītības ministrija izstrādāja izmaiņas likumā par reglamentētajām profesijām. 2020. gada 7. oktobrī stājās spēkā izmaiņas, kas skar diasporu. Grozījumi paredz noteikt divas reizes īsāku profesionālās kvalifikācijas atzīšanas lēmuma pieņemšanas termiņu diasporas pārstāvjiem. Īsākā termiņā – pusotra, divu vai trīs mēnešu laikā profesionālās kvalifikācijas atbilstības atzinumu varēs saņemt diasporas locekļi, kas profesionālo kvalifikāciju ieguvuši kādā no Eiropas Savienības valstīm, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstī, Austrālijas Savienībā, Brazīlijas Federatīvajā Republikā, Jaunzēlandē vai valstī, ar kuru Latvijas Republika noslēgusi līgumu par dubultās pilsonības atzīšanu. Tagad ārstam vai zobārstam no ASV, Austrālijas, Kanādas būs daudz atvieglotāks process, lai pārceltos uz dzīvi Latvijā un varētu ātri atsākt profesionālo darbību.

LĀZA kopā ar PBLA un ELA ir aktīvi sadarbojusies ar IZM, lai panāktu izmaiņas augstskolu likumā, lai tās būtu labvēlīgas diasporas mediķiem, lai konkursi uz profesoru, dekānu, prorektoru, rektoru amatiem būtu atvērti un plaši izziņoti diasporā. Mēs arī izteicām skaidru pozīciju, ka, ņemot vērā anglosakšu universitāšu tradīciju medicīnā, diasporas kolēģiem nebūtu jāprasa PhD grāda esamība, bet jāpietiek ar profesionālo doktora grādu, MD, DDS, DO, lai akadēmiskie ievēlētie amati mītnes zemēs tiktu Latvijas augstskolās atzīti. Vai šiem ieteikumiem būs Saeimā atbalsts, ir milzu šaubas, jo RSU aktīvi iebilst šai mūsu pozīcijai.

LĀZA biroja vadītājas Kamenas Kaidakas rakstā varēsim izlasīt par lielo darbu, kas paveikts kopā ar Kasparu Tūteru, Dagniju Tanni, Karīnu Beinerti un Intu Zīli, lai uzsāktu on-line seminārus bērnu un pusaudžu psihoterapijā kopā ar Latvijas un diasporas kolēģiem. Esam saņēmuši 10 000$ ziedojumu no Dr. Upelnieks-Katis, lai veicinātu sabiedrības izpratni Latvijā par garīgās veselības tēmām. Sirsnīgs paldies!

Karīna Beinerte kopā ar vairākām aktīvām diasporas māsām ir izveidojusi aktīvu grupu, kas apzina māsas diasporā, un, sadarbojoties ar Latvijas Māsu asociāciju, varam visi kopā uzlabot izpratni par māsas darba nozīmi kopējā pacienta aprūpes komandā.

Zaigas Alksnes-Phillips un Ata Bārzdiņa pārziņā ir sadaļa par LĀZA finansēm un ziedojumiem, jo uzskatām, ka katram biedram jābūt 100% skaidram, kur aiziet viņa biedra nauda vai ziedojums. Paldies visiem ziedotājiem, bez Jums mūsu organizācija nevarētu aktīvi darboties!

Esam pasnieguši Prof. Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda stipendijas izciliem RSU un LU medicīnas vecāko kursu studentiem, kas šogad tika intervēti attālināti. Liela daļa no valdes piedalījās šajās intervijās. Redzam, ka Latvijai ir fantastiska nākotne, Latvijā ir sirsnīgi, gudri jaunie kolēģi, kuri ar mūsu visu atbalstu izaugs par izciliem un sirsnīgiem speciālistiem!

Nākamā gada laikā esam izlēmuši uzsākt diskusijas on line režīmā 55 minūtes ar LĀZA, lai visi varam labāk viens otru iepazīt, diskutēt, uzdot jautājumus.

Lai mums visiem darbīgs un bez Covid 2021. gads!

Aicinām pievienoties LĀZA veselības aprūpes nozares profesionāļus un zinātniekus kopējam mērķim – visiem spēkiem veicināt veselības aprūpē un zinātnē iesaistīto studentu, rezidentu, ārstu un zobārstu izglītību un sadarbību.

Par iespējām kļūt par LĀZA biedru lūdzu skatīt www.lazariga.lv sadaļā Par LĀZA

Uģis Gruntmanis,
LĀZA priekšsēdisAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com