Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mazdēls un vīnu lauki (18)

No Zelta piekrastes caur Voga Voga uz Vangeratu un vēl tālāk

Laikraksts Latvietis Nr. 665, 2021. g. 1. sept.
Kristaps Zariņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Smaidīgais zvejnieks ar savu trofeju – 120 kg marlīnu. FOTO Suzanna Zariņa.

„Bruņurupucis“ lien jūrā. FOTO Suzanna Zariņa.

Sešpadsmitais turpinājums. Sākums LL647, LL648, LL649, LL650, L651, LL652, LL654, LL655, LL656, LL657, LL658, LL659, LL660, LL661, LL662, LL663, LL664.

Kad ceļamies no gulēšanas, saule jau labu gabaliņu virs horizonta, bet šodien neesam lielā steigā, jo brauciens no kalniem līdz jūru nav tāls un plānojam ierasties Bermagui, kur nākošās naktsmājas sarunātas ap pusdienas laiku. Pie tam rajona karte rāda, ka mums nevajadzēs braukt atpakaļ līdz Kūmai (Cooma), lai nokļūtu pie jūras un, braucot pa taisnāko lauku ceļu, ietaupīsim ne tikai veselu pusstundu, bet arī notērēs mazāk benzīnu.

Izvēlētais ceļš labā stāvoklī, un braukšana mierīga, jo trūkst satiksmes. Pāris reizes ceļrādis iesaka griezties pa kreisi prom no mūsu izvēlētā ceļa, bet, kad redzam tikai smilšainus takas, turamies pa taisno. Aizbraucam garām arī pagriezienam, kas ved atpakaļ uz Kūmu, jo tas veda pretējā virzienā no jūras un tur, kur mēs dodamies. Bet, nē! Lauku ceļi ne vienmēr ved taisnā virzienā tā kā lido vārnas. Tikai kad iebraucām Bombālas miestiņā, apjēdzu, ka tomēr mums bija jāgriežas pa kreisi, kur rādīja uz Kūmu. Jābrauc atpakaļ un netālu aiz maldinošās ceļa zīmes atrodam pareizo pagriezienu uz jūru un naktsmājām. Cerētais laiku un benzīnu ietaupījums mirklī pazudis, bet laimīgā kārta Suzannas rājiens par manu neuzmanību un maldīšanos, kaut dūšīgs, neilgs!

Piebraucam naktsmājām Bermagui krodziņā tieši pusdienas laikā, bet neuzdrošinos pierādīt Suzannai, ka, ja nebūtu nomaldījušies, mēs būtu bijuši daudz par ātru. Tomēr istaba vēl tīrītāju rokās, un nevaram izpakot somas, bet virtuve darbojas, un paēdam pusdienas uz verandas ar lielisku skatu pāri parkam un jūrai.

Bermagui ieguva ievērību, kad jau 1880. gadā kāds šeit atrada zeltu gabaliņus jūrmalas smiltīs un iesākās zelta meklētāju plūsma, tāpat kā daudzās citās vietās Austrālijā, bet diemžēl pēc tikai pāris gadiem laimes meklētājiem zelts izbeidzās. Tomēr, šeit pat tuvumā, šodien vēl darbojās aluviālu zelta raktuve, kam ienākumi vairāk no tūristu plūsmas, nekā no zelta rakšanas vai skalošanas.

Otrais pasaules karš arī negāja secen Bermagui, kad 1943. gadā netālu no šī krasta japāņu zemūdene izšāva torpēdu un nogremdēja kuģi Dzelzs bruņinieku (Iron Knight), kas nogrima un pazuda ar visiem jūrniekiem. Gremdēšanas tiešā vieta nebija konkrēti zināma līdz pat 2006. gadam, kad beidzot atrašanas vieta tika noteikta.

Šajās dienās Bermagui pazīstamāka kā sporta, kā arī komerciālas zvejošanas bāze, jo šeit jūrā kontinentālais šelfs kļūst dziļāks jau netālu no krasta. 1936. g. Bermagui ieguva pasaules ievērību, kad slavenais amerikāņu kovboju stāstu rakstnieks un marlīnu zvejnieks Zeins Grejs (Zane Grey) šeit viesojās un pat par godu tika iecelts pa vietējo sporta zvejošanas apvienības patronu.

Kad istaba gatava un somas izpakotas, ejam pastaigāties pa galveno ielu garam veikaliem līdz zvejnieku ostai, kur no augšstāva balkona lielisks skats pār ostu un piesietajām laivām un zvejnieku traleriem līdz jūrai. Izvēlamies citu taku atpakaļ uz naktsmājām un ejam gar jūras krastmalu garām lielam smilšainam brīvdabas baseinam un laivu ūdeņos ielaišanas trasei. Turpat blakus pamatīgs galds, kur zvejnieks tīra nupat noķerto laimi gandrīz 2 m garu un 120 kg svarā marlīnu. Kad prasu, viņš paskaidro, ka bijis viens pats jūrā, un kad zivs pagrāba āķi, pūlējies vairāk nekā pusotru stundu, līdz varēja noķerto zivi ievilkt laivā. Laimīgā kārtā viņš to varēja viens pats izdarīt, citādi tā kā Hemingveja stāstā, pa ceļam atpakaļ uz krastu citi jūras zvēri būtu noēduši viņa noķerto.

Tālāk gar jūras malu pienākam pie akmens, kas iestiepjas ūdenī un pēc izskata atgādina milzīgu bruņurupuci, bet turpat arī klāt jūrā, brīvdabas peldbaseins, kurā daži peldētāji vingrinās vairākos peldēšanas stilos.

Kaut gan sludinājumos stāsta, ka apkārtnē daudz ko redzēt un darīt, un brošūru par to ir diezgan, nolēmām neskriet tālu. Pietiks ar dienišķu pastaigu un vietējo ēdienu un citu veikalu atbalstu, jo tie ir pietiekošā daudzumā un arī viesmīlīgi.

Esam jau vairāk ne kā četras nedēļas prom no mājām, un ir pienācis laiks griezties ziemeļu virzienā mājup, jo Suzannas pieteiktais atvaļinājums no darba apciemot jaundzimušo mazdēlu Līvaiju, beigsies pēc četrām dienām.

Kristaps Zariņš
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēlAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com