Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Elitas Gaveles uzruna

Dārgie tautieši tālajā Austrālijā!

Laikraksts Latvietis Nr. 655, 2021. g. 23. jūnijā
Elita Gavele -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele. FOTO Ekrānuzņēmums.

LR_Arlietu_ministrija

14. jūnijā apritēja astoņdesmit gadi kopš vienas no traģiskākajām un drūmākajām dienām Latvijas tautas vēsturē; dienas, kad no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uz Sibīriju un citiem attāliem Krievijas ziemeļu apgabaliem tika izsūtīti desmitiem tūkstoši cilvēku. Tā ir diena, kad padomju okupācijas režīms veica nežēlīgu, labi izplānotu un ilgi gatavotu noziegumu pret mūsu tautām – civiliedzīvotāju masveida deportāciju.

Latvijā tas bija pavisam parasts vasaras rīts, kas nevēstīja neko ļaunu. Bet, kā izrādījās, 14. jūnija rīts atnesa ilgu, smagu un sāpīgu ceļu pretī nezināmajam, kas daudziem bija pēdējais ceļš.

No Latvijas tika izsūtīti vairāk nekā 15 000 cilvēku, no kuriem tikai nelielai daļai izdevās atgriezties Dzimtenē. Daudzi mira, neizturējuši grūto un garo ceļu lopu vagonos, daudzi – neizturējuši badu, aukstumu un smago darbu izsūtīto nometnēs.

Padomju represiju galvenais mērķis bija salauzt cilvēku gribu, iznīcināt pārliecību un ticību savai valstij, saviem ideāliem un iedvest bailes. Šīs traģiskās dienas salauza tautas un gandrīz katras Latvijas ģimenes likteni.

Ja nebūtu šo šausminošo 14. jūnija notikumu, latviešu tauta noteikti nebūtu tik izkaisīta plašajā pasaulē.

Nav ģimenes Latvijā, kuru nebūtu skāruši šie traģiskie notikumi. Arī mana ģimene nav izņēmums. Man personīgi šis ir sāpīgu atmiņu laiks, jo arī mana tēva lielo ģimeni 1949. gada 25. martā izsūtīja uz Omskas apgabalu.

Ir aizritējuši daudzi gadu desmiti, bet mūsu atmiņas un sāpes par piedzīvoto joprojām ir dzīvas. Šo dienu pieminam ik gadu gan ģimenēs, gan atceres pasākumos Latvijā un visur pasaulē, kur mīt latvieši. Bet šajos brīžos mūs vieno lūgšanas, lai vēsture nekad neatkārtotos un mūsu tautai nekad vairs nenāktos piedzīvot tās šausmas, ko nesa tālā 14. jūnija nakts.

Šogad, pieminot tās dienas notikumus, vienlaikus visā valstī un plašā pasaulē tika lasīti deportēto iedzīvotāju vārdi kā apliecinājums tam, ka mēs atceramies katru Padomju represijās zaudēto un cietušo cilvēku, un ka viņu piemiņa mūsu sirdīs dzīvos mūžīgi.

Elita Gavele
Speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos
Latvijas Republikas Ārlietu ministrija
2021. g. 14. jūnijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com