Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ziedo Latvijas bibliotēkām

„Tev var atņemt visu, bet nekad – zināšanas.“

Laikraksts Latvietis Nr. 647, 2021. g. 28. apr.
Karina Pētersone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LNB-Atbalsta-biedriba

Latvijas Nacionālā bibliotēka. FOTO Reinis Hofmanis.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība (LNB Atbalsta biedrība, Biedrība) saņēmusi 30 800 EUR ziedojumu no Egona Mārča Baumaņa Austrālijā. Egons Mārcis Baumanis kopš 2016. gada regulāri atbalsta Biedrības darbu un kopumā ziedojis gandrīz 170 000 EUR. Pateicībā par ziedojumu Baumaņu ģimenes vārds iemūžināts Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Lielajā ziedotāju sienā.

Ziedojums veltīts Biedrības darbības atbalstam un palīdzējis īstenot daudzus labdarības projektus. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība ir nevalstiska sabiedriskā labuma organizācija, kas vairāk nekā 20 gadus piesaista ziedojumus, lai atbalstītu Latvijas Nacionālās bibliotēkas attīstību, palīdzētu Latvijas bibliotēkām kļūt mūsdienīgākām, pievilcīgākām, saturā bagātākām un veicinātu lasīšanu.

Egons Mārcis Baumanis ir Austrālijas latvietis, kura vecāki Fricis Augusts un Alma Baumaņi devās prom no Latvijas 2. Pasaules kara laikā. Egons Mārcis Baumanis ar ģimeni katru gadu Latvijā pavada vairākus mēnešus un ir arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītājs. Tagad bibliotēkā iemūžināti viņa paša, vecāku, sievas un bērnu vārdi. Baumaņa kunga pārliecība ir – kamēr dzīvo, nekad nepārstāj mācīties.

Egons Mārcis Baumanis stāsta: „Ar šo ziedojumu es vēlējos godināt savus vecākus un viņu mīlestību pret dzimto zemi, ko nācās pamest kara laikā. Savas dzīves laikā vecāki Latvijā vairs tā arī neatgriezās. Viņi vienmēr ar sajūsmu stāstīja par saviem jaunības gadiem Latvijā un tās skaistumu. Vecāki bija tie, kuri radīja manī lepnumu par savas tautas kultūras mantojumu. Viņi augstu vērtēja izglītību un bieži mēdza teikt, ka „Tev var atņemt visu, bet nekad – zināšanas.“ LNB Atbalsta biedrība atbalsta bērnu lasīšanas veicināšanas programmas, tādējādi arī izglītību un mīlestību pret literatūru. Sabiedrību, kas novērtē izglītību un grāmatas, es apbrīnoju un vēlos būt tai piederīgs. Es ticu, ka Latvijas Nacionālā bibliotēka ir šādas sabiedrības simbols.“

Īsi pastāstīsim par nozīmīgākajiem Biedrības pēdējā laika projektiem, kurus īstenot palīdz Baumaņu ģimenes un citu atbalstītāju ziedojumi.

Biedrība jau septīto gadu organizē lasīšanas veicināšanas programmu bērniem Grāmatu starts. Tā ir pirmā tikšanās ar bibliotēku 3–4 gadus veciem mazuļiem un viņu ģimenēm. Grāmatu starts rada interesi par grāmatām un lasīšanu, iepazīstina ar bibliotēkām un veicina lasītprieku. Projekta mērķis ir gudri nākotnes lasītāji un lai grāmatas būtu pieejamas ikvienam bērnam, neatkarīgi no ģimenes sociālās un finansiālās situācijas. Programma joprojām notiek, tikai pateicoties Biedrības ziedotājiem un pašvaldībām.

2019. gadā Biedrība izdeva rakstnieces Marinas Kosteņeckas atmiņu krājumu Mans XX gadsimts. Tā ir unikāla un personīga liecība par neseno Latvijas vēsturi. Marina Kosteņecka ir viena no Tautas frontes dibinātājām un aktīva cīnītāja par Latvijas neatkarības atjaunošanu lielajā politikā. Vēsturiskie notikumi ietekmējuši arī rakstnieces radošo un personīgo dzīvi. Tieši tādēļ rakstnieces atmiņām un dzīves stāstam ir īpaša vērtība. Pēc grāmatu iznākšanas Biedrība kopā ar Marinu Kosteņecku tiekas ar lasītājiem visā Latvijā un dāvina atmiņu krājumu bibliotēkām. Lielais pasākumu apmeklētāju skaits un patiesā interese apliecina, cik liela vērtība ir laikabiedru un vēstures aculiecinieku atmiņām, cik nepieciešams ir sabiedrībai dzirdēt iedvesmojošus dzīvesstāstus. Tiklīdz to ļaus situācija, Biedrība atsāks rīkot lasītāju tikšanās ar rakstnieci.

Pateicoties Biedrības ziedotājiem, pilnveidota LNB Bērnu literatūras centra lasītava, lai katrs bibliotēkas apmeklējums bērniem kļūtu par neaizmirstamu notikumu, rosinātu lasītprieku un radošumu. Iedvesmojoties no ārvalstu labākajiem piemēriem un ņemot vērā bērnu intereses, vide bērniem veidota vizuāli mūsdienīga, aicinoša, viegli transformējama, piemērota dažāda vecuma lasītājiem un daudzveidīgai pasākumu programmai. Pārmaiņas atzinīgi novērtējuši bērni un ģimenes, tās pamanītas arī starptautiski.

Biedrība izdevusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhitektūrai veltītas grāmatas, bet pagājušajā gadā klajā nāca pirmais izdevums, kas vienkopus ļauj iepazīt visas bibliotēkas dimensijas, tās daudzfunkcionālo raksturu un unikalitāti. Tas izdots latviešu un angļu valodā – Nākotnei izlasāmi un The Castle of Light.

Lai izceltu Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma bagātību un unikalitāti, Biedrība veido bibliotēkas suvenīrus. Tos var iegādāties bibliotēkas veikalā Draugu telpa, ar savu pirkumu atbalstot Biedrības un bibliotēkas aktivitātes. Jaunākie suvenīri ir 2021. gada galda kalendārs Priekšzīmīga kukņa un krāsošanas komplekts PUTNI – krāsu zīmuļi un kartītes ar izkrāsojamiem dažādu putnu attēliem.

Vērienīgākais 2021. gada projekts būs Iedvesmas bibliotēka. Tā ir jauna Biedrības iniciatīva, lai veicinātu pozitīvas pārmaiņas bibliotēkās un palīdzētu tām kļūt vēl mūsdienīgākām, pievilcīgākām, aicinošākām.

Bibliotekāri aicināti pieteikt savas idejas par bibliotēku pilnveidošanu un iedvesmojošākās no tām Biedrība ar ziedotāju atbalstu palīdzēs īstenot. Katru gadu Iedvesmas bibliotēkā piedalīsies 3–5 bibliotēkas, kas piedzīvos pozitīvas iekšējās vai ārējas pārmaiņas un taps par iedvesmojošām kultūrvietām. Lielajās Latvijas pilsētās vai mazos pagastos, ikvienam bibliotēkas apmeklētājam ir tiesības uz laikmetīgu bibliotēku, sakārtotu vidi un mūsdienīgu saturu.

Sirsnīgi aicinām atbalstīt Biedrības darbu ar ziedojumu. Esam pārliecināti, ka ar ziedotāju atbalstu mums izdosies paveikt skaistus, nozīmīgus un paliekošus darbus!

Ziedot iespējams:

ar kredītkarti: www.gaisma.lv;

ar bankas pārskaitījumu:

Beneficiary: Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība
Registration Nr.: 50008034971
Account Nr. : LV84HABA0551006763188
Beneficiary's bank: AS Swedbank
Address: Balasta dambis 15, Rīga,LV-1048, Latvija
BIC/S.W.I.F.T.: HABALV22

Ikviens ziedotājs atstāj par sevi nezūdošu liecību nākamajām paaudzēm, iemūžinot savu, piederīgo vai dzimtas vārdu Gaismas pilī – pie bibliotēkas lasītavām, plauktiem, galdiem un krēsliem, Lielajā ziedotāju sienā un Ziedotāju grāmatā.

Karina Pētersone,
LNB Atbalsta biedrības direktore
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com