Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Intervija – Laila Grosa

Austrālijas latviete Latvijā

Laikraksts Latvietis Nr. 682, 2021. g. 26. dec.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ķirbji centrāltirgū, Rīgā. FOTO Laila Grosa.

Sasalusī jūra Saulkrastos. FOTO Ivars Štubis.

Laivojot pa Abavas upi vasarā. FOTO Ivars Štubis.

Laila Grosa – latviete, kas dzimusi un augusi Melburnā, Austrālijā. Apmeklējusi MLB Daugavas skolu, Melburnas Latviešu vidusskolu un Annas Ziedares Vasaras vidusskolu. Arī viņas vecāki: mamma – Daina Grosa (dzimusi Sieriņa) un tēvs – Arnis Gross dzimuši un auguši Austrālijā. Nu jau gandrīz 2 gadus Laila ar savu draugu Ivaru Štubi dzīvo Latvijā. Aicināju viņu mazliet pastāstīt, kā viņai tur klājas.

Cik reizes esi bijusi Latvijā?

Latvijā esmu bijusi vairākas reizes. Maniem vecākiem vienmēr bija ciešas saiknes ar Latviju, un tāpēc jau no pašas bērnības viņi centās man un brāļiem iemācīt, cik vien daudz iespējams, par Latviju, tās kultūru, tradīcijām un cilvēkiem. Tad, kad ciemojāmies Latvijā, vienmēr tikāmies ar mūsu Latvijas radiniekiem, piedalījāmies kultūras pasākumos un iepazinām vairākas latviešu pilsētiņas. Tagad to ļoti novērtēju, jo esmu sapratusi, ka ne visiem ir bijusi tāda iespēja tik jaunā vecumā!

Kad bija pirmā reize, kad dzīvoji un mācījies Latvijā?

Ar ģimeni pārvācāmies uz Latviju 2006. gadā. Nodzīvojām Latvijā 4 gadus. Tad, kad pārvācāmies, biju vēl diezgan jauna – man bija 10 gadi. Tas nozīmēja to, ka man kā desmitgadīgai meitenei bija jāiedzīvojas pilnīgi citā vidē – jāiet jaunā skolā, jāveido jaunas draudzības un jāpierod pie dzīvošanas dzīvoklī, Rīgas centrā.

Kādas ir Tavas atmiņas par Latviju toreiz?

Esmu sapratusi, ka man ir diezgan dalītas jūtas par to laiku, kad dzīvojām Latvijā. Priecājos par to, ka varējām kopā ar ģimeni vairāk izpētīt skaistos Latvijas laukus un pilsētas, kā arī piedzīvot tradīcijas, kuras mēs parasti nebūtu piedzīvojuši, kad viesojāmies, kā piemēram, bluķa vilkšana Ziemas saulgriežos un svecīšu nolikšanu pie Rīgas pils mūra Lāčplēša dienā.

Tomēr mana pieredze skolā nebija tā vislabākā. Gāju valsts skolā Rīgas centrā, un man bija ļoti grūti iejusties šajā jaunajā izglītības sistēmā. Likās, ka skolotājas arī pilnīgi nezināja, ko darīt ar bērnu, kas ieradies no ārzemēm. Skolai nebija izveidotas nekādas integrācijas programmas, kas palīdzētu bērnam no citas valsts iejusties jaunās klases vidē. Diemžēl, šis apjukums no skolotājas puses atspoguļojās arī skolēnos, un man bija ļoti grūti pašā sākumā izveidot jaunas draudzības.

Tagad, atskatoties uz šo visu, esmu sapratusi, ka pie lielākās vainas īstenībā bija Latvijas izglītības sistēma. Ja Latvijā būtu izveidotas efektīvas integrācijas programmas un skolotājas saprastu, ko darīt šādās situācijas, tad šis iejušanās process būtu man bijis daudz vieglāks.

Cik ilgi jau esi tagad Latvijā? Kas šajā Latvijas apciemojumā ir tā, kā jau bijāt paredzējuši?

Grūti noticēt, bet abi ar Ivaru esam tagad nodzīvojuši Latvijā jau gandrīz divus gadus!

Patiesībā, nekas nav noticis, kā bijām paredzējuši. Mūsu plāns bija šeit padzīvot 6-12 mēnešus, izbaudīt kulturālos pasākumus, tradīcijas un paceļot arī pa Eiropu. Mēs ieradāmies Latvijā 2020. gada janvāra beigās. Jau mēnesi pēc tam pasauli skāra pandēmija, kas uzreiz izmainīja visus mūsu plānus (kā jau daudziem pasaulē).

Arī mūsu plāni pilnīgi izmainījās pandēmijas dēļ. Ceļošana pa Eiropu bija aizliegta, visi pasākumi tika atcelti un nevarējām pat lidot atpakaļ uz Austrāliju. Esam pārlikuši savus lidojumus uz Melburnu jau trīs reizes!

Ivars nodarbojas ar mūzikas komponēšanu, ierakstiem, ar koncertiem, bet ar ko Tu visu šo laiku nodarbojies?

Esmu izmantojusi šo laiku, lai attīstītu savu uzņēmumu Laila Gross Designs. Uzņēmumā piedāvāju grafiskā dizaina pakalpojumus, kā arī sociālo tīklu mārketinga pakalpojumus. Pašā sākumā šis tikai aizņēma daļu no mana laika, tā kā izmantoju pārējo laiku, attīstot savas prasmes, kā arī palīdzot Ivaram ar dažādām mūzikas lietām. Pēdējā gadā laikā šie pakalpojumi ir palikuši daudz pieprasītāki, un tagad jau strādāju pilnu laiku ar klientiem gan no Austrālijas, gan arī no Latvijas!

Kādi bijuši spilgtākie iespaidi, interesantākie darbi, notikumi, piedzīvojumi Rīgā, Latvijā, Eiropā?

Viena lieta, ko noteikti esmu novērtējusi, ir tas, ka Latvijā var piedzīvot visus četrus gadalaikus. Kamēr visi veikali un restorāni bija slēgti, un nekur Eiropā nevarēja lidot, izmantojām iespēju drusku vairāk paceļot pa Latviju. Paspējām piedzīvot visskaistāko ziemu dziļos Latgales laukos, zeltainās rudens krāsas Līgatnē un pirmos pavasara ziedus Mērsragā. Katram gadalaikam ir arī savas aktivitātes; vasarā – braukt ar laivu pa Gauju un izbaudīt svaigos lauku labumus no nakts tirgus, rudenī – sēņot vai lasīt rudens avenes, ziemā – baudīt skaistos sniega apklātos mežus un laukus un pavasarī – priecāties par pirmām siltajām dienām.

Protams, šeit Latvijā ir bijuši arī visādi dīvaini piedzīvojumi. Nākot no Austrālijas, dažas lietas te liekas galīgi nesaprotamas. Kā piemēram, cilvēki kādreiz vēl ļoti brīnās par to, ja tev ir smaids uz sejas, ejot pa ielu, un cilvēki te vēl ļoti baidās no caurvēja. (Pat karstā, sutīgā vasaras dienā viņi vēl neatvērs logu vilciena vagonā caurvēja dēļ.) Esmu sapratusi, ka par šīm lietām ir kādreiz vienkārši jāpasmejas, vai arī jādalās ar šiem piedzīvojumiem Facebook grupā Expats in Latvia, kur cilvēki, kas ir pārvākušies no citām valstīm uz Latviju, dalās ar savu pieredzi. Tur vienmēr var izlasīt kādu interesantu stāstu!

Ņemot vērā to, ka daudzi mūsu plāni tika atcelti pandēmijas dēļ, šis laiks līdz šim ir tomēr bijis piedzīvojumu pilns. Es noteikti ieteiktu katram latvietim, kas uzaudzis latviešu sabiedrībā, atbraukt padzīvot Latvijā uz ilgāku laiku (vismaz sešiem mēnešiem)! Varēsiet piedzīvot kaut ko neaizmirstamu (gan pozitīvo, gan negatīvo), un redzēsiet kaut ko pilnīgi citu no tā, ko piedzīvojat, atbraucot šeit pa vasaru tikai uz dažām nedēļām!

Liels paldies Tev par interviju, par tai ziedoto laiku!

Interviju sagatavoja –

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“
16.10.2021.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com