Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Stompaku kaujas atcere

Aizsardzības ministrs apmeklē nacionālo partizānu piemiņas vietu

Laikraksts Latvietis Nr. 640, 2021. g. 10. martā
Emīls Dobrājs -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LR_Aizsardzibas_min

Stompaku kaujas atcere. FOTO LR Aizsardzības ministra birojs.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks piemiņas pasākumā Stompaku purvā. FOTO LR Aizsardzības ministra birojs.

Piemiņas vieta Stompaku purvā. FOTO LR Aizsardzības ministra birojs.

Informatīvais stends par nacionālajiem partizāniem. FOTO LR Aizsardzības ministra birojs.

Godinot nacionālos partizānus, kuri pirms 76 gadiem piedalījās Stompaku kaujā pret čekas karaspēku, aizsardzības ministrs Artis Pabriks 1. martā, apmeklēja Latvijas nacionālo partizānu apmetnes un cīņu piemiņas vietu Stompaku purvā, Viļakas novadā.

„Pirms 76 gadiem nacionālie partizāni Stompaku kaujā varonīgi stājās pretī čekas karaspēka pārspēkam. Lai gan toreiz Latvijai nebija lemts būt brīvai, nacionālie partizāni par brīvu un neatkarīgu Latviju bija gatavi atdot savas dzīvības. Šodien, dzīvojot brīvā un demokrātiskā valstī, mums ir svarīgi atcerēties šos vēstures notikumus, apliecināt cieņu pretošanās kustības dalībniekiem un gādāt par Latvijas brīvību, neatkarību un turpmāko attīstību,“ pauda aizsardzības ministrs A. Pabriks.

Stompaku kaujas atcerei veltītajā piemiņas brīdī piedalījās arī aizsardzības ministra padomnieks militārajos jautājumos atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Mareks Ozoliņš un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 31. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Ritenis.

Stompaku kauja, kas norisinājās 1945. gada 2. martā, bija viena no lielākajām Latvijas pretošanās kustības kaujām starp nacionālajiem partizāniem un čekas spēkiem.

1944. gada 10. decembrī Viļakas pagastā tika nodibināta Latvijas Nacionālo partizānu apvienība, kuras mērķi bija cīņa par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu pret uzspiesto padomju varu.

Līdz ar padomju varas ienākšanu 1944. gada augustā sākās Viļakas apkārtnes vīru un jauniešu mobilizācija Sarkanajā armijā, kuri no tās centās izvairīties un veidot savu, Viļakas apkārtnē pirmo, nacionālo partizānu apvienību. Šos vīrus lielākā vienībā apvienoja Pēteris Supe. Par nacionālo partizānu apmešanās vietu tika izraudzīts Stompaku purvs.

1945. gada februāra beigās padomju vara bija noskaidrojusi aptuvenu partizānu nometnes atrašanās vietu, un 2. marta rītā uzbruka nometnei, kurā atradās ap 350 partizāni. Uzbrucēji bija PSRS Iekšlietu tautas komisariāta karaspēka 143. strēlnieku pulks 483 vīru sastāvā. Kaujas notika visu dienu, partizāni sīksti pretojās un nākamajā naktī ar kauju pārrāva nometnes aplenkumu un aizgāja neuzvarēti.

Emīls Dobrājs,
Aizsardzības ministra padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumosAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com