Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

„Savējie“ un pārējie

Laikraksts Latvietis Nr. 670, 2021. g. 6. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Cilvēka daba ir būt sabiedriskam. Mums patīk, ka mēs patīkam un ka varam justies daļa no kopuma. Ja ir grūtāk justies kā daļai no visas plašās cilvēces, tad vismaz kā daļai no „savējiem“. Bet kā šie „savējie“ tiek definēti un izveidoti?

Var būt ģeogrāfiski noteiktas pakāpes: pats – ģimene – apkaime – pilsēta – valsts – visa cilvēce. Lojalitāte var būt ļoti nikna jebkurā no šīm pakāpēm. Šādas tēmas ir daudz apspēlētas literatūrā. Sākot ar ģimenes naidiem, kā, piemēram, Šekspīra lugā „Romeo un Džuljeta“, kur visam pamats ir Monteki un Kapuletu dzimtu naids. „Vestsaidas stāsts“ (West Side Story) pārceļ Romeo un Džuljetu modernajos laikos, un paplašina ģimenes naidu uz bandu jeb apkaimju naidu.

Futbola sacensības starp dažādām pilsētām vai dažādām valstīm var izraisīt visspēcīgākās emocijas. Kari starp valstīm ir tēma nesaskaitāmām grāmatām un filmām.

Tā kā vairs neesam tikai sava miesta iedzīvotāji, un ir iespējas gan ceļot ārpus savām ģeogrāfiskām robežām, gan apvienoties virtuālā vidē, piemēram, sociālos medijos, šādus grupējumus var veidot sabiedrības šķērsgriezumā. Biedrības, interešu grupas, darba kolektīvi – visi var būt bez šaurām telpiskām robežām un var pat apvienot vienu uzskatu ļaudis visā pasaulē.

Naids gan nav vienīgā emocija, kas var definēt kādus „savējos“. Var arī būt pozitīvas emocijas, kā ģimenes mīlestība un savas zemes patriotisms. Bet naids, diemžēl, bieži ir spēcīgākais, un tāpēc dažādu grupu vadoņi nereti mākslīgi izveido „kopīgo ienaidnieku“, lai naidu pret to izmantotu grupas saliedētībai.

Pasaules mērogā ir labi zināms, ka valsts vadoņiem var būt ērti uzkūdīt naidu pret citu valsti, lai novērstu uzmanību no paša un pašmājas trūkumiem. Tādā veidā Krievijā tiek mērķtiecīgi veidots negatīvs Baltijas valstu un NATO tēls, lai būtu ārējais ienaidnieks, kas vainīgs par visu ļauno. Darba kolektīvos var atrast ļaunos tēlus bijušajos darbiniekos, vai arī kā padomju laikos rīkot „biedru tiesas“ lai „atmaskotu“ vainīgo pašu starpā.

Bet vadoņiem bieži nepietiek ar kopīgo ienaidnieku. Tie vēlas arī paši būt mīlēti, un tāpēc rīko viltus vēlēšanas ar jau zināmu iznākumu, vai darba kolektīvā liek darbiniekiem parakstīt vadonim atbalsta vēstules.

Šodienas „anti-vakserus“ vieno „savējo“ sajūta un naids pret ārstiem un valdību. Cilvēki jūtas labi starp domubiedriem, kritiskā domāšana ir ierobežota, un tāpēc bez sirdsapziņas pārmetumiem izplata dezinformāciju un klajus melus.

Diemžēl, dezinformācija pandēmijas laikā noved pie mokām un reālas nāves. Nav viegli pārsist „savējo“ bruņas, pat ar patiesību.

GN
2021. g. 6. okt.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com