Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Par ko te iet runa?

Koncertlekcijas Kultūras dienās

Laikraksts Latvietis Nr. 670, 2021. g. 6. okt.
Ilona Brūvere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021_Orange

Dzintra Erliha pie Sidnejas Operas nama. FOTO Ojārs Greste.

Ja tiek pieminēta Hildegard von Bingen? Nu, ja pieliekam klāt Klara Schuman? Kā par Elena Kats-Chernin? Nu labi, tad teiksim – Lūcija Garūta? Vai ir skaidrs, ja saku Ella Mačēna un Aija Dragūna? Nu, protams! Visas minētās sievietes ir komponistes, bet, cik mēs pazīstam un zinām tieši par latviešu komponistēm?

Kad iepazinos ar apdāvināto un apbalvoto pianisti Dzintru Erlihu, viņa rakstīja grāmatu par Lūciju Garūtu un viņas mūziku. Sāku domāt. Dziedu korī, tātad pazīstu Lūcijas Garūtas kora kompozīcijas un skatos kinofilmas, tātad Lolitas Ritmanes vārds arī nav svešs... un tad... kas vēl... vai tad ir jāiztiek ar angļu izcelsmes komponistēm, vienalga cik foršām?

Sarunas ar Dzintru turpinājās, un man atvērās durvis uz pavisam nepazīstamu pasauli. Tai laikā jau sākam domāt par AL58.KD programmu. Dzintra bija priecīga piedalīties koncertuzvedumos, bet mēs gribējām intīmāku iepazīšanos ar Latvijas komponistēm un tā uzplauka koncertlekcijas ideja.

Un kas tas par zvēru? Tā ir izklaide kopā ar pianisti, kas spēj uzturēt līdzsvaru starp informāciju, mūzikas starpskaņām un maģisku jūtu iedarbināšanu, izmantojot kaisli, ieskatu un zināšanas. Nu dabīgi, dzirdēsim izvilkumus no vairākiem darbiem (8) un iepazīsimies ar latviešu komponistēm (5).

Dzintra Erliha pati raksta: „Koncertlekcijā skanēs piecu atšķirīgu, talantīgu komponistu – sieviešu klaviermūzika no 20.gs. sākuma līdz mūsdienām: Lūcijas Garūtas, Daces Aperānes, Lolitas Ritmanes, Mārītes Dombrovskas un Sabīnes Ķezberes klavierdarbi. Katrs skaņdarbs atklāj savas krāsas un emocijas latviešu klaviermūzikā – no maigi trauslām līdz pat spēcīgi vīrišķīgām. Katrai no šīm komponistēm ir nozīmīga vieta manā dzīvē.“ Un kad izlasa pēdējo teikumu, tad var saprast, ka tā nebūs nekāda akadēmiska lekcija vai vienmuļa mūzikas atskandināšana, bet kaut kas, kas ir nozīmīgs un vērtīgs, kas tiek izpildīts ar visu sirdi un dvēseli.

Tātad uz redzēšanos Dzintras Erlihas koncertlekcijā: Veltījumi. Sievietes komponistes latviešu klaviermūzikā 20. –21. gadsimtā.

Varēs pirkt biļetes un piedalīties vai nu klātienē, vai virtuālā veidā.

Ilona
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com