Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Tik drīz, kā rītdien“

Imanta Tillera izstāde Sidnejā

Laikraksts Latvietis Nr. 679, 2021. g. 8. dec.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kataloga vāks.

Imants Tillers pie darba „Apocalypse“. FOTO Ojārs Greste.

Izstādes lielākais darbs, „Terra Nullius“, 302x850cm. FOTO Ojārs Greste.

Imants Tillers. „Terra Nullius“ (detaļa). FOTO Ojārs Greste.

Imants Tillers. „Lūgšana lietum“ (detaļa). FOTO Ojārs Greste.

„Viss iesākās ar šokējošo ugunsgrēku 2019. gadā, kas iznīcināja Notre-Dame de Paris – Parīzes Dievmātes katedrāli Parīzē. Vai tas varēja būt rādītājs uz nākotnes apokalipsi?

Drīz sekoja postošie ugunsgrēki Austrumaustrālijā, kurus pārspēja žurku mēris, kas vēl jo projām posta šo zemi. Kā stūrēt caur šādiem beigu laikiem, kad mūs moka skaļi un haotiski viedokļi?

Kur ir šī laika filozofi? Vai klusām lūdz? Vai patur mūs pie prāta? Dod mums gudrus padomus, atklāsmes? – Kā Frīdihs Nīče (Friedrich Nietzsche) reiz rakstīja par savu godājamo un pārāk maz novērtēto saucienu – MĒS, KURU UZDEVUMS IR PRECĪZI BŪT NOMODĀ.“

Imants Tillers, 2021. gada 11. novembrī.

„Šajā izstādē Tillers turpina iedziļināties ainavās, kas ir bijušas svarīgs fokuss viņa darbos vairāk nekā 20 gadus. Bet šobrīd, 2021. gadā beigās, piedzīvojot klimata krīzes realitāti, pandēmiju un sabiedrisku plaisu, eksistenciāla trauma saistīta ar vides kontekstu ir kļuvusi steidzīgāka, nekā jebkad. Darbos „Terra Nullius“, „Tik drīz, kā rītdien“ un „Lūgšana lietum“ Tillers izmanto citātus no dzejām un literatūras, lai sērotu, izteiktu pateicību un, pāri visam, – uzsvērtu nozīmīgumu dabai, no kuras mēs esam atkarīgi, kurā ir mūsu kolektīvās vēstures un kura ar cilvēces nesapratni var aizvēst mūs līdz katastrofai.”

Klēra Fueri-Džones (Clare Fuery-Jones), doktoranta kandidāte, Melburnas Universitātē.

Imants Tillers ir starptautiski atzīts postmodernisma mākslinieks, kura mākslā ietilpst konceptuālas gleznas, instalācijas, skulptūras, drukas darbi un zīmējumi. Viņa darbi galvenokārt sastāv no daudzām mazām apgleznotām audekla plāksnēm, kuras kopumā veido lielus un iespaidīgus darbus.

Tillers savās gleznās pieskaras filozofiskām, vēsturiskām un personiskām tēmām, bieži iekļaujot tajos citu mākslinieku darbus, kā arī pārdomas par viņa paša latvisko pagātni. Viņa vecāki – Dzidra un Imants atstāja Latviju Otrā pasaules kara beigās un pavadīja vairākus gadus bēgļu nometnēs Vācijā. Tillers piedzima Sidnejā 1950. gadā drīz pēc viņa vecāku ierašanos savā jaunajā mītnes zemē. Viņš bija vecākais no četriem bērniem un runāja tikai latviski līdz tam laikam, kad sāka iet skolā.

Tillers ar saviem darbiem starptautiskās izstādēs ir piedalījies kopš 1975. gada. Zīmīgs pagrieziens bija viņa izstāde Ņujorkā vēlajos 20. gs. 80tajos gados. „Viens no maniem karjeras augstiem punktiem bija, kad izstādījos Ņujorkā. Paliku pie Kristo (Christo) un Žan-Klaud (Jeanne-Claude) 1979. gadā un vēlāk satiku Viju Celmiņu, ar kuru turpinu tuvu draudzību. Vairāki izcili mākslinieki – Julian Schnabel, Sherrie Levine, Mike Bidlo and Philip Taaffe apmeklēja manas izstādes. Tas deva iespēju pievienoties plašākai mākslas pasaulei, ne tikai būt Austrālijas mākslas pasaulē.“ Nesen vēl viens nozīmīgs moments Tillera karjerā bija viņā plašā izstāde Ceļojums uz Nekurieni (Journey to Nowhere) Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā Rīgā 2018. gadā. Kopā ar šo izstādi filmu režisore Antra Cilinska uzņēma filmu Iemesti pasaulē (Thrown into the World) par Tillera dzīvi un darbu.

Tillers ir saņēmis daudz prestižas starptautiskas un Austrālijas godalgas, ieskaitot Osakas Triennale godalgas (zelta – 1993. gadā, bronza – 1996. gadā un sudraba – 2001. gadā), pirmo Pekinas (Beidžinas) godalgu par izcilību 2003. gadā un Wynne ainavas gleznošanas godalgu 2012. un 2013. gadā. 2005. gada Jaundienvidvelsas universitāte (University of New South Wales) Tilleram piešķīra doktora grādu (Doctor of Letters (Honoris Causa)).

Pašlaik Tillers dzīvo un strādā Sniega kalnu reģionā (Snowy Mountains), Jaundienvidvelsas (NSW) pavalsts dienvidaustrumos. Viņu un viņa sievu Jennifer Slatyer pievilka šis reģions četru atsevišķu sezonu dēļ, kas ir līdzīgi kā Eiropā. „Pirms 20 gadiem pēc latviešu tradīcijas iestādījām bērzu birzi un tagad tie ir lieli koki. Mums ir sajūta, ka esam Eiropā, kaut patiesībā esam Kūmā (Cooma)!”

Imants Tillers savus darbus ir izstādījis Sidnejā Roslyn Oxley9 galerijā kopš 2007. gada. Tik drīz, kā rītdien – ir viņa septītā solo izstāde šajā galerijā.

Izstāde ir skatāma līdz 18. decembrim.

Roslyn Oxley9 galerija
8 Soudan Lane,
Paddington NSW 2021
Roslynoxley9.com.au

Tulkojis Ojārs GresteAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com