Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Braucam uz Kei Dīz!“

Par to, kā top dokumentālā filma par Kultūras dienām

Laikraksts Latvietis Nr. 651, 2021. g. 26. maijā
Dace Pūce -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

Valts Pūce stāv pie ekrāna. FOTO Dace Pūce.

Notis. FOTO Dace Pūce.

Tuvojas ilgi gaidītās Austrālijas Latviešu Kultūras dienas. Arī es esmu viena no tām, kas tās gaida, jo tas būs brīdis, kad skatītāju vērtējumam tiks nodota dokumentālā filma par Austrālijas latviešu Kultūras dienām. Filmas nosaukums ir Braucam uz Kei Dīz!, kas ir Austrālijā dzīvojošajiem latviešiem tik pierasts, bet Latvijā, tik neparasts teiciens.

Lai taptu filma, režisors uz kādu laiku kļūst par konkrētās tēmas pētnieku, tāpēc varu teikt, ka pāris gadus nodarbojos ar Austrālijas latviešu kultūras dienu fenomena izpēti. Šis dokumentālais vēstījums par Latviešu kultūras dienām Austrālijā ir vairāk nekā tāds konspekts vai atgādinājums par latvietību, tās nozīmi, būtību, jo smalkāk un plašāk par šo var vēstīt tikai grāmatas formāts. Esmu šo kultūras svinēšanas tradīciju sev noformulējusi kā unikālu parādību visas latviešu kultūras kontekstā.

Mans darbs balstījās uz ziņkārību un atbildes meklēšanu grūti atminamai mīklai. Kā tas viss ir sācies, kā attīstījies un kāpēc šī tradīcija, neskatoties uz dažāda veida pārmaiņām, ir tomēr izdzīvojusi. Mani urdīja jautājumi, kas ir šī latvietība un vai tieši latvietība ir kaut kādā mērā saistīta ar to iekšējo nemieru, kas neļauj iesēsties savos dīvānos un aprobežoties ar ikdienas dzīvi. Meklējot atbildes, ir radies aptuveni stundas garš vēstījums par tik apjomīgu un daudzšķautnainu parādību kā latviešu kultūras dienas Austrālijā.

Filmu sāku veidot 2019. gada rudenī pēc Ilonas Brūveres ierosinājuma. Pirmajā brīdī man radās šaubas, vai es vispār varu tikt galā ar tik nopietnu un apjomīgu darbu. Tā kā šī sajūta pirms atbildīgiem projektiem man jau ir labi pazīstama, es ar to tikai sasveicinājos un ar apziņu, ka man stāv priekšā grūts un atbildīgs darbs, ķēros pie darba.

2019. gada nogalē es kopā ar operatoru Mārtiņu Jurevicu devos uz Austrāliju. Mēs viesojāmies Sidnejā, Melburnā, Adelaidē, un Latvijā es atgriezos jau ar skaidrību par to, kādai tieši jābūt šai filmai. Pirmā atziņa mani pašu nedaudz pārsteidza. Tā bija, kur ir dzīva latviešu kultūra, tur ir Latvija. Tas bija nedaudz pretrunā ar to, kāda bija mana pārliecība līdz šim. Tai, protams, sekoja arī citas, bet šī pirmā, guva apstiprinājumu katrā filmas veidošanas posmā vēl un vēl.

„Lai saglabātu latvietību Austrālijā, ir jāgrib ar to dzīvot ikdienā.“ Varu tikai pievienoties šim Brigitas Strodas, Melburnā dzimušās latvietes, apgalvojumam. Jau daudz gadus šo latvietības svētku svinēšanas stafeti viena paaudze nodod nākamajai, tādā veidā kļūdama atšķirīga un apbrīnojama ne tikai austrāliešu, bet arī mūsu, Latvijā dzīvojošo, acīs.

Filmā vēsture savijas ar šodienu, kas globālā kontekstā ir stāsts par mazu tautu ar ļoti bagātu un dzīvu kultūru. Mēs izsekojam tam, kā pirmie latvieši ieradās Austrālijā un tam, kā šodien jaunieši gatavojas svinēt latvietības svētkus – Austrālijas latviešu Jaunatnes dienas. Tieši kultūra ir tā, kas palīdz latviešiem atrast vienam otru un tālu prom no Latvijas palikt latvietim vairāk nekā 70 gadus.

Tagad notiek pēdējie montāžas darbi filmai, kas pirmo reizi koncentrātā veidā pastāsta par Kultūras dienu tradīciju Austrālijā. Tiek sacerēta mūzika un ierakstīts aizkadra teksts. Dokumentālās filmas Braucam uz Kei Dīz! pēcapstrāde tuvojas finišam, un pirmizrādi tā piedzīvos Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu atklāšanā Sidnejā, 2021. gada nogalē.

Filma tapusi ar Pasaules Brīvo Latviešu apvienības Austrālijas Kultūras dienu fonda atbalstu.

Dace Pūce
režisore, producente

Režisores Daces Pūces apbalvojumi

Pilnmetrāžas filma Manny, kas tapusi sadarbībā ar Indiju un ieguvusi Grand Prix RIFF (Indija) 2021.g. un 2. vietu Miami International Sci-Fi Film Festival 2021; European Cinematography award, best director (2020);

Pilnmetrāžas filma Bedre Grand Prix Tallin Black Night Work in Progress „Bedre'' (2019) Grand Prix Lībekas 62. Filmu festivālā Bedre (2020);

Dokumentālā filma Mēness nogurdinātais Grand Prix FEST Pitching forum (2017);

Mūzikas video Nutcracker Rock (2019) un Black Swan (2020) Labākais gada mūzikas video / Zelta Mikrofons

Showreel: https://vimeo.com/manage/videos/511524286Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com