Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Nesiet ziedus!“

Pieminot 1989. g. 14. jūniju

Laikraksts Latvietis Nr. 657, 2021. g. 7. jūlijā
Ināra Sīkā -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ināra Sīkā (Zeidaka) lasa vārdus no grāmatas „These Names Accuse“. FOTO Rolands Zeidaks.

Roberts Brenners lasa vārdus no grāmatas „These Names Accuse“. FOTO Rolands Zeidaks.

Jūnija mēnesī tautieši no visām pasaules malām, ieskaitot arī mani, ceļo uz Latviju svinēt Jāņus un baudīt Latvijas vasaru. Diemžēl Covida vīrusa dēļ, tagad jau otro gadu nevaram to darīt.

Jūnija mēnesī ir gan prieki, gan bēdas.

Bet pirms Jāņu svinēšanas un tradīcijām, pieminam 14. jūniju. Jau vairākus gadus, šajā laikā man gribās atvērt grāmatu These Names Accuse.* Grāmata ir sāpēm pilna.

Sidnejas Daugavas Vanagu namā šī grāmata stāv uz galda, kur katrs var atvērt, apskatīt, pārdomāt. Katram vārdam ir dzīves stāsts, kas bija pilns ar cerībām un dzīvības, bet Padomju vara viņus aizvilka uz nezināmu sāpīgu likteni. Bija vecmāmiņas un bērni, mātes un tēvi, brāļi un māsas. Padomju Savienības genocīds pret Baltijas tautām bija brutāls un nepiedodams.

Izlasot PBLA aicinājumu šogad pieminēt 14. jūnija deportāciju 80. gadadienu, es atcerējos 14. jūnija atceri, ko rīkojām Melburnas latviešiem 1989. gadā. Pirms 32 gadiem es dzīvoju Melburnā un aktīvi darbojos Nacionālā darba grupā, kas izveidojās DV Melburnas nodaļas paspārnē. Tajā darbojās Daina & Martiņš Rumbergi, Irēne & Andris Ziedari un Ināra & Rolands Zeidaki. Grupa tika dibināta 1989. gadā marta mēnesī, un pirmā lielā akcija, ko rīkojām, bija 1989. gada 14. jūnija piemiņa ar nosaukumu NESIET ZIEDUS! Aicinājām tautiešiem 14. jūnijā nest ziedus ar domu izveidot sarkanbaltsarkanu ziedu karogu Melburnas pilsētas centrā Bourke St. Mall. Atceres galvenais mērķis bija informēt Melburnas iedzīvotājus un garāmgājējiem par Latviju un 14. jūnija notikumiem Latvijā.

Dienā bija paredzēts lasīt vārdus, nepārtraukti pēc kārtas no grāmatu These Names Accuse.* Sākām lasīt plkst. 7.00 no rīta un beidzām plkst. 19.00 vakarā. 12 stundās izlasījām vārdus līdz burtam K.

Pusdienas laikā mums apkārt pulcējās ap 350 skatītāju, un ar uzrunām piedalījās tā laika LAAJ priekšsēdis Armands Ļauļa, daži Viktorijas Parlamenta politiķi un lietuviešu pārstāvis. Čaklie Melburnas tautieši piedalījās vārdu lasīšanā, izdalīja pāri par 6000 informatīvās skrejlapiņas un stāstīja cilvēkiem par latviešiem, par zieda karogu un par 14. jūnija notikumiem Latvijā.

Visu dienu tautieši nāca ar ziediem, un ātri izveidojās divi milzīgi ziedu karogi. Bijam uzbūvējuši divus 2,5 m x 1,2 m laukumus, kas pilnībā tika aizpildīti ar ziediem. Pēc tam zieda karogi turpināja veidoties uz trotuāra vēl 10 m. Tas bija skaists un iespaidīgs skats Melburnas pilsētas centrā. Šī ideja, lasīt vārdus, nāca no 1987. g. 14. jūnija demonstrācijas, kas notika Ņujorkā, kur latvieši lasīja aizvesto vārdus no LNF grāmatas These names Accuse.*

Ināra Sīkā
Laikrakstam „Latvietis“

* „Šie vārdi apsūdz“ – grāmata ar 1941. g. 14. jūnija izsūtīto vārdu sarakstu.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com