Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Teātris turpinās arī neklātienē

„Durvis 42 (43, 44)“ – SLT sniegumā

Laikraksts Latvietis Nr. 667, 2021. g. 15. sept.
Jānis Kārkliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SLT

Ivars Apelis un Ilona Brūvere. FOTO Ekrānuzņēmums.

Ilze (Bonija) Viļuma un Jānis Grauds. FOTO Ekrānuzņēmums.

Andris Kariks un Anita Kaze. FOTO Ekrānuzņēmums.

Kopš Covid-19 pandēmijas izcelšanās pagājušā gada sākumā, arī latviešu teātris stingri cietis. Klātienē izrādes tikpat kā nav notikušas. Teātra cilvēki gan tik viegli nepadodas, un jau pagājušo gadu sāka parādīties latviešu teātra izrādes neklātienē. Līdz šim tās tika iestudētas galvenokārt Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Šīs izrādes ar prieku un interesi noskatījos un domāju, vai arī mēs šeit Austrālijā kaut ko tādu varētu paveikt?

Pagājušā nedēļā saņēmu ielūgumu no Sidnejas Latviešu teātra (SLT) pieslēgties neklātienes izrādei Zoom platformā. Tikšot izrādīta Aivas Birbeles viencēliena luga Durvis 42 (43, 44). Ar prieku un interesi gaidīju izrādi.

Apsveicu Sidnejas Latviešu teātri, aktierus, tehnisko personālu un režisori Ilonu Brūveri par uzņēmību. Izrāde, kaut īsa, bija pirmklasīgi sagatavota un pierādīja, ka arī mēs Austrālijā varam iestudēt un izrādīt izrādes neklātienē. Vēlos apsveikt ne vien Ilonu Brūveri, kā režisori, aktrisi un šī iestudējuma īstenotāju, bet arī aktierus Ivaru Apeli, Jāni Graudu, Andri Kariku, Anitu Kazi un Ilzi (Boniju) Viļumu un tehniskos darbiniekus – Jāni Čečiņu un Ojāru Gresti. Jūs tiešām esat malači! Aktieri bija ne tik no Sidnejas, bet piedalījās arī viens aktieris – Ivars Apelis no Melburnas. Ivars ilgus gadus dzīvoja Sidnejā un aktīvi darbojās Sidnejas Latviešu teātrī, bet tagad dzīvo Latviešu ciemā Melburnā. Te redzam priekšrocību, sagatavojot teātra izrādes neklātienē. Tajās var piedalīties cilvēki no vairākām pilsētām. Durvis 42 (43, 44) izrādē piedalījās aktieri tikai no Austrālijas, bet esmu arī noskatījies neklātienes izrādes no Eiropas, kur aktieri piedalījušies no trijām un pat vairāk valstīm. Liekas, šāda veida izrāžu iespējām nav robežu.

Otra priekšrocība saistās ar mums – publiku. Ne tik vien mēs varam izrādes noskatīties, sēžot mājās, mums nav pat jādzīvo tajā pilsētā, kur izrāde tiek sagatavota, kur nu vēl tajā pat zemē. Cik ievēroju, ka Durvis izrādi noskatījās ne vien sidnejieši un tautieši no gandrīz visām galvaspilsētām Austrālijā, bet arī no visas plašās pasaules. Ievēroju, ka izrādi skatījās tautieši ASV, Latvijā un citur Eiropā. Ar šo Sidnejas Latviešu teātris un, cerams, latviešu teātris Austrālijā tiks izrādīts visā pasaulē, kur iespējams daudzi pat nezin, ka mums Austrālijā tiek iestudētas latviešu autoru lugas.

Bija arī jauki, ka izrāde notika neklātienes platformā, šajā gadījumā – Zoom, kas nozīmēja, ka varējām justies, ka esam ieradušies teātra izrādē. Mums bija iespēja satikties un parunāties pirms izrādes, kā arī pārrunāt to, ko bijām redzējuši pēc izrādes. Bija jauki redzēt, ka mūsu vidū bija Pasaules Latviešu amatieru teātra savienības (PLATS) priekšniece Māra Lewis no ASV, kura apsveica SLT un pateicās par izrādi.

Sirsnīgs paldies Sidnejas Latviešu teātrim par sniegumu un uzņēmību! Ceru nākotnē redzēt vēl kādu SLT neklātienes izrādi pat tad, kad mums atkal būs atļauts ceļot un tikties klātienē. Cerība, ka redzēsim arī neklātienes izrādes no Austrālijas Latviešu teātra un teātra entuziastiem citās pilsētās Austrālijā, kur pašlaik nav latviešu teātra ansambļi.

Pandēmija pierādījusi, ka taisnība Raiņa vārdiem – Pastāvēs, kas pārvērtīsies.

Jānis Kārkliņš
Laikrakstam „Latvietis“

Izrādi var noskatīties, apmeklējot Sidnejas Latviešu biedrības (SLB) mājas lapu: http://www.slb.org.au/Pages_supplementary/SLT_Durvis_video_2021.htmAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com