Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„MĒNESS STARUS STĪGO“ svētki

Jauni ceļi, ierastas takas

Laikraksts Latvietis Nr. 647, 2021. g. 28. apr.
Anita Andersone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lija Andersone un Ivars Štubis. FOTO no Lijas Andersones un Ivara Štubja personīgiem arhīviem.

No kreisās: Sofija Kirsanova un Ingrīda Dārziņa. FOTO Anita Andersone.

Melburnas kori, mūziķi, tautas deju dejotāji un mākslinieki rosīgi gatavojas Mēness starus stīgo svētkiem. Gatavošanās notiek ar īpašu prieku, jo māksliniekiem liekas, ka veselu mūžību nav bijusi iespēja kopā dziedāt, kopā dejot, turklāt ar konkrētu mērķi uzstāties dzīvai publikai.

Mēness starus stīgo svētki izveidojas organiskā veidā, Lijas Andersones sen lolotam deju uzveduma vīzijas pilnveidojumam savienojoties ar šo rindiņu rakstītājas iniciatīvu rīkot mūzikas sarīkojumu Latviešu namā, lai tautiešus Melburnā savestu atpakaļ savās kopējās mājās. Deju un dziesmu svētku nogalei piebiedrojušies Viktorijas mākslinieki ar Mēness tēmas mākslas izstādi, Austrālijas Latviešu mākslinieku apvienības Viktorijas pārstāves Ilzes Nāgelas vadībā, un vietējie daiļamatnieki ar rokdarbu un rotu tirdziņu, kuru koordinē Latviešu daiļamatnieku apvienības Austrālijā locekļi Valda Jefimova un Viktors Brenners. Par izstādi un tirdziņu rīkotāji pastāstīs turpmāk.

Mēness stari danco

Novatorisks tautas deju uzvedums

Lija Andersone, jaunā horeogrāfe/dejotāja, piepilda savu vēlmi izveidot pilnmetrāžas tautas deju uzvedumu, pielietojot horeogrāfijas un iestudējuma prasmes, ko viņa ieguvusi strādājot ar profesionāliem dejotājiem, horeogrāfiem un citiem ar deju saistītajiem māksliniekiem. Izrādē piedalās tautas deju ansambļa Ritenītis dejotāji, un tā ilgs, apmēram, 50 minūtes bez pārtraukuma. Iestudējumu veidojot, ir saglabāts latviešu tautas dejas pamats, reizē pielietojot elementus no laikmetīgās dejas horeogrāfijas un uzvedumu veidošanas. Mūzika ir tapusi līdzās horeogrāfijas izveidošanai. Māksliniece ir piesaistījusi Austrālijas latvieti, komponistu un ģitāristu Ivaru Štubi, kurš patreiz veido savu mūzikas karjeru Latvijā. Jaunais komponists šajā skaņdarbā izmantojis senas latviešu dainas, kā arī oriģinālas melodijas, mūsdienīgos aranžējumos. Apgaismojums ir vēl viens spēcīgs izrādes pamatelements, kas tiek izmantots, lai bagātinātu apmeklētāju vizuālo pārdzīvojumu.

Uzvedumam sestdien, 29. maijā, būs divas izrādes, plkst. 15.00 un plkst. 18.00, lai piedāvātu plašāku iespēju apmeklēt uzvedumu, it īpaši pašreizējos apstākļos, kad jāievēro Covid-19 pulcēšanās ierobežojumi.

Mēness starus stīgo

Koru koncerts ar solistiem

Svētdienas, 30. maijā, koncertā paredzēta eklektiska latviešu komponistu mūzikas skaņdarbu programma – ar Mēness tēmu, atskaņojot arī iepriekš Melburnas Latviešu namā nedzirdētus skaņdarbus. Koncerts notiks plkst. 15.00.

Koncertā piedalīsies Melburnas jauktais koris DAINA un vīru koris VESERIS, iekļaujot programmā skaņdarbus no Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu Sidnejā (2021. g. nogalē) Kopkora koncerta repertuāra un no nākamo Latvijas Dziesmu svētku (2023. g.) Kopkora koncerta Tīrums programmas.

Koncertā piedalīsies vēl Latvijas vijolniece Sofija Kirsanova, doktorantūras kandidāte Melburnas Universitātes Konservatorijā, un debitēs jaunā trompetiste, Melburnas Universitātes Konservatorijas pirmā kursa studente Ingrīda Dārziņa. Abas mākslinieces atskaņos līdz šim Melburnā nedzirdētus latviešu komponistu skaņdarbus.

Koncerta apmeklētājiem būs arī prieks un gods iepazīties ar jaunās Latvijas vēstniecības Austrālijā pagaidu pilnvaroto lietvedi Ievu Apini, kura viesosies no Kanberas. Diplomāte aprīļa vidū uzsākusi sagatavošanas darbus Latvijas vēstniecības atvēršanai. Viņa ar prieku pieņēma aicinājumu apmeklēt Mēness starus stīgo svētkus, lai iepazītos ar Melburnas tautiešiem un lai pastāstītu par vēstniecības iecerēm.

Kā svētku veidotāji, tā dalībnieki ar sajūsmu gaida šo iespēju atkal kopā tikties, uzstāties publikas priekšā – priecēt klausītājus un priecēt sevi! Melburnas Latviešu nama saime un Rīgas kafejnīcas komanda sirsnīgi gaida jūsu iegriežoties!

Biļetes uz tautas deju uzveduma izrādēm un koncerta būs jāiegādājas iepriekš, lai nodrošinātu, ka apmeklētāju skaits Lielajā zālē sakrīt ar valdības Covid-19 pulcēšanās noteikumiem. Biļetes paredzēts pārdot caur tīmekļa portālu: trybooking.com, kaut zināmu skaitu varēs iepriekš iegādāties arī caur rīkotājiem. Pie durvīm diemžēl šoreiz nebūs iespējas nodrošināt ieeju. Informāciju par biļešu iegādi paziņos drīzumā.

Anita Andersone,
„Mēness starus stīgo“ svētku koordinatore
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com