Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Raganiņu klapatas“

Jauna izrāde Sidnejas Latviešu teātrī

Laikraksts Latvietis Nr. 674, 2021. g. 3. nov.
Jānis Grauds -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

Anita Grīniece. FOTO no Anitas Grīnieces personīgā arhīva.

Sidnejas Latviešu teātris (SLT) AL58.KD uzvedīs Anitas Grīnieces viencēlienu Raganiņu klapatas – izrādi, kas piemērota kā bērniem, tā arī pieaugušajiem. Vispirms vēlos jūs iepazīstināt ar lugas autori Anitu Grīnieci – dramaturģi un žurnālisti. Viņa par sevi raksta:

„Neesmu vairs jauna, bet arī pensijas gados vēl nē – tā ap vidu. Man ir labs vīrs, jauki divi dēli un brīnišķīgs mazdēliņš Krists. Jā, arī mīlīga kaķenīte Beta. Dzīvoju pamatā Salaspilī – tas ir netālu no Rīgas.

Savulaik esmu beigusi Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatoriju un pēc tam Latvijas Kultūras akadēmijas maģistrantūru, ir mākslas maģistra grāds. Ilgu laiku strādāju Smiltenē, ļoti latviskā un skaistā Vidzemes pilsētiņā par Tautas teātra režisori. Iestudējām tikai latviešu autoru darbus, sākot ar Alunānu, Blaumani un beidzot ar Hermani Paukšu un Leldi Stumbri. Režisēju arī pilsētas svētkus, koncertus utt.

Lugas sāku rakstīt pirms kādiem divdesmit gadiem, un tagad dramaturģija kļuvusi par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. 2014. gadā ieguvu LKKA/LAA sniegto Autora bezgalības balvu, jo manas ludziņas šajā gadā tikušas iestudētas visvairāk.

Raganiņu klapatas – jā, raganiņu tēma man ir tuva. Varbūt tāpēc, ka bērnībā un jaunībā dzīvoju vietā Ragana (apmēram 40 km no Rīgas pie Valmieras šosejas). Raganiņas – viņas taču nav ļaunas, tikai draiskas, vai ne? Vismaz tā es par viņām vienmēr esmu domājusi. Kā par daļu no tautas folkloras. Tiesa, Raganai (vietai) ir arī skumja teika; to esmu atklājusi lugā Raganas priede. Savukārt par to, kā pavadīt gada īsāko nakti, stāstīts ludziņā Raganiņu Jāņi.

Ar cieņu,

Anita Grīniece.“

Un viņas mājas lapā lasām: „Pasaule ir pārāk brīnumaina, lai par to klusētu. Un pat klusumā skan vārdi. Atliek tos vien uzlikt uz papīra...

Katrs šos vārdus lasīs savādāk, katrs atcerēsies kaut ko citu un katrs vēlēsies kaut ko citu. Tāda taču ir dzīve, kur mēs katrs esam savādāki, un nav tādas vienīgās mērauklas, ar kuru mūsu mūžu izmērīt – tas ir labs un tas atkal slikts. Nav... Bet katrs mūžs taču ir tā vērts, lai to pieminētu. Noteikti.“

Anitas Grīnieces viencēlienu Pagasta nabags SLT izrādīja 2009. gadā.

Par ludziņu un aktieriem varēsiet uzzināt, kad būsim tuvāk izrādei.

Jānis Grauds
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com