Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Cilvēka stulbuma pamatlikumi

Laikraksts Latvietis Nr. 682, 2021. g. 26. dec.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kā mēs esam tikuši galā ar 2021. gada lielo izaicinājumu?

Kovida pandēmija viļņveidīgi turpinājusies jau otro gadu. Cerību stars gada pašā sākumā bija vakcīnu parādīšanās. To ātrā izstrādāšana un pārbaudīšana bija, pateicoties jau gatavām iestrādēm cīņā pret šādiem vīrusiem un ļoti intensīvam darbam daudzās pasaules valstīs. Tās piedāvāja augstu efektivitāti pret nopietnu saslimšanu un nomiršanu.

Valsts izstrādāja prioritātes – kam vispirms dot šo veselības un dzīvības glābjošo līdzekli. Bet kas notika? Ātri izplatījās kustība, kas noliedza vīrusa eksistenci, apšaubīja vīrusa ierobežošanas līdzekļu derīgumu un kareivīgi izplatīja melus un maldus sociālos medijos, pat apsūdzot ārstus ļaunprātīga darbībā, it kā ar apzināti nepareizu ārstēšanu nonāvējot savus pacientus.

Vai stulbums ir patiešām tāds, kā to aprakstīja Karlo Čipola (Carlo Cipolla) savā 1976. gada esejā „Cilvēka stulbuma pamatlikumi“ (Le leggi fondamentali della stupidità umana)?

1. Vienmēr un neizbēgami, visi par zemu novērtē apgrozībā esošo stulbu indivīdu skaitu.

2. Varbūtība, ka kāda noteikta persona ir stulba, ir neatkarīga no šīs personas citām īpašībām.

3. Stulbs cilvēks ir tāds, kurš nodara zaudējumus citam cilvēkam vai cilvēku grupai, pašam negūstot nekāda labuma un pat, iespējams, nodarot sev zaudējumus.

4. Nestulbi cilvēki vienmēr par zemu novērtē stulbu indivīdu postošo spēku. Jo īpaši cilvēki, kas nav stulbi, pastāvīgi aizmirst, ka jebkurā laikā un vietā un jebkuros apstākļos saskarties un/vai biedroties ar stulbiem cilvēkiem vienmēr ir dārga kļūda.

5. Stulbs cilvēks ir visbīstamākais cilvēku tips.

Secinājums: stulbs cilvēks ir bīstamāks par bandītu.

Diemžēl, kamēr vieni cīnās pret slimību, mokām un nāvi, tikmēr citi cenšas veikt tieši pretējo.

Ko darīja valdība? Bija vajadzīgas divas lietas – spēcīga informācijas kampaņa un vienlaicīgi melu un maldu apkarošana. Informācijas kampaņa izrādījās ļoti trūcīga. Tai vietā, lai mudinātu vakcinēties, jo tas ar lielu varbūtību (bet ne simtprocentīgi) aizsargās no mokām un nāves, tā izvēlējās kā „svarīgāku“ iemeslu iespēju nākotnē apmeklēt dažādus pasākumus un pilnīgi brīvi pārvietoties. Melu un maldu apkarošanā notiek, apmēram, nekas.

Mans 2022. gada vēlējums – pamatīga izglītības kampaņa, sākot jau ar skolām, kur vajadzētu klasē analizēt tipiskos melu un maldu rakstus.

GN
2021. g. 26. dec.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com