Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kašķi karantīnā – „taisni kā mājās“!

Sidnejas Latviešu teātra pirmā ZOOM izrāde

Laikraksts Latvietis Nr. 670, 2021. g. 6. okt.
Baiba Haringtona - (Harrington)


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SLT

Ivars Apelis un Ilona Brūvere. FOTO Ojāra Grestes kolāža.

Ilze (Bonija) Viļuma un Jānis Grauds. FOTO Ojāra Grestes kolāža.

Andris Kariks un Anita Kaze. FOTO Ojāra Grestes kolāža.

Pa mājām vien dzīvojam. Ciemos nedrīkstam iet, un nevienu ciemiņu savās mājās nedrīkstam pieņemt. Tādi jau trešo mēnesi ir Covid-19 ierobežojumi Sidnejā. Tāpat kā mirstīgiem cilvēkiem arī Sidnejas Latviešu teātra (SLT) aktieriem ir katram jātup savās mājās. Kopā nedrīkst sanākt. Bet aktieri nav apturami. Atkal izgudrojuši kaut ko jaunu! Aicina uz SLT Zoom izrādi. Sestdien, 4. septembrī, plkst. 17.00 pēc Sidnejas laika būšot Aivas Birbeles lugas Durvis Nr. 42 (43,44) pirmizrāde. Biļetes par velti, bet jāpiesakās ir.

Aiva Birbele ir aktrise, stāvkomiķe un raksta satīriskas lugas ar pamelnu humoru. Tēmas ir mūsdienīgas, ar dzīvu, vienkāršu, trāpīgu valodu. SLT agrāk iestudētās Birbeles lugas – Zaļā zona un Tāda es esmu labi padevās. Šoreiz iestudētā luga Durvis 42 notiek Covid pandēmijas ierobežojumu laikā. Divi cilvēki pavada ilgstošu laiku karantīnā Durvīs 42. Režisore Ilona Brūvere ir lugu nedaudz mainījusi un blakus pielikusi vēl divas durvis (Nr.43 un 44). Notikumi tie paši, bet katrā dzīvoklī cits pāris. Divu aktieru lomas sadalītas starp sešiem.

SLT ir ražīgs. Covid pandēmijas laikā gādāja iespēju mājās noskatīties dažas agrāk uzvestas lugas, to skaitā Skroderdienas Silmačos un Makss un Morics. Pašlaik Sidnejas Latviešu biedrības mājas lapā ir pieejamas Birbeles lugas Zaļā zona un Durvis 42 (43,44)*. Šogad maijā uz skatuves Sidnejā uzveda Ivetas Salgrāves lugu Līču vilinājums. Paspēja pat uz Melburnu aizvest pirms sērga atkal uzliesmoja. Malači!

Tāpēc, ka Sidnejā ir mājsēdes laiks, SLT nolēma izmēģināt teātri spēlēt Zoom telpā. Piedalās aktieri Ilona Brūvere, Ivars Apelis, Jānis Grauds, Ilze (Bonija) Viļuma, Andris Kariks, Anita Kazis un kā tehniskie darbinieki – Jānis Čečiņš un Ojārs Greste. Ivars dzīvo Melburnā, Anita – Zilajos kalnos, pārējie Sidnejā. Sanāk kopā Zoom telpā. SLT kaut ko tādu dara pirmo reizi. Vajadzīgi vairāki mēģinājumi. Katram aktierim ir savs ekrāns (vai lodziņš). Starp ekrāniem ir jāizstrādā saspēle. Ir jāmēģina katram savās mājās ar otru aktieri, cik iespējams, saskaņot apgaismojumu, galvas lielumu un fonu. Ar Zoom uzņemtās ainas Ojārs Greste sastiķē, starpā saliek paskaidrojumus un pieskaņo mūziku.

Tauta uz izrādi sāk ierasties kādas 15 minūtes pirms izsludinātā laika. Nāk no Austrālijas un pasaules malu malām. Mēro tālus ceļus nevis kilometros, bet laikā. No San Francisko pusnakts pievienojās Māra Lēvisa (Lewis), Pasaules latviešu amatieru teātru sabiedrības (PLATS) valdes priekšsēde. No Anglijas brokastu laikā kādā Zoom lodziņā parādās Dēkla Tērmane. Neapzinās, ka ir redzama, un mierīgi savā nodabā gatavo plūmju plātsmaizi. No Latvijas pulksten desmitiem rītā ierodas Sintija Bernava. Pievienojās vairāk par simts cilvēku. Priecājās redzot draugus un paziņas. Krustām šķērsām sasveicinās un sarunājās.

Pēteris Bernhards, taisnā ceļā no Brisbanes Latviešu nama, pacilāti stāsta, ka tur bijuši kādi 40 cilvēki, Inga Francis rādījusi filmu par Sibīrijas bērniem, Ināra Strunga stāstījusi par savu grāmatu No Sibīrijas uz Sidneju (From Siberia to Sydney). Rādīta arī kuģa Anna Salen 1950. gada brauciena filma, kurā no Vācijas uz Pertu pārvesti dīpīši (DP), to skaitā Pēteris, citi latvieši un arī ungāri. Kāds ungārs braucienā esot uzņēmis filmu, un tā glabājoties Kanberā, Austrālijas Nacionālajā filmu arhīvā. Tā esot vienīgā kāda dīpīšu kuģa braucienā uzņemtā filma. Citas neesot. Drīz pēc pieciem jautrās sarunas ir jābeidz un mikrofoni jāizslēdz.

Priekšā stājas SLT priekšsēde Ilona Brūvere ar ievadu. Ir sajūsmināta, ka Zoom telpā var satikties, priecāties un spēlēt teātri. Iedvesma nākusi no Māras Lēvisas un citu PLATS dalībnieku pagājušā gada virtuālajiem teātra lugu lasījumiem. Ilona ar meitu Klāru Brūveri ir Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu (KD) rīkotājas. Covida dēļ kārtējās KD 2020. gadā tika uz gadu atceltas. Ilona apgalvo, ka šī gada beigās Sidnejā tās noteikti notiks, lai gan nav vēl skaidrs, vai klātienē, virtuāli, vai abējādi. Tāpēc grib zināt, ko cilvēki domā, un kā patīk šodienas eksperiments. Aicina sniegt atsauksmes un ieteikumus. Novēl tādu pašu prieku, skatītājiem skatoties, kāds teātriniekiem bijis, izrādi gatavojot.

Durvis 42 (43,44) sākas ar radio ziņojumu skaidrā, izteiksmīgā balsī, ka Covid pandēmijas laikā alkohola patēriņš ir paaugstinājies, un ka sabiedrībā vairojās psiholoģiskās veselības problēmas. Runātāja ir Baiba Runce un ieraksts ir ņemts no Atvērtie Faili programmas. Ziņojumu atmaksājās uzmanīgi noklausīties, lai iejustos apstākļos. Pirmās ainas noskaņa ir lustīga Brindisi (Džuzepe Verdi Traviata) tosta dziesmas pavadījumā. Acu priekšā, tikpat kā tautas pasakā, galdiņš sāk klāties. Durvīs 42 divi cilvēki sēž pie smalki uzklāta galda – ir sudraba dakšiņas un paella ar garnelēm. Viņš paceļ vīna pudeli, it kā taisās viņai ieliet vīnu. Glāze nav redzama – tā ir zem ekrāna. Pēc brītiņa viņa savā ekrānā paceļ glāzi, kurā vīns ir ieliets. Tātad abi ir vienā istabā! Teatrālā ilūzija ir izdevusies. Šī ir trešā karantīnas diena, un abi ir laimīgi būt kopā. Tomēr gandrīz nemanot pirmās pavisam sīkās plaisas pazīmes sāk parādīties. Vairs nepietiek ar to, kas ir. Viņš grib pasūtīt vairāk vīna, bet viņa saka, ka vīna netrūkst un piegāde neapsīks. Viņa ilgojās pēc čilī mērces.

Karantīnā laiks paiet lēnām, kā bēru gājienā ar Sēru maršs: sonate op. 35 (Frideriks Šopēns) mūzikas pavadījumu. Pienāk karantīnas 18. diena un otrā aina. Durvīs 43 abi ir kašķīgi. Alkohols ir darījis savu! Viņš tāds kā apjucis, vairs it kā nezina, vai pats klauvējis, vai kāds no otras puses. Nav īsti skaidrs (arī trešajā ainā), vai tur ir viena, vai divas istabas. Nav jau jāzina, bet neskaidrība nedaudz novērš uzmanību no galvenā.

Karantīnas 44. diena pienāk ar dramatisku mūziku – D'Oreste d'Ajace (no Volfganga Amadeja Mocarta operas Idomineo). Durvīs 44 skats tomēr mājīgs ar picu un mobilo telefonu. Trešā aina beidzas dramatiski. Tad nāk kredīti ar Volfganga Amadeja Mocarta operas Dons Žuans (Fināls) pavadījumu.

Teātris tikko sācies, un nu jau galā! Varēja gan būt garāks! Kāds iesmejas un iesaucas – „Taisni kā mājās!“ Dialogs patiešām tā kā dzirdēts, un situācijas arī nav svešas. Saspēle saistoša, un katrs aktieris savu lomu lieliski nospēlējis. Ilūzija ir izdevusies. Nāk pateicības un apsveikumi no visām pusēm. Apsveic par panākumiem un uzdrošināšanos. Nāk ieteikumi iestudēt arī Minhauzena precības, vai Kaleidoskopu. Tos pieņem nopietni. Par Mērnieku laiku ieteikumu pasmejas. Ilona tomēr izsaka domu, ka varbūt varētu, ja citi pasaules latviešu teātri uzņemtos kādas nodaļas iestudēt. Pārrunas un prieki vēl labu laiku turpinās, līdz pienāk laiks atgriezties ikdienā.

SLT apbrīnojami labi prot izmantot tehnoloģiju. Pat no ilgstošas izolācijas mājās varējām pakavēties sabiedrībā un baudīt kultūru. Izmēģinājums ir izdevies! Atmiņā paliek Ilzes Nāgelas vārdi – „Ledus ir sakustējies, un nu tikai uz priekšu!“

Baiba Haringtona (Harrington)
Laikrakstam „Latvietis“

* http://slb.org.au/Pages_supplementary/SLT_Durvis_video_2021.htmAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com