Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Raganiņu klapatas“

Sidnejas Latviešu teātra izrāde AL58.KD

Laikraksts Latvietis Nr. 679, 2021. g. 8. dec.
Jānis Grauds -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

No kreisās: Selga Tuktēna, Lāra Veidnere, Kārla Tuktēna, Ilona Brūvere. FOTO Jānis Grauds.

Sidnejas Latviešu teātris (SLT) iestudē Anitas Grīnieces viencēlienu Raganiņu klapatas un to izrādīs Kultūras dienu laikā Sidnejā. Par Anitu Grīnieci jau rakstīju, tagad – par lugu.

Lugu izvēlējos, lai tā būtu piemērota kā jauniem, tā arī pieaugušiem – pasaka ar vieglu tēmu – slinkuma pārmācīšana, izpalīdzība. Mātei piecas meitas, kas jāizprecina, un tas sagādā galvassāpes, jo meitas pamatā slinkas, un kas slinku gribētu ņemt par sievu.

Ragana, dažkārt arī spīgana, latviešu un lietuviešu mitoloģijā ir parasti sieviešu kārtas būtne ar burvju spējām. Pasakās un teikās viņas ar burvestību palīdzību vēl citiem cilvēkiem ļaunu, bet ne Grīnieces raganas; viņas pamatā nav ļaunas, dzīvo savu dzīvi un nevienam nedara pāri.

Raganai (Ilona Brūvere) piecas meitas – Amālija (Kira Bruzgule), kam svarīgākais ir viņas izskats, frizūra, Jozefina (Klāra Brūvere), kam miegs mīļāks par darbu, Rozālija (Selga Tuktēna), kas dauzās par pasauli, Milija (Kārla Tuktēna), kam pārmērīga aizraušanās ar svara ieturēšanu un, protams, mīļākā un jaunākā – Cildiņa (Lāra Veidnere), kas ir gatava palīdzēt mammai, bet vēl nav precību gados. Tās ir raganiņas un, kā jau māsas, kādreiz savā starpā sadarbojas, kādreiz saplēšas, bet vienmēr grib būt pirmās kā pie ēdienu skapīša, tā arī pie preciniekiem.

Klapatas – neizraisa dzīves vai nāves situācijas, bet grūtības, jucekli, nepatikšanas, haosu. Komiskas situācijas – smieklus. Vairāk neizpaudīšu, tad būtu jābrīdina ar spoiler alert* – pašiem jānāk skatīties.

No lugas:

Ragana: Ak, posts un bēdas ar jums! Cita par citu slinkāka. Kurš jūs tādas precēs?! Ak jūs, slinkuma maisi! Ak, jūs, neprašas! Pat putru nepalīdzat izvārīt!

Raganiņas aizbildinās, kad mamma lūdz palīdzēt;

Rozālija: Es nevaru, man rokas netīras.

Jozefīne: Es arī nevaru. Man pirksts sāp.

Amālija: Es nepavisam nevaru. Man tak tā loka jāpabeidz.

Ansamblī redzēsiet kā pieredzējušas aktrises, tā arī jaunas sejas; diemžēl – neviena puiša. Uz redzēšanos izrādē! Atgādinu, ka tā piemērota arī bērniem – ņemiet līdzi: pirmdien, 27. decembrī, plkst.17.00 vai trešdien, 29. decembrī, plkst.14.00 Sidnejas Latviešu namā.

Jānis Grauds
Laikrakstam „Latvietis“

* Angl.: Spoilera brīdinājums. Atklās zīmīgu informāciju par stāstu, sabojājot skatītāja baudu.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com