Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Sist bumbu“ trimdā

Muzeja „Latvieši pasaulē“ Mēneša priekšmets augustā – volejbola krekls

Laikraksts Latvietis Nr. 664, 2021. g. 25. aug.
Kristīne Jansone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs

Sporta apģērbs piederējis Genādijam Ribakovam Kanādā 20. gs. 70. gados. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

MLSK volejbola vienība pēc bronzas medaļas uzvaras Kanādā 1977. gadā. Pirmā rindā no kreisās: Roberts Klaiše, Pēteris Miķelsons, Lubomirs Skladans, B. Skladans, Romāns Ribakovs, Viesturs Kalniņš (kapteinis). Aizmugurē, no kreisās: Alģerts Tomsons, Gunārs Klaiše, G. Belina, Juris Kalniņš un Juris Mazutis. FOTO I. Klaiše.

Divas latviešu sieviešu volejbola komandas – Koventrijas (Coventry) „Tērvete“ un Bredfordas (Bradford) „Trimda“, sastājušās pamīšus pēc sacensībām Bitesvelā, Lielbritānijā 1948. gada 18. septembrī. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

YMCA (Young Mens’ Christian Association, Jaunu vīriešu kristīgā asociācija) spēļu diploms latviešu komandai par pirmo vietu volejbola turnīrā Horneburgā, Vācijā, 1947. gadā. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Dažiem latviešiem tieši sports ir bijis atslēga viņu piesaistei latviešu sabiedrībai ārpus Latvijas, kamēr daudziem citiem ierasti tā bijusi piedalīšanās latviešu kultūras pasākumos, dziedot koros, dejojot tautas deju pulciņos u.c.

Pēc Otrā pasaules kara bēgļu nometnēs Eiropā latvieši veidoja savas sporta komandas, organizēja sporta spēles un treniņus. Sporta nodarbības palīdzēja ne tikai aktīvi pavadīt laiku un uzturēt labu veselību, bet arī saliedēja iemītniekus grūtajos nometnes apstākļos.

Vēlāk, iedzīvojoties jaunajās mītņu zemēs, bija pašsaprotami organizēt latviešu sporta klubus tajās pilsētās, kur bija lielākas latviešu kopienas. Latviešu komandas rīkoja sacīkstes ne tikai savā starpā, bet arī pilsētu, rajonu, pat valstu līmenī, regulāri organizēja arī sporta turnīrus. Ievērojams latviešu trimdas sporta sabiedrības notikums ārpus Latvijas bija 1985. gadā, kad Garezerā Mičigānā, ASV tika rīkotas 1. Latviešu globālās meistarsacīkstes, kurā piedalījās 200 sportistu no Austrālijas, Eiropas, Kanādas, ASV un Venecuēlas tādos sporta veidos kā volejbols, basketbols, futbols, teniss, golfs, šaušana, šahs u.c.

Latviešu sportisti un sporta komandas ārpus Latvijas aktīvi iesaistījās un veidoja arī savas mītnes zemes sporta dzīvi. Pēc Otrā pasaules kara vairāki latviešu basketbolisti bija labi pazīstami un piedalījās arī nacionālajās izlasēs, piemēram, Zviedrijā un Austrālijā.

Padomju okupācijas laikā daudzi latviešu sportisti trimdā pārstāvēja savas mītnes zemes arī olimpiādēs, kaut arī viņi medaļas neizcīnīja zem Latvijas karoga, latvieši visā pasaulē allaž bijuši lepni par viņu sasniegumiem.

Muzejs Latvieši pasaulē aktīvi vāc informāciju, stāstus, fotogrāfijas un priekšmetus, kas saistās ar latviešu sportistiem un sporta dzīvi ārpus Latvijas.

Montreālas Latviešu sporta kluba volejbola komandas krekls un jaka. Sporta apģērbs piederējis Genādijam Ribakovam Kanādā 20. gs. 70. gados.

Genadijs Ribakovs (1945) bija ilggadīgs Montreālas Latviešu sporta kluba (MLSK) volejbola vienības dalībnieks. Spēcīgā latviešu vīriešu komanda vairākkārt izcīnīja uzvaru latviešu rīkotajās spēlēs ASV un Kanādā, spēlēja arī vietējā Montreālas augstākajā līgā. 1977. gadā MLSK guva lielu panākumu, izcīnot bronzas medaļu Kanādas volejbola meistarsacīkstēs. 20. gs. 70. gadu beigās komandu pārdēvēja par Montreal Latvians, kurā spēlēja gan latvieši, gan arī cittautieši.

Kristīne Jansone,
„Latvieši pasaulē“ Muzejs un pētniecības centrsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com