Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kas notiek Melburnas Latviešu ciemā

Jūnija mēnesis

Laikraksts Latvietis Nr. 658, 2021. g. 13. jūlijā
Ingrīda Biezaite -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LatviesuCiems

Aizvesto piemiņas dienas atcere. Ekrānā Latvijas goda konsuls Viktorijā, Tasmānijā, Austrālijas Galvaspilsētas teritorijā un Austrālijas Ārējās teritorijās Jānis Roberts Dēliņš. FOTO no Latviešu ciema arhīva.

Dievkalpojums. Māc. Aldis Elberts. FOTO no Latviešu ciema arhīva.

Annīte sien Jāņu sieru. FOTO no Latviešu ciema arhīva.

Jāņu svinēšana Melburnas Latviešu ciemā. FOTO no Latviešu ciema arhīva.

Jāņu svinēšana Melburnas Latviešu ciemā. FOTO no Latviešu ciema arhīva.

Daila Piksone ar pašas izšūto masku kleitu. FOTO no Dailas Piksones personīgā arhīva.

Šī gada jūnijs Ciema dzīvē nesa daudz un dažādus notikumus – iepriecinošus, pārdomu raisošus un arī sargājošus.

Bija gan saulainas, gan apmākušās dienas ārā pa logu un cilvēku sirdīs.

Viens liels notikums bija tas, ka visi Ciema iedzīvotāji un arī darbinieki, kuri vēlējās, saņēma abas potes pret COVID – 19.

Divas dienas skaistos svētbrīžos tika pieminēti pirms 80 gadiem – 1941. gada 14. jūnijā aizvestie tautieši no Latvijas uz Sibīriju.

Kā katru gadu, arī šogad Anniņa kopā ar Dailu sēja Jāņu sieru. Dienu pirms Līgo dienas aprūpes nama iedzīvotāji sanāca kopā, lai pītu vainagus un dziedātu dziesmas.

Un 23. jūnijā visi sanāca kopā lielajā zālē, lai kopīgi līgotu...

Saulgrieži nu ir sagaidīti un lēnām, pacietīgi sākam gaidīt pavasari ar siltākām dienām! Un nu visu pēc kārtas...

„Aizvesto piemiņas dienas atcere“

14. jūnijā aprūpes nama iedzīvotāji pulcējās uz „Aizvesto piemiņas dienas atceri“

Vispirms tika iedegtas trīs sveces par godu visām trijām Baltijas valstīm, pieminot 1941. gada baisos notikumus.

Karogs Ciema pagalmā tika uzvilkts pusmastā. Tad visi kopīgi nodziedāja Latvijas himnu un noskatījās Baltijas valstu prezidentu kopīgo runu, Sandras Kalnietes runu un noklausījās Dainas kora sagatavoto dziesmu Mēness skaita savas zvaigznes.

Tad visi sanākušie nodziedāja Daugav's abas malas. Anna noskaitīja pašas sacerēto dzejoli Baigais gads un Zigrīda nolasīja Leonīda Breikša dzejoli Zem svešiem zvaniem un ierosināja kopīgi nodziedāt Svēts mantojums, ko visi kopīgi arī nodziedāja.

17. jūnijā aprūpes nama iedzīvotāji bija aicināti uz Aizvesto piemiņas dienas dievkalpojumu, ko vadīja mācītājs Aldis Elberts. Ļaudis pulcējās Ciema baznīciņā un pēc dievkalpojuma sekoja atmiņu stāstu pēcpusdiena, kurā uzkavējās arī mācītājs Aldis Elberts.

Pie pēcpusdienas tējas un kafijas varēja dzirdēt daudz bēdīgus atmiņu stāstus par to, kas notika Latvijā pirms 80 gadiem jūnijā.

Jāņu svinēšana

Jāņu sieru Annīte bija sagatavojusi jau dažas dienas pirms svētkiem un tad bija laiks ķerties klāt vēl vienam lielam darbam – pīt vainagus. Pagāja vesela diena, kamēr daudzie vainagi bija uzpīti. Kavējoties atmiņās un dziedot kopīgi dziesmas, diena aizskrēja nemanot.

Trešdien, 23. jūnijā, aprūpes nama ļaudis sanāca kopā Ciema lielajā zālē uz Jāņu dienas svinēšanu. Līgotājiem galvas rotāja kupli vainagi, glāzēs putoja alutiņš un traukos – dažādas sāļas un saldas uzkodas. Jāņu dienas sarīkojumu vadīja Iveta Laine. Jāņi parasti Ciemā notiek Melburnas Latviešu biedrība (MLB) vadīti, bet šogad sakarā ar Covid-19 diemžēl visa MLB valde nevarēja piedalīties un nevarēja arī piedalīties draugi, radi un mājiņu iedzīvotāji. Tā MLB pārstāvēja tikai MLB priekšsēde Iveta Laine un viņas palīdze Daila Piksone.

Vispirms Iveta pastāstīja dažādus Jāņu dienas ticējumus, to kā Jāņus svinēja sendienās, un tad arī uzdeva daudz dažādus āķīgus jautājumus.

Lai arī jautājumi nebija sarežģīti, lai uz tiem atbildētu citu reizi bija vajadzīgas zināšanas, citu reizi līdzēja veiksme. Uzvarētāji pareizas atbildes gadījumā saņēma konfektes gotiņas.

Sanākušie dziedāja Līgo dziesmas un Anniņa deklamēja dzejoli Jāņu nakts. Sanākušie baudīja uzkodas, smeķēja alutiņu un kavējās skaistās atmiņās.

Tā zīmīgā, saulainā Jāņu diena šajā puslodes pusē bija svētīta. Paldies visiem, kas piedalījās.

Dailas kleitas

Mūsu mīļā Daila, kurai rūp pasaules glābšana no daudziem atkritumiem, nu ir uzņēmusies šūt kleitas no lietotām maskām, kuras tiek izmantotas, strādājot Latviešu Ciemā. Tās pa šiem gadiem (no 2020. gada 14. jūlija) bija sakrājušās lielā daudzumā – tik daudz, lai varētu uzšūt pirmo kleitu.

Maskas pirms sašūšanas tiek izmazgātas, tad sagatavotas, lai savienotu vienu kopā ar otru. Daila stāsta: „Tās ir jāšuj ar roku, jo šujot gabaliņus kopā, tajos iesprūst šujmašīnas adata. Kad ļaudīm izrādīju savu pirmo kokteiļa kleitu, tad tūlīt pat saņēmu pasūtījumus no savām draudzenēm, kuras arī vēlas tādas. Nākamās kleitas būs garākas un tad arī šūšu vesti un svārkus!“ Daila apsolās mums tās visas izrādīt. Gaidīsim!

Ingrīda Biezaite
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com