Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Melburnas latviešu vīru korim „Veseris“ – pusducis!

Seši ražīgi gadi

Laikraksts Latvietis Nr. 667, 2021. g. 15. sept.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Veseris

Pēc pirmā koncerta 2016. gada 20. augustā. FOTO Andris Atvars.

Veseris koristi savu 6 gadu jubileju nosvinēja zoomā. FOTO Ekrānuzņēmums.

Otrās jubilejas mēģinājums 2017. gada 31. augustā. FOTO no Roberta Birzes personīgā arhīva.

Dziesmu svētku gājiens Rīgā 2018. gada 1. jūlijā. FOTO Roberts Birze.

Veseris piedalījās Pasaules Latviešu Dienu kamermūzikas koncertā Rīgas Latviešu biedrības namā 2018. gada 3. jūlijā. FOTO no Roberta Birzes personīgā arhīva.

„Pagānu gadagrāmatas“ mēģinājums 2016. gada 19. augustā. FOTO no Roberta Birzes personīgā arhīva.

„Pagānu gadagrāmatas“ ģenerālmēģinājums Melburnas Latviešu namā 2016. gada 21. decembrī. FOTO Roberts Birze.

Trešais gadskārtējais koncerts „Venus et amor“ Latviešu ciemā 2018. gada 2. jūnijā. FOTO Janis Banikoss (Yiannis Banikos).

Bilde žurnālam „IR“ 2018. gada 14. jūnijā.

Ievadam mazliet par latviešu vīru koru vēsturi Melburnā

Pagājušā gadsimta 50. gadu sākumā bija jau krietns skaits latviešu, kas kā bēgļi ieradās Austrālijā pēc Otrā pasaules kara. Ja latvieši, tad noteikti jādzied, un nav brīnums, ka kori radās viens pēc otra visās Austrālijas pilsētās, kur vien bija apmetušies latvieši.

Pirms 70 gadiem, 1951. gadā 4. martā, Sv. Jāņa anglikāņu baznīcā Latrobes ielā notika dievkalpojums, kas bija veltīts pulkveža O. Kalpaka piemiņai. Baznīca bija dievlūdzēju pārpilna, un tajā dziedāja solists Ernests Māršaus un viņa vadītais lieliskais vīru koris Kokle. Šis koris iedibināja vīru koru tradīciju Melburnā, kas ilgus gadus turpinājās. Taču pēc tā darbības beigām Melburnā ilgus gadus nebija sava vīru kora.

Ko dara „Veseris“?

Kaut arī pagājušā un šī gada pandēmijas laikā jebkāda pulcēšanās un satikšanās, nemaz jau nerunājot par dziedāšanu, ir bijusi aizliegta, ir izpalikuši gan koru mēģinājumi klātienē, gan koncerti.

Bet Melburnas latviešu vīru koris Veseris nav pazudis, tas visu šo pandēmijas laiku turpina katru nedēļu tikties zoom platformā un cītīgi mēģināt. Jau kora pats nosaukums – Veseris – liecina par spēku un izturību. Veseris nav suvenīrs vai rotaļlieta – veseris ir darbarīks, nopietna un smaga darba darbarīks, kuru lietojot vajadzīgs gan spēks, gan izturība. Melburnas latviešu vīru kora Veseris dziedātājiem un kora vadītājiem – Sandrai un Robertam Birzēm ir spēks un ir izturība.

Pandēmijas „lockdown“ apstākļos, sākot ar 2020. gada martu, kas Melburnā ir bijis īpaši ilgs un smags (un vēl turpinās!) laiks, Veseris bez pārtraukuma ir noturējis mēģinājumus zoomā. Kad bija atļauts, Sandra un Roberts pieaicināja saujiņu koristus savā mājā, lai būtu pārstāvētas visas balsis un radītu kopskaņu. Vairāki kora Veseris koristi ir piedalījušies jauktā kora Dainas zoom mēģinājumos, kas notiek katru pirmdienas vakaru. Veseris koristi arī savu 6 gadu jubileju nosvinēja zoomā.

Kora „Veseris“ vēsture

Pirms 6 gadiem Melburnas latviešu vīru koru vēsturē, varētu teikt, sākās jauna ēra – tika izveidots latviešu vīru koris Veseris. Par tā dibināšanu atceras Sandra un Roberts Birzes:

„Dziedājām vairākus gadus Melburnas Latviešu jauktajā korī „Daina“, Zanes Riteres vadībā. Gatavojoties uz Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienām (AL54.KD) Adelaidē un 2013. g. Dziesmu un Deju svētkiem Latvijā, zinājām, ka papildus jauktā kora repertuāram ir jāapgūst arī vīru kora repertuārs. Tātad pirmie mēģi ar vīriem noskanēja mūsmājās. „Dainas“ korī vīru balsīs ir daudz spēcīgu dziedātāju, un vēlējamies sniegt viņiem iespēju apgūt visu repertuāru. Gatavojoties uz 2013. g. Dziesmu svētkiem, Roberts uzņēmās atbildību neoficiāli koordinēt vīrus, kas gribēja dziedāt vīru kora daļā. Mēģinājumus arī noturējām mūsu mājā. Jutāmies gandarīti, ka mūsu puiši piedalījās 2013. g. Dziesmu svētku Noslēguma koncertā, piedaloties gan vīru, gan jaukto koru rindās.

„Veseris“ radās pēc vairākām mūsu puišu/vīru pārrunām, ka būtu ļoti feini izveidot Melburnā vīru kori. Roberts saveda kopā savus ilggadējos draugus un kora biedrus, kā arī piesaistīja vēl savus dziedošos draugus, kas vēl nepiederēja koru sabiedrībai.“

Par to, kādēļ korim ir izvēlēts nosaukums Veseris, atceras Sandra un Roberts:

„Ilgi pārspriedām kora nosaukumu, jo dēvējām vīru sanākšanu par spēcīgu un varonīgu, un centāmies to atspoguļot nosaukumā. Mūsu brīnišķīgais mentors un mūžīgais padomdevējs Ivars Cinkuss apstiprināja mūsu izvēlēto nosaukumu. Paziņojot to sabiedrībai un sociālajos mēdijos, sapratām, ka nosaukums ir gan skanīgs un oriģināls, un turpinām to vēstīt plašākā sabiedrībā ar īpaši veidotiem T-krekliem ar „Vesera“ nosaukumu un logo.“

Sandra un Roberts ir ne tikai kora dibināšanas idejas autori, viņi ir tie, kas, pašaizliedzīgi strādājot, nu jau visus šos sešus gadus uztur kora entuziasmu un dziedāt ieinteresētību un prieku.

Pirmais kora „Veseris“ koncerts

Jau 2016. gada 20. augustā notika Melburnas latviešu vīru kora 1. koncerts. Melburnas Latviešu nama Lielā zāle bija pārpildīta, jo tas tiešām bija ļoti īpašs notikums – pēc ilga, ilga laika Melburnā atkal bija savs vīru koris! Vesera pirmā gada jubilejas koncertā publika dzirdēja pirmo pilntiesīgo kora sniegumu, demonstrējot vesela gada darbu, apmēram, 50 mēģinājumu vērtībā.

Sandra un Roberts Birzes: „Bija izveidojusies brīnišķīga iespēja veicināt gan mūzikas zināšanas, kā arī radīt tuvākas draugu saites mūsu latviešu sabiedrībā. Zinām, ka draudzība ir īpaši svarīga lieta kora saimē un vēlamies to audzināt un cienīt. Ikkatrs korists sniedz savu īpašo devumu: Edgars Vegners, Ivars Štubis un Roberts Atvars ir vadīja un diriģēja dziesmas, kā arī palīdzēja Sandrai darbā ar dziesmu apgūšanu. Paula Jaudzema ļoti niansētā perkusija deva repertuāram savu dvēseli un krāsu; viņam bieži pievienojas Miķelis Stepaņuks ar vairākiem perkusijas instrumentiem; ar ģitāras spēli atbalstīja – Ivars Štubis un Jānis Lucis, bet ar basģitāru pavadīja Dāvids Zemdegs. Pie klavierēm ir Sandra, bet stabules pūta vairāki, skatoties pēc vajadzības. Mūsu dūdu spēlētājs ir Mārtiņš Kvins; bijām tikko iegādājušies pavisam jaunas dūdas no Latvijas.“

Kas paveikts šajos sešos gados?

Sešu gadu vecumā Melburnas vīru koris Veseris ir jau pierādījis savu izaugsmi un vispusību vairākos mūzikas žanros, izceļojoties arī ar īpaši veidotiem instrumentāliem pavadījumiem. Šajā laikā arī mainījies gan dziedātāju sastāvs, gan instrumentālisti, kaut gan kodolsastāvs ir paliekošs un spēcīgs. Starp īpašajiem instrumentālistiem minami: Dāvids Zemdegs (basģitāra), Ronāns Lārmanis (eksperts perkusijas), Roberts Birze (mandolīna, stabules, dūdas un īru buzuki) un Andris Eimanis (mandolīna), Sandra Birze (klavieres), Miķelis Stepaņuks (perkusijas), Viktors Brenners (perkusijas), Kalvis Jaunalksnis (tamburīns), Justs Karantajers (ģitārists, metālists).

Arī repertuārā korim ir bijušas un joprojām ir dziesmas no vīru koru dziesmu klasikas un arī mūsdienu komponistu rakstītās dziesmas. Veseris dzied ne tikai Em. Dārziņa, J. Vītola, V. Kaminska, A. Kalniņa, A. Jurjāns, bet arī U. Prauliņa, V. Pūces, P. Plakida, Ē. Ešenvalda, R. Tigula un citu komponistu skaņdarbus.

Noteikti vēlos atgādināt par Vesera piedalīšanos Uģa Prauliņa Pagānu Gadagrāmata iestudējumā AL56. KD. Atmiņās ar dziļu cieņu pieminam režisora, nelaiķa Uģa Brikmaņa iedvesmu un dzinējspēku, palīdzot atrast katram koristam viņa iekšējo dzirksteli. Sadarbojoties ar Ivaru Cinkusu un Uģi Prauliņu, kā arī Melburnas jaukto kori Daina un lietuviešu vokālo ansambli Pamesta Klumpe bija liels gandarījums un neatkārtojams, neaizmirstams piedzīvojums. Pateicoties Ivara Cinkusa vīzijai atjaunot Pagānu gadagrāmatu, kuras pirmatskaņojums kora iestudējuma bija Gaudeamus 55 gadu jubilejā. Šo noklausoties, Sandrai un Robertam radās iedvesma ierosināt šo uzvedumu ieteikt rīcības komitejai. Un tā Melburnā, Kultūras dienu laikā notika Pagānu Gadagrāmatas pasaules pirmatskaņojums jauktā kora sastāvam.

2018. gadā Melburnas vīru koris Veseris sparīgi gatavojās uz XXVI Vispārējiem Dziesmu un XVI Deju svētkiem Latvijā. Koris piedalījās gan Pasaules Latviešu Dienu koncertos, Kopkora koncertā un Kamermūzikas koncertā un, protams, – Noslēguma koncertā Mežaparkā, dziedot gan vīru un jauktā kora repertuāru.

Pirms došanās uz Latviju 2018. gada 2. jūnijā vīru koris sniedza gadskārtējo koncertu Melburnas Latviešu ciema Lielajā zālē. Koncertā izskanēja Simtgades Noslēguma koncerta vīru kora repertuārs, izvilkumi no Uģa Prauliņa dziesmu cikla Venus et Amor, Sandra Birzes skaņdarbs Introit, Ivara Štubja tautas dziesmu apdares. Programmā iesaistījās arī mūsu iecienītais, izcilais čellists Jānis Laurs, kā arī basģitārists Dāvids Zemdegs, Ivars Štubis (ģitāra, akordeons); pie klavierēm – Sandra Birze. Diriģenta lomās dalījās Sandra Birze, Ivars Štubis un Edgars Vegners.

Latvijā, 2018. g. 2. jūlijā, Latvijā Veseris piedalījās Pasaules Latviešu Dienu kamermūzikas koncertā Rīgas Latviešu biedrības namā, pirmatskaņojot Sandras Birzes komponēto Introit vīru korim un čellistam Jānim Lauram. Veseris turpināja skanīgi atzīmēt Simtgades Dziesmu svētkus, 3. jūlijā piedaloties PLD Cilvēks. Mūžs. SKAN! Esplanādē un 8. jūlijā – XXVI Vispārējo Dziesmu svētku Noslēguma koncertā Mežaparkā.

Atgriežoties no Dziesmu svētkiem Veseris nebūt nedevās brīvdienās pēc Eiropas ceļojuma, bet cītīgi atsāka mēģinājumus un gatavojās uz AL57.KD 2018. gada decembra beigās Adelaidē. Koncertā Adelaidē Veseris atskaņoja Uģa Prauliņa ciklu Venus et Amor, piesaistot flash mob* stilā klātesošos RTU kora Gaudeamus (Latvija) koristus skaņdarba kulminācijā (Jānis Laurs – čells, Ēriks Stepaņuks – perkusijas, Ivars Štubis – akordeons, Dāvids Zemdegs – basģitāra, Sandra Birze – klavieres). Veseris arī piedalījās AL57.KD Kopkora koncertā, kā arī vakaru programmās.

Veseris turpināja aktīvi piedalīties Melburnas latviešu sabiedrības sarīkojumos. 2019. gada 19. – 21. jūlijā norisinājās Koru svētki un Melburnas jauktajā kora DAINA 35 gadu svinēšana, un Veseris piedalījās koncertā kopā ar citiem koristiem un diriģentiem no Melburnas, Adelaides un Sidnejas.

Savas pastāvēšanas sešos gados Veseris ir parādījis muzikālu vispusību, piedaloties vairākos un dažādos koncertos un kuplinājis Melburnas latviešu sabiedrības sarīkojumus, kā piemēram, Pulkveža Kalpaka un leģiona atcerē, Aizvesto 14. jūnija piemiņas atceres sarīkojumā, DV nodaļas 70. jubilejas sarīkojumā, kā arī Latvijas Universitātes gada svētkos.

Ne tikai latviešu sabiedrībai, bet arī plašākai austrāliešu sabiedrībai Veseris ir sniedzis priekšnesumus The Boite / Melbourne City Council Cultural Diversity Week, Europa Night Market (Queen Victoria Market) 2019. gada 17. aprīlī.

Melburnas Ukraiņu sabiedrības proklamēšanas dienas atcerē 2019. gada 24. augustā. Šī paša gada 6. decembrī vīru koris Veseris sniedza koncertu Tempo Rubato; diriģenti Sandra Birze un Edgars Vegners, piedaloties viesmāksliniekam – čellistam Jānim Lauram.

Veseris arvien ir centies izmeklēt un iestudēt jaunu un arī klasisko latviešu vīru kora repertuāru, īpaši tādas dziesmas, kas ir reti skanējušas Austrālijā. Pēc Uģa Prauliņa izaicinošā cikla Venus et Amor vīru koris Veseris ir iedziļinājies dzidros muzikālos atvaros – Mārtiņa Brauna ciklā ar Raiņa liriku – Daugava.

Ceram, ka drīz atkal varēsim pulcēties uz koncertiem Melburnas Latviešu namā un citur un šajos koncertos skanēs pandēmijas laikā jaunapgūtais repertuārs.

Kora „Veseris“ sadarbība ar Adelaides DV nodaļas vīru kori „Daugava“

Vīru kora Veseris koristi jau vairākus gadus ir atbalstījuši Adelaides DV vīru kori Daugava, kuplinot kora rindas un sniedzot priekšnesumus.

2016. g. 22. oktobrī 12 koristi Adelaidē piedalījās Adelaides DV sarīkojumā, izpildot Jermaka Tumša nakte un Paula Manai dzimtenei, kā arī dziedāja fragmentus no Uģa Prauliņa Pagānu gadagrāmata. Piedalījās Sandra Birze – klavieres, Dāvids Zemdegs – basģitāra, Ivars Štubis – ģitāra, Jānis Lucis – ģitāra, Pauls Jaudzems – bungas un perkusijas, Roberts Birze – dūdas.

2017. g. 21. oktobrī 12 Vesera koristi sniedza dažas dziesmas no 2018.g. Dziesmu svētku repertuāra, tai skaitā: Kalniņa Lūgšana, Kaminska Priedes un Ešenvalda Brīvība.

2018. g. 20. oktobrī, šoreiz jau pēc Dziesmu svētkiem un pirms AL Kultūras dienām Adelaidē, tikai trīs balsis – Roberts Birze, Kalvis Jaunalksnis, Tomas Kalējs un Sandra Birze (klavieres, balss) pievienojās ar Adelaides DV nodaļas vīru korim Daugava.

2019. g. 12. oktobrī, kad Adelaides DV nodaļas vīru koris Daugava svinēja savu 50 gadu dibināšanas jubileju no veseriešiem piedalījās12 dziedātāji, uzstājoties ar vīru kora klasiku un arī dažām dziesmām no Mārtiņa Brauna (Rainis) dziesmu cikla Daugava. Kā parasti Veseris nodziedāju trešo daļu kopā ar Adelaides vīru kori, kā arī Sandra Birze – klavieres, Dāvids Zemdegs – basģitāra, Andris Eimanis – mandolīna, Roberts Birze – īru bazuki, Kalvis Jaunalksnis – tamburīns.

Pēdējais no sarīkojumiem, kuros Veseris piedalījies Adelaidē, bija 2021. gada 13. martā – Lielā Junda – DV 75 gadu dibināšanas svinības; 8 balsis, divas dziesmas: Aiz tiem augstiem kalniem un Vārna kliedza, vārna brēca, kuras aranžējis Edgars Linde, un tieši Veserim šim koncertam pārveidoja tās klavierēm un čellam (Klavieres – Sandra Birze, čella – Jānis Laurs.)

Komponistes Lauras Jēkabsones** vēlējums vīru korim „Veseris“ jubilejā

Balss ir skaistākais mūzikas instruments, bet vēl jo skaistāks tas top, kad cilvēks dzied no visas sirds. Tieši tāpēc es jūtu ļoti lielu cieņu un apbrīnu, skatoties un klausoties vīru kori „Veseris“, jo kad viņi dzied, tad patiešām no visas sirds un dvēseles!

Daudz laimes jubilejā un par spīti visam, lai šis laiks mums māca izturību, trenē pacietību un galu galā atgādina, cik ļoti īpaši ir tie brīži, kad varam sanākt kopā un muzicēt!

Lai skan!

Pievienojos komponistes vēlējumam – lai šis laiks māca gan mums, gan jums – koristiem izturību, trenē un norūda mūsu pacietību, kā arī atgādina mācēt novērtēt to, cik brīnišķīgi ir tie brīži, kad var pulcēties un kopā dziedāt.

Seši kora pastāvēšanas gadi pagājuši ar darbu un dziesmu. Sveicu koristus un tā vadītājus – Sandru un Robertu Birzes kora Veseris pusduča dzimšanas dienā! Uz tikšanos nākamajos Vesera koncertos.

Uz veserību!

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“

* Angliski – zibakcija

** Laura Jēkabsone korim veltījusi savu kompozīciju „Es bij' puika, man bij' vara“ (tautas dziesmas vārdi), kuru korim ļoti patīk izpildīt, jo komponiste izcili sadzirdējusi katra korista personību.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com