Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Dāvinājums Lieldienās

Laikraksts Latvietis Nr. 643, 2021. g. 31. martā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Tukuma muzejam dāvināta Laimona Mieriņa glezna. FOTO Māris Brancis.

Latvijā jau valda pavasaris, par ko vēsta ne tikai kalendārs, bet arīdzan tas, ka zied sniegpulkstenīši un lazdas, un pavisam drīz dārzos bērni un pieaugušie meklēs zaķa izdētās olas. Tiesa gan, pandēmijas ierobežojumi apstādinājušas daudzas dzīves norises, tostarp kultūras dzīvi. Tomēr jāpiebilst, ka zem redzamās virskārtas daudz kas notiek un briest.

Par to vēsta arīdzan jaunākā ziņa no Tukuma. Netālu no tās Slampes Upmaļos 1929. gada 12. martā – tātad 92 gadus atpakaļ – piedzima nākamais latviešu gleznotājs Anglijā Laimonis Mieriņš. Šajā pusē viņš nodzīvoja tikai divus gadus, taču māksliniekam Slampe bija nozīmīga, kādēļ labprāt to apmeklēja un savos stāstos minēja. Par to liecina arī vairāki foto uzņēmumi.

Atgādināšu, ka, vēl strādādams Soltēras tekstilfabrikā, Laimonis Mieriņš vēlējās nodarboties ar mākslu, kādēļ devās uz netālo Bredfordu pie Alfrēda Kalniņa, bet vēlāk pat uz Londonu pie slavenā gleznotāja Valdemāra Tones. Ar laiku viņš izlēma mūžu saistīt ar mākslu, kādēļ iestājās Līdsas mākslas koledžā (Leeds College of Arts), kuru sekmīgi beidza un pēc tam turpat 30 gadus tajā nostrādāja par pedagogu. Piezīmēsim arī to, ka kopš 1973. gada viņš regulāri brauca uz Latviju un rakstīja trimdas avīzēs un žurnālos par dzimtenē redzēto mākslu. Latvijai atgūstot valstisko neatkarību, Laimonis Mieriņš iestājās Latvijas Mākslinieku savienība, bet par savu radošo darbu 2004. gadā saņēma Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņas fonda balvu, bet 2005. gadā – Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiras virsnieka pakāpi.

Pagājušā gada rudenī, tuvojoties savai ļoti lielajai jubilejai, gleznotāja atraitne Ilga Mieriņa ar manu starpniecību atsūtīja izcilu velti dzimtajai vietai – septiņus vīra akrila gleznojumus (starp citu, savulaik Laimonis ar Ilgu noslēdza laulību dievturu ceremonijā), kas papildina pirms astoņiem gadiem iegūto citu dāvinājumu – vienu plikņu zīmējumu. Šo burvīgo šķiņķību kā Tukuma muzeja direktrise Agrita Ozola un Tukuma Mākslas muzeja vadītāja Inese Klestrova pateicībā pieņēma. Par to uzzinām arīdzan Tukuma mākslas muzeja mājas lapā*.

Protams, ka droši vien viss dāvinājums būs skatāms kādā izstādē. Vēl jāpiebilst, ka Laimoņa Mieriņa draugi Anglijā jau atzinīgi novērtējuši jaunumu muzeja iniciatīvu un lielisko mājas lapu.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“

* http://www.tukumamuzejs.lv/lv/makslas-muzejs/?view=Laimoņa-Mieriņa-gleznu-dāvinājumsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com