Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Matisons atkal uzvaras tribīnē

Latviešu šaha klubs Adelaidē

Laikraksts Latvietis Nr. 679, 2021. g. 8. dec.
Aivars Līdums -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Aivars Līdums, Pēteris Balards (Peter Ballard), IM Trevor Tao, Maikls Hofs (Michael Hoff), Robert Hoile. FOTO no Aivara Līduma personīgā arhīva.

Latviešu, Adelaidē 1953. gadā dibinātā šaha kluba Matisona „A“ komanda, šogad atkal reiz triumfē Dienvidaustrālijas meistarsacīkstēs. Piedalījās deviņas labākās komandas.

Matisons ar pārliecinošu uzvaru ieņēma 1. vietu ar 24 punktiem, atstājot 2. vietā Modbury ar 18.5 punktiem un 3. vietā Adelaide ar 17.5 punktiem. Matisona četriniekā cīnījās IM Trevor Tao, Maikls Hofs (Michael Hoff), Robert Hoile, Aivars Līdums un rezervē – Pēteris Balards (Peter Ballard).

Līdz šai dienai Matisona „A” komanda ir visvairāk apbalvotākā komanda Dienvidaustrālijā, bet diemžēl no latviešiem ir palicis tikai viens spēlētājs.

Sākot ar 1948. gadu Austrālijā no Vācijas bēgļu nometnēm sāka ierasties daudzi spēcīgi latviešu šahisti. Adelaidē mājvietu atrada Lūcijs Endzelīns, Kārlis Līdums, Gunārs Bērzzariņš, Laimons Mangalis, Pauls Purkalītis, Artūrs Janelsītis un citi. Viņi ātri vien uzņēma sakarus ar vietējiem šaha klubiem un sāka spēlēt viņu komandās. Lai latviešu šahisti neizklīstu, bijušā Liepājas šaha meistara Kārļa Līduma iniciatīvā 1953. gadā tika nodibināts klubs, kurš varētu apvienot šos talantīgos šahistus. Vienprātīgi nolēma šim jaunajam klubam dot vārdu Matisons, tādā veidā godinot latvieti Hermani Matisonu, kas 1924. gada Parīzes Olimpiādē ieguva pasaules amatieru šaha titulu.

Spēcīgais latviešu klubs jau drīz pēc nodibināšanas sāka dominēt vietējos turnīrus. Gadu gaitā, diemžēl, dibinātāji lēnām sāka atkrist. un nebija talantīgu pēcnācēju, kas tos atvietotu. Lai klubs varētu pastāvēt, bija jāmeklē jauni ceļi.

Kad bijušais divkārtējais Dienvidaustrālijas jaunatnes šaha čempions Aivars Līdums pārņēma kluba vadību 1960. gados, viņš sāka piesaistīt arī cittautiešus. Galvenais mērķis bija turpināt celt latviešu un Hermaņa Matisona vārdu Austrālijas šaha sabiedrībā, un tas arī sekmīgi izdevās.

Šajās dienās kluba galvenā aktivitāte ir, piedaloties augstāko līmeņu komandu turnīros, un grūtākais vienmēr ir atrast talantīgus spēlētājus. Līdz šim tas ir izdevies, un Matisons pēc tik daudziem gadiem vēl vienmēr ir dominējošs spēks vietējā šaha pasaulē. Cik ilgi tas turpināsies, to grūti pareģot. Aivars kādreiz bija jaunākais komandā, tagad viņš ir vecākais!

Aivars Līdums
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com